Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Śmieciowa debata - JESTEŚMY GOTOWI DO WPROWADZENIA NOWYCH ZASAD

Od początku lipca weszła w życie nowa ustawa  zwana potocznie śmieciową. Jej założeniem jest opodatkowanie wszystkich mieszkańców kraju opłatą za zbiórkę, wywóz i utylizację  odpadów. Czas pokaże, czy spełni ona pokładane w niej nadzieję. Jednak już  na starcie widać jak różnie podchodzą do niej samorządy, na które scedowano obowiązek jej wyegzekwowania. Wiele gmin praktycznie nie przygotowało się  do niej. Mszczonów jest w zupełnie innej sytuacji. Wielokrotnie mieszkańcy informowani byli o nowych zasadach zbiórki odpadów. Informacje o tym były przekazywane mieszkańcom za pośrednictwem lokalnych mediów, specjalnych ulotek, dostarczanych bezpośrednio do domów, a nawet ambon w kościołach. Odbyły się  też  debaty z mieszkańcami, podczas których można było bezpośrednio dopytać się  o szczegóły nowego rozwiązania. Podczas ostatniej z takich debat, jaka miała miejsce 26 czerwca w sali widowiskowej MOK-u burmistrz Grzegorz Kurek stwierdził, że Urząd Miejski zdał ten trudny egzamin. Udało się  tak załatwić  sprawę odbioru odpadów, że mieszkańcy  nie powinni odczuć  poważnych zmian w stosunku do tego jak funkcjonował stary system. Mieszkańcy powinni być  też  zadowoleni z ceny, jaką  udało się  wynegocjować  w ich imieniu. Planowane 9 złotych miesięcznie od osoby udało się  obniżyć  do 7.5 złotego za śmieci segregowane. Wszystkie gospodarstwa domowe, znajdujące się na terenie gminy wcześniej wyposażone zostały w pakiety startowe worków, a także kody kreskowe, jakie trzeba będzie naklejać  na worki z  wystawianymi śmieciami. Kody te pozwolą  zidentyfikować  osobę, która oddała śmieci naruszając  przy tym  zasady segregacji, a także będą  one pomocne podczas ustalania proporcji pomiędzy śmieciami segregowanymi, a tymi, które mieszkaniec oddaje jako niesegregowane. Raz na kwartał będzie przeprowadzana ocena segregacji. Jeśli stosunek  pomiędzy odpadami segregowanymi a niesegregowanymi będzie co najmniej 50 na 50, to wtedy wynik zostanie uznany za satysfakcjonujący.
Ustawa ma wiele wad, a podstawową  była konieczność ustalenia ceny za wywóz jeszcze przed przeprowadzeniem postępowania przetargowego. Trudno też  ją  stosować  w blokach wielorodzinnych. Zakłada ona bowiem odpowiedzialność zbiorową  mieszkańców. Trudno sobie wyobrazić ile razy będzie ona zarzewiem konfliktów sąsiedzkich, w przypadku, gdy któryś z mieszkańców danego bloku wyłamie się  ze społecznej umowy i przestanie przestrzegać  zasad segregowania. Kolejną wadą jest takie skonstruowanie wymagań pod adresem firm odbierających odpady, iż  z góry wyeliminowano z możliwości  wystartowania w przetargu małych firm. Brak konkurencji na dłuższą  metę spowoduje podwyższenie kosztów usług.
Zgodnie z tym co zapowiedział podczas debaty burmistrz deklaracje, które już  raz w okresie kwietnia były składane do Urzędu, będą  musiały ponownie zostać  podpisane przez mieszkańców, gdyż  ma to związek z obniżeniem cen za odbiór. Ta niedogodność spowodowana jednak została wywalczoną  oszczędnością (nowe ceny – 7.50 zł segregowane odpady, 15 zł niesegregowane), a więc nie powinna się  spotkać  z falą  krytyki. Na pewno bez komentarzy nie obędzie się  jednak w sprawach dotyczących meldunków. Konieczne jest doprowadzenie do takiej sytuacji, aby liczba deklaracji zgadzała się  z liczbą  osób zameldowanych w danym lokalu. Jeżeli  będzie inaczej główny najemca będzie wyzywany do Urzędu w celu złożenia stosownych wyjaśnień. W bardzo trudnej sytuacji znajdą się  też parafie, gdyż   teraz ceny za wywóz odpadów z przycmentarnych śmietników naprawdę staną się dla nich  znaczącą  pozycją  po stronie wydatków. Burmistrz  po raz kolejny bardzo dobitnie zaznaczył, że nie ma możliwości umarzania odpłatności za śmieci, ale będzie mógł ją odraczać, gdyby zaistniały po temu uzasadnione przesłanki.
  • autor: MM, data: 2013-07-09
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646742

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat