Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2021

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Cóż to był za rok…

Podsumowanie działalności OSP Mszczonów w roku 2013

         W lutym w jednostkach OSP gminy Mszczonów odbyły się zebrania sprawozdawcze, podczas których dokonywano podsumowań roku  2013. W każdym z zebrań oprócz członków poszczególnej jednostki brali też udział: komendant gminny OSP dh Waldemar Suski, komendant PSP w Żyrardowie starszy brygadier Andrzej Oklesiński, członek Głównej  Komisji Rewizyjnej ZOSP RP Grzegorz Walczak, inspektor ds. p.poż. Urzędu Miejskiego w Mszczonowie dh. Mieczysława Korzonkowska,  a także jako przedstawiciel władz samorządowych – burmistrz Mszczonowa  Józef Grzegorz Kurek.

         Największe z zebrań sprawozdawczych odbyło się w 22 lutego w Mszczonowie. Zakończony rok był dla mszczonowskiej OSP wyjątkowo korzystny. Wystarczy wspomnieć, że kilka miesięcy temu strażacy pozyskali nowoczesny wóz wsparcia technicznego na podwoziu marki IVECO. Samochód ten został zakupiony dzięki   udzielonemu wsparciu finansowemu. 200 tys. złotych na jego zakup pochodziło ze środków budżetu gminy Mszczonów.  93 tys. złotych na ten cel wyasygnował KSRG, a 50 tys. przeznaczył na nowoczesne auto NFOŚiGW.  Oprócz tego dodatkowe 12 tys. złotych z KSRG jednostka przeznaczyła na wydatki celowe w tym zakup nowego sprzętu w postaci: dwudziestu jeden  hełmów bojowych,  dwóch czujników bezruchu oraz mundury i inne elementy odzieży.

         Należy też  dodać, że  do OSP trafił w ubiegłym roku kilkuletni samochód operacyjny marki Fiat Stilo. Strażacy pozyskując dodatkowe fundusze ze sprzedaży zużytego parku maszynowego przygotowują się również   bardzo intensywnie do zakupu nowego dziewięcioosobowego busa, który jest niezbędny do funkcjonowania tak nowoczesnej i prężniej działającej jednostki jak OSP Mszczonów.

         Zarząd wraz z członkami mszczonowskiej straży ogniowej za udzielane wsparcie podziękował władzom samorządowym w osobach: przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego, burmistrza Józefa Grzegorza Kurka i wiceburmistrza Grzegorza Kozłowskiego. Swą  wdzięczność za okazywaną pomoc wyrazili też  pod adresem: komendanta PSP starszego brygadiera Andrzeja Oklesińskiego, komendanta gminnego OSP dh. Waldemara Suskiego, a także inspektor ds. p.poż. UM Mszczonów Mieczysławy Korzonkowskiej.

         Rok 2013 obfitował w wiele znaczących wydarzeń i  inicjatyw.  Ostatnie dwanaście miesięcy były też  niezwykle pracowitym okresem dla strażaków. Zarząd OSP odbył w tym czasie trzynaście  posiedzeń i zorganizował jedno zebranie robocze. Strażacy  brali udział w 108 akcjach ratowniczo- gaśniczych. 27 razy uczestniczyli  w gaszeniu pożarów, a  80 razy w likwidacji innych zagrożeń,  przede wszystkim przy wypadkach komunikacyjnych. Fałszywy alarm zdarzył się  tylko raz. Jednostka brała udział w 11 akcjach poza terenem gminy Mszczonów. Sześciokrotnie interweniowała  w  Żyrardowie.  Trzykrotnie na terenie gminy Radziejowice i po jednym razie w gminach Wiskitki oraz Puszcza Mariańska. We wszystkich wspomnianych akcjach łącznie wzięło udział 568 strażaków. Najaktywniejszymi  spośród nich okazali się: Tomasz Nowakowski-79 akcji, Paweł Grzelak-47 akcji, Jacek Dynarowski-43 akcje, Grzegorz Koperski-42 akcje i  Tadeusz Jackowski -40 akcji.

         W czerwcu 2013 roku w Mszczonowie odbyły się gminne zawody sportowo -pożarnicze. Mszczonowska Kobieca Drużyna Pożarnicza i męska drużyna seniorów odniosły w nich niekwestionowane zwycięstwa.  Miejscowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła miejsce drugie. Taki sam sukces mszczonowscy strażacy powtórzyli następnie we wrześniu w zawodach powiatowych.

         Tradycyjnie w pierwszym kwartale  odbył się turniej wiedzy pożarniczej pod nazwą „Młodzież zapobiega pożarom”. Zarząd miejsko- gminny OSP zorganizował  go w trzech kategoriach wiekowych.  Jego zwycięzcami  zostali:  Maciej Koperski OSP Mszczonów, Martyna Tyburczy OSP  Grabce Tow. i Bartłomiej Legięcki OSP  Mszczonów. Najstarszy z tej trójki – Bartłomiej Legięcki  przeszedł następne zwycięsko etap powiatowy i na szczeblu  wojewódzkim konkursu uzyskał ostatecznie siódmą lokatę.

         Podsumowując rok nie sposób nie wspomnieć, iż  w jego trakcie strażacy  uczestniczyli w próbnej ewakuacji uczniów i nauczycieli z budynków Zespołu  Szkół w Mszczonowie, zorganizowali pokazy sprzętu strażackiego w miejscowych magazynach firmy  „Biedronka”, a także przeprowadzili  prezentacje wyposażenia strażackiego i  szereg konkursów sprawnościowych podczas pikniku, jaki na stadionie KS „Mszczonowianka”, odbył się  z okazji Dnia Dziecka. Ponadto druhowie  zabezpieczali bieg uliczny organizowany przez mszczonowski OSIR  oraz zabezpieczali przebieg dwudniowego  Mszczonowskiego Festiwalu Historycznego, podczas którego odbyły się inscenizacje: bitwy mszczonowskiej `39, scen z okupowanej stolicy, a także Powstania Warszawskiego `44.  

         Działający przy OSP Mszczonów  Klub Honrowych Dawców Krwi  „Strażak” zorganizował jedną akcję oddawania krwi. 

         W okresie wakacyjnym sześcioro druhów z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej uczestniczyło w obozie  szkoleniowo-  wypoczynkowym. Cała szóstka uzyskała na jego zakończenie  stopnie dowódców drużyn MDP, a połowa spośród mszczonowskiej grupy-  dodatkowe,  specjalne wyróżnienia za  oprawę muzyczną, jaką zapewniali  w czasie trwania obozu wszystkim jego uczestnikom. Koszt wakacyjnego wypoczynku strażackiej młodzieży został dofinansowany z budżetu jednostki kwotą  1200 złotych (po 200 zł. na osobę).

         Ze środków własnych OSP  zakupiono figurę Świętego Floriana, którą zawieszono na południowej ścianie Domu Strażaka. Jej odsłonięcie i poświecenie odbyło się  w sposób niezwykle uroczysty w dniu trzeciego maja. Należy wspomnieć, iż gablotę na figurę wykonali nieodpłatnie członkowie mszczonowskiego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

         Z budżetu jednostki  zorganizowano wycieczkę na prezentację sprzętu strażackiego „Edura 2013”, a także przejazdy orkiestry OSP do Lichenia i do Bogatego.

         Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, działająca pod przewodnictwem dh. Jacka Zielonki  w 2013 roku  dwudziestokrotnie występowała publicznie i odbyła siedemdziesiąt prób. Próby odbywały się zwykle  dwa  razy w tygodniu.  Kapelmistrz Jacek Zielonka wraz z druhem instruktorem Janem Chałusiem uczą obecnie gry na instrumentach dętych jedenastu młodych członków zespołu.  Część z uczących się bierze już udział w oficjalnych występach orkiestry. Nowe osoby pojawiły się także w sekcji marżonetek i tamburmajorek, prowadzonej przez druhnę Joannę Nowak –Zielonkę. Nabór do sekcji tanecznej, towarzyszącej orkiestrze,   jest przeprowadzany rokrocznie.

         Orkiestra OSP Mszczonów tradycyjnie uczestniczyła we wszystkich znaczących uroczystościach i obchodach, organizowanych na terenie gminy, a także w wielu świętach kościelnych.  

         Nie brakowało też oczywiście występów poza granicami gminy Mszczonów.  W maju zespół uczestniczył w cyklicznym Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu.  W czerwcu prezentował swoje umiejętności w Mazowieckim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ursusie, gdzie zajął trzecią lokatę. W sierpniu na zaproszenie władz samorządowych Wyszkowa orkiestra zapewniła  oprawę muzyczną podczas przebiegu uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. We  wrześniu członkowie zespołu udali się do zaprzyjaźnionej orkiestry OSP z Bogatego, gdzie uczestniczyli w jej jubileuszu. 

Na podstawie materiału OSP

                                                                                                                    Mateusz Milczarek 

 

  • Zebranie w OSP Bobrowce
  • Zebranie w OSP Bobrowce

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7849592

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat