Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

„Z historią za pan brat”, czyli słów kilka o planach MSH

Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego jednogłośnie uzyskał absolutorium. Podczas Walnego Zebrania MSH, jakie odbyło się w dniu 12 czerwca  mszczonowscy pasjonaci historii nie tylko dokonali oceny pracy władz Stowarzyszenia i podsumowali jego działalność za cały 2012 rok, ale również  zastanawiali się  nad dalszymi kierunkami rozwoju swojej organizacji. Wyzwań nie brakuje, a największym ma być  poprowadzenie,  zaplanowanego  na 21-22 września festiwalu historycznego. W jego  trakcie  odbędzie się m.in.  otwarcie ścieżki edukacyjnej,  noszącej nazwę  „Spacer po nieistniejącym mieście”. Dzięki niej mieszkańcy miasta i odwiedzający go goście będą mogli zobaczyć  jak wyglądał przedwojenny Mszczonów. Dawne  miasto podczas II wojny światowej  praktycznie zupełnie przestało istnieć. Obecny Mszczonów znacznie różni się od swego poprzednika. Archiwalne zdjęcia, jakie na specjalnych stelażach,  zainstalowane zostaną na ulicach,  uwidocznią wszystkim, jakie były skutki największej tragedii w przeszło 700- letnich dziejach miasta.
Podczas wrześniowego  festiwalu odbędą  się też dwie inscenizacje historyczne. Po raz kolejny  miejscowa publiczność będzie mogła zobaczyć jak wyglądały epizody  bitwy mszczonowskiej  z 1939 roku.  Drugie widowisko historyczne odwoływać się natomiast będzie  do działań Kompanii Szturmowej P-20, która na warszawskiej Starówce broniła barykady zwanej „Żyrardów”. Przy okazji prezentacji konkretnych scen z Powstania Warszawskiego `44  rekonstruktorzy przedstawią też  wkład mszczonowian w  heroiczny zryw  mieszkańców  stolicy.

Kolejnym istotnym punktem działań Stowarzyszenia jest  kontynuacja listopadowej zbiórki na zabytkowe nagrobki, jakie znajdują się  na cmentarzach gminy Mszczonów. W okresie wakacji z pozyskanych w ostatni Dzień Wszystkich Świętych funduszy,  przebudowany zostanie grób państwa Bieleckich, jaki znajduje się w Mszczonowie na nowym cmentarzu i rozpoczęta zostanie renowacja nagrobka ks. Polkowskiego, spoczywającego na starej mszczonowskiej nekropolii.  Historycy sfinansują też  wykonanie tablicy na pomnik spalonych w pożarze spichrza w Osuchowie. Ponadto wspólnie z osuchowskim komitetem budowy tegoż pomnika podejmą  działania,  zmierzające do przygotowania, zaplanowanych na rok przyszły uroczystości jego odsłonięcia. Wspólnie z mieszkańcami Osuchowa, jeszcze w tym roku  ma też zostać przygotowana inscenizacja potyczki z roku 1863. Inicjatywa, której patronuje miejscowy radny Marek Zientek ma szansę  realizacji pod koniec roku, dzięki czemu widowisko wpisze się  do działań Stowarzyszenia związanych  z obchodami 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Historycy uzupełnią  też  ekspozycje  Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Pojawią się w niej dioramy z Powstania Warszawskiego i  I wojny światowej, a także rocznicowa  diorama Powstania 1863 roku. W dalszym ciągu kontynuowane również będą lekcje historii w szkołach oraz spotkania z młodzieżą  w IPZM  i Izbie Pamięci Rodu Maklakiewiczów. Stowarzyszenie przystąpi również  wspólnie z Gminnym Centrum Informacji do organizacji przyszłorocznego Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Poważnej.
Jak poinformował prezes MSH Marek Wardak  podczas obrad Walnego Zebrania przyjęto  m.in. uchwałę o nadaniu honorowego członkostwa w Stowarzyszeniu panu Romanowi Chmielakowi, który wielokrotnie wspierał inicjatywy miejscowych pasjonatów historii. To dzięki jego pomocy odrestaurowano leśną  mogiłę żołnierza z 1939 roku, jaka znajduje się w lesie w Gnojnie. To również  on wykonywał tablicę pamiątkową ks. Władysława Polkowskiego, jaka odsłonięta została w kościele farnym w styczniu tego roku, a obecnie prowadzi wspomnianą już przebudowę mogiły państwa Bieleckich.

  • autor: MM, data: 2013-08-02

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646505

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat