Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

„CYTRYNKA” w Lutkówce

Priorytetem w każdej szkole jest bezpieczeństwo uczniów. Od dłuższego czasu obserwujemy w okolicach naszej szkoły brak przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Rzadko który kierowca przejeżdżając obok szkoły dostosowuje prędkość do 40 km/h. Tuż obok uczniów przemykają samochody z zawrotna prędkością!!! Dlatego postanowiliśmy  sprawdzić z jaką prędkością przejeżdżają auta. 6 czerwca przeprowadziliśmy akcję „Cytrynka”. Uczniowie klasy VI pod opieką pedagoga szkolnego p. Agnieszki Kwiatkowskiej, dzielnicowego p. Pawła Czarneckiego i Rzecznika Prasowego Policji p. Aleksandry Calik oraz policjantów z Ruchu Drogowego rozmawiali z zatrzymywanymi kierowcami przejeżdżającymi tuż przy szkole. Policjanci dokonywali pomiaru prędkości jadących samochodów i zatrzymywali kontrolowanych kierowców. Każdy kierowca, który przekroczył dozwoloną prędkość miał wybór: albo mógł otrzymać mandat za popełnione wykroczenie drogowe albo też musiał wysłuchać pogadanki na temat bezpieczeństwa dzieci i dodatkowo zjeść kawałek cytryny.
Ponadto każdy z kierowców otrzymał od uczniów specjalny list z prośbą o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w okolicach szkół. Skontrolowaliśmy 20 kierowców, z których tylko 2 jechało prawidłowo dostosowując prędkość do obowiązujących przepisów. W nagrodę panowie zostali poczęstowani przez uczniów słodkościami i otrzymali list z podziękowaniem. Zostali także nagrodzeni przez młodzież gromkimi brawami. WIELKIE GRATULACJE DLA PANÓW!!!
Jednakże 18 skontrolowanych kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Rekordzista jechał tuż obok szkoły z prędkością 90 km/h.- oj WSTYD!!!!!  Czy kierowcy nie zdawali sobie sprawy z tego na co narażają siebie i dzieci ze szkoły??? Ależ każdy z kierowców miał jakieś ważne wytłumaczenie na swoje przewinienie. Najczęściej padały zapewnienia, że zawsze pan czy pani zwalnia tylko dzisiaj tak jakoś nie spojrzeli na prędkościomierz, albo też pan się spieszył bo wiózł tatę ze szpitala… niektórzy nie wierzyli, ze jechali za szybko i byli bardzo zdumieni, że na radarze widnieją cyfry 68km/h. byli też kierowcy, którzy uważali, że zawsze uda im się w porę zahamować… ale mimo wielu tłumaczeń zawsze na koniec ze strony kierowców padały słowa przeprosin w kierunku uczniów. Kilku z kierowców podziękowało naszym dzieciakom za tą akcję. Przyznali, że tak naprawdę to zjedzenie tej cytryny i list od uczniów jest dla nich większą kara niż mandat. Wielu z tych kierowców ma własne dzieci, które chodzą do szkoły i przyznali, że podoba im się inicjatywa naszych uczniów, by uczulić przejeżdżających kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości w okolicach szkół.
Dla naszych uczniów to było wielkie przeżycie ale największe wrażenie wywoływało na nich to, kiedy zatrzymanym kierowcom okazywał się znany im rodzic. Spoglądali na siebie i szeptali sobie „żeby tylko mój tata nie jechał”…
Po skończonej akcji uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy samochodzie policyjnym i zjedli słodkości przygotowane dla kierowców (a które nie zostały rozdane).
Mamy nadzieję, że kierowcy, którzy zostali skontrolowani w czasie akcji „Cytrynka” nie mają nam tego za złe. Chcieliśmy tylko pokazać, że w pobliżu naszej szkoły istnieje zagrożenie bezpieczeństwa naszych uczniów.
Szerokiej i bezpiecznej drogi dla wszystkich kierowców życzą uczniowie Szkoły Podstawowej w Lutkówce.

  • autor: AGA, data: 2013-06-26
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646806

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat