Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.11.2020

Imieniny

Wirgiliusza, Angeliki, Leonarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Na chwałę Świętego Huberta…

Członkowie dwóch kół łowieckich z Grójca (JENOT) i z Mszczonowa (LIS) 3 listopada wspólnie obchodzili święto myśliwych, czyli tradycyjnego Hubertusa. Uroczysty dzień rozpoczęli poranną  Mszą  Świętą, odprawioną  przez proboszcza Zbigniewa Chmielewskiego w kościele parafialnym w Lutkówce. Przedstawiciele obu kół przybyli do położonej pośród lasów  świątyni wraz ze swymi sztandarami. Poczty sztandarowe stanęły na honorowych miejscach - w centrum lutkówieckiego kościoła. Ksiądz prałat w wygłoszonej homilii stwierdził, że choć osobom postronnym myślistwo wciąż  kojarzy się z krwawym, niepotrzebnym  hobby, to tak naprawdę spełnia  niezwykle potrzebną funkcję. Myśliwi- jak zaznaczył kapłan- to selekcjonerzy, dzięki którym pogłowie dzikich zwierząt utrzymywane jest w równowadze. Poza tym członkowie kół łowieckich, o czym wiedzą  tylko nieliczni,  dbają o lasy i zamieszkującą je zwierzynę, którą  między innymi dokarmiają  w okresie zimy.  W różnoraki sposób promują walory polskich lasów. Ogólnie rzecz ujmując troszczą  się o ojczystą  przyrodę.   Za to wszystko duszpasterz podziękował obecnym na Mszy Świętej przedstawicielom  obu kół. Ci za udzielone błogosławieństwo zrewanżowali mu się  natomiast  hojną tacą,  zebraną przez jednego z młodych myśliwych  do …myśliwskiego kapelusza, a także symbolicznym darem, przyniesionym do stóp ołtarza.  Tym darem był przyozdobiony iglastymi gałązkami wiklinowy  kosz,   w którym   znalazły się: pęta wędzonej kiełbasy, nalewka, wino oraz dorodny bażant. Po zakończeniu Mszy wszyscy jej uczestnicy pozowali  na schodach lutkówieckiej świątyni do pamiątkowych  fotografii.

Hubertus ma niezwykle długą tradycję. W Europie   obchodzono go już ponoć  w  połowie XV wieku.  Do Polski święto zawitało w okresie saskim (XVIII wiek) i często zwano je  też   hubertowinami. W dwudziestoleciu międzywojennym w hubertowinach uczestniczył sam prezydent Ignacy Mościcki. Nieodłącznymi elementami święta myśliwych  są uroczyste Msze Święte odprawiane w intencji pasjonatów łowiectwa, a także polowania prowadzone  z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów, w tym m.in. sygnałów łowieckich. Msze odprawiane są w kościołach położonych w pobliżu lasów lub nawet przy leśnych kapliczkach, poświęconych patronowi myśliwych-  Świętemu Hubertowi. Wspomnienie tego świętego w kościele katolickim przypada właśnie na  3 listopada.  Hubertowskie polowania najczęściej kończone są biesiadami przy ogniskach. Co zrozumiałe podczas takich biesiad nie może zabraknąć  kiełbasy z dzika  i nalewki.   

Świąteczne polowanie członków  kół łowieckich z Mszczonowa i Grójca odbyło się w lesie w okolicy Bronisławki. Tam też u gościnnego Grzegorza Czarneckiego  zorganizowano tradycyjną  biesiadę. Królem polowania został Jacek Trepkowski z grójeckiego koła Jenot, który upolował dwa dziki. Polowanie okazało się  także szczęsliwe dla Pawła Słojewskiego z Nosów Poniatków, który dzięki temu, iż  strzelił swojego pierwszego dzika został uroczyście, w obecności całej myśliwskiej braci, mianowany rycerzem Świętego Huberta.  

  • autor: MM, data: 2013-11-04
  • -
  • -
  • -
  • Jacek Trepkowski został królem polowania
  • Paweł Słojewski zostaje mianowany rycerzem Świętego Huberta

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6648064

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat