Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.11.2020

Imieniny

Wirgiliusza, Angeliki, Leonarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

W dniu Wszystkich Świętych Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzili  zbiórkę  pieniężną  na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu  w Lutkówce.

Na mszczonowskich cmentarzach  historycy i rekonstruktorzy zbierali   fundusze na pokrycie kosztów odbudowanego  grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na dokończenie renowacji pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego- budowniczego mszczonowskiego kościoła farnego.  W ubiegłym roku kwestowano na te same mogiły, niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy  jedynie trzecią  część potrzebnej  kwoty. Pomimo trudności finansowych prace na obu grobach udało się  rozpocząć. Udało się  to tylko dlatego,  że  wykonawcy zgodzili się rozłożyć  zapłatę na raty. 

Jak informuje – pomysłodawczyni akcji cmentarnych kwest- Barbara Gryglewska (MSH)-  w Lutkówce zebrane fundusze zostaną  natomiast przeznaczone w całości na renowacje zabytkowego nagrobku, jaki znajduje się u stóp lutkówieckiej świątyni. Dla mogiły majora Wiśniewskiego -żołnierza z okresu wojen napoleońskich, a zarazem dawnego właściciela majątku w Nosach Poniatkach,   to już naprawdę ostatni dzwonek. Z roku na rok stan nagrobka się pogarsza i już  niewiele brakuje, aby ten przepiękny zabytek w ogóle przestał istnieć.  

Zbiórki w Mszczonowie i Lutkówce  przeprowadzone zostały za zgodą Burmistrza Mszczonowa i we współpracy z władzami samorządowymi, a także  parafialnymi. 

Na każdym cmentarzu, na którym odbyły się kwesty rekonstruktorzy zaciągnęli honorowe warty przy mogiłach żołnierskich. Wszystkie wojskowe mogiły, jakie znajdują się na cmentarzach gminy Mszczonów zostały uporządkowane i ozdobione dzięki staraniom władz samorządowych.

Warto zaznaczyć, że przed pierwszym listopadem członkowie GRH uporządkowali leśną  mogiłę NN żołnierza 31 pSK w Gnojnie. Dzięki rekonstruktorom w Dniu  Wszystkich Świętych światła pamięci zapłonęły też  przy pomniku Kaniowszczyków w Parku Sasa, a także na postumencie, przy ulicy Grójeckiej, jaki  upamiętnia  żołnierzy i cywilów, rozstrzelanych  przez Niemców w dniu  8 września 1939 roku.     

Podczas tegorocznej kwesty udało się  zebrać 7800 złotych i 100 forintów. Dla porównania rok temu wynik zbiórki wyniósł niecałe 4600 złotych.  Na nowym cmentarzu kwestujący uzbierali teraz 5466,66 zł. Na starym cmentarzu do puszek MSH trafiło 983.78 zł. Natomiast w Lutkówce  ofiarodawcy zasilili konto akcji kwotą  1349.56 zł.

Piotr Dymecki

 

Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego dziękuję wszystkim OFIARODAWCOM, którzy wspomogli akcję  ratowania skarbów naszych nekropolii.

Szczególnie podziękowania kieruje natomiast pod adresem: Firmy  LITERNICTWO NAGROBKOWE - ROMAN CHMIELAK, Firmy Kamieniarskiej – Łukasz Chmielak, Firmy Kamieniarskiej Piotra Samoraja, konserwatora zabytków Piotra Owczarka, Firmy Betronika Mariusza Ludwiniaka, PHU Zbiroża Zenona Ludwiniaka i  Wiesława Sordyla z Firmy Interstone  z Adamowic.

Zarząd MSH  za współpracę i okazane wsparcie pragnie ponadto podziękować: Władzom Samorządowym Gminy Mszczonów, Gminnemu Centrum Informacji, a także Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

 

 

 • autor: Piotr Dymecki, data: 2013-11-05
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • Na renowację tej mogiły odbyła się kwesta w Lutkówce
 • Polkowski - pomnik odrestaurowany -10 -2013

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6648044

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat