Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Gryglewska Barbara Bożenna

Szkolny wrzesień w dobie pandemii

Z przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Mszczonowie Barbarą Gryglewską rozmawia Mateusz Milczarek.

 

Wszyscy obawiali się powrotu do szkoły po okresie zdalnego nauczania, wymuszonego pandemią. Mija pierwszy miesiąc roku szkolnego 2020/21. Czy placówki szkolne i przedszkolne w gminie Mszczonów zdały ten trudny egzamin, jakim jest funkcjonowanie w nowej - właśnie pandemicznej rzeczywistości?

Maseczki, mierzenie temperatury i dezynfekcja… wszystko to stało się codziennością w naszych placówkach edukacyjnych. Każda z nich wypracowała metody ograniczania możliwości potencjalnego zakażenia. Sądzę, że z perspektywy tego pierwszego miesiąca można stwierdzić, iż dyrekcje, grona pedagogiczne oraz pracownicy obsługi poszczególnych szkół, przedszkola i oddziałów przedszkolnych naprawdę dobrze radzą sobie w dobie pandemii.

 

Czy nie było sprzeciwów wobec zaleceniom, dotyczącym korzystania z maseczek na terenie szkół?

Oczywiście, że takowe się pojawiały. Na szczęście, większość rodziców przyjęła te zalecenia ze zrozumieniem i udało się uniknąć poważniejszych konfliktów na tym tle. Musimy zrozumieć, że panujące obecnie ograniczenia mają na celu jak najlepsze zabezpieczenie naszych dzieci przed zakażeniem. Wszystko, co jest wdrażane, ma na celu dobro uczniów i na pewno nie jest działaniem na ich niekorzyść.

Ci rodzice, którzy nie wyrażali zgody na to, aby ich dzieci chodziły w maseczkach i miały mierzoną temperaturę powoływali się na brak odpowiednich przepisów prawa.

Sam minister edukacji Dariusz Piontkowski jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego informował poprzez media, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek w szkołach, ale jednocześnie dodawał, iż dyrektorzy poszczególnych placówek szkolnych będą mogli wprowadzić nakaz zakrywania nosa i ust na terenach swych obiektów, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Jednocześnie cały czas służby sanitarne przypominały o potrzebie przestrzegania dystansu. Wiemy, jak trudno jest go zachować na terenie szkół. Maseczki wprowadzono więc jako dodatkowe zabezpieczenie.

Ostatecznie ustalono, że w naszych placówkach dzieci na przerwach po szkolnych korytarzach chodzą w maskach, a na lekcjach są już bez maseczek.

 

A co w przypadku, gdy dziecko zapomina maseczki? Czy wtedy jest odsyłane do domu?

W żadnym wypadku. Szkoły dysponują pulą maseczek, aby móc pomagać w takich przypadkach.

 

Jakie dodatkowe zabezpieczenia, oprócz maseczek i mierzenia temperatury, są jeszcze stosowane w gminnych placówkach edukacyjnych?

Nim wyliczę wszystkie wprowadzone, nowe zasady funkcjonowania naszych placówek, podkreślę, że i tak podstawą jest zdrowy rozsądek rodziców uczniów. Najbardziej liczymy na ich poczucie odpowiedzialności. Zwyczajnie niedopuszczalne jest posyłanie do szkoły lub zaprowadzanie do przedszkola dziecka, które zdradza objawy infekcji. Izolowanie domowe chorych dzieci to już połowa sukcesu. To przecież rodzina jako pierwsza zauważa, że stan zdrowia małoletniego wzbudza zastrzeżenia. Dziecko, które kaszle, kicha i ma stan podgorączkowy, należy pozostawić w domu, zawiadomić o problemach lekarza i nie narażać innych na potencjalne zakażenie taką czy też inną chorobą.

 

Czasami jednak bywa inaczej. Jak szkoły radzą sobie, aby ograniczać przenoszenie się wśród uczniów wirusów?

W szkołach uruchomiono wszystkie możliwe wejścia, aby uczniowie nie musieli tuż przed ósmą gromadzić się w jednym miejscu. Wykorzystujemy teraz wszystkie możliwości dostania się na teren placówki. Poszczególne grupy uczniów – poszczególne roczniki / klasy korzystają z różnych wejść.

Wychodzenie na przerwy też jest naprzemienne dla poszczególnych klas. Tu również chodzi o to, aby w tym samym czasie na szkolnym korytarzu nie było zbyt tłoczno. Wtedy zachowanie zalecanego dystansu zwyczajnie nie byłoby możliwe.

Uczniowie nie zmieniają także co lekcja swych sal - tak jak to miało miejsce przed pandemią. Klasy mają wyznaczone na stałe swoje sale. Wyjątek od tej reguły dopuszczamy jedynie dla zajęć z chemii i fizyki. Pracownie tych przedmiotów, z racji na ich specyficzne wyposażenie, są jednak wykorzystywane przez różne klasy. Wszystkie izby lekcyjne są regularnie wietrzone. Panie woźne dezynfekują klamki, blaty, krzesełka i wszystkie inne powierzchnie, które są dotykane. Ponadto, nie organizujemy apeli i uroczystości, które grupowałyby całą społeczność szkolną.

 

A jak jest z kontaktem rodziców ze szkołą? Wcześniej przyprowadzali oni dzieci do szkoły, przychodzili do nauczycieli i, oczywiście, pojawiali się na wywiadówkach.

Kontakty rodziców z nauczycielami i wychowawcami są teraz umawiane. Konieczne jest wcześniejsze uzgodnienie terminu takiej rozmowy. Najlepiej telefonicznie. Gdyby jednak wystąpiła nagła potrzeba odwiedzenia szkoły, to rodzic anonsuje się u woźnego i ten ułatwia mu spotkanie z konkretnym nauczycielem lub własnym dzieckiem, przebywającym już na terenie placówki szkolnej. Przy wejściu na teren szkoły rodzic pozostawia swoje dane kontaktowe, aby w przypadku wystąpienia problemów, skutkujących koniecznością zastosowania kwarantanny, można go było szybko o tym zawiadomić. Przy odbieraniu dzieci ze szkoły na jej teren mogą wchodzić tyko rodzice pierwszaków. Starsze roczniki opuszczają szkoły samodzielnie. Zebrania rodziców są organizowane, lecz w różnych terminach dla poszczególnych klas. Dzięki temu gremialnie na terenie szkoły nie będzie przebywało kilkudziesięciu, a nawet (jak to się zwykle odbywało w mszczonowskiej podstawówce) kilkaset osób jednocześnie.

Naprawdę, jak to tylko możliwe, unikamy w szkołach i przedszkolach sytuacji, które mogłyby skutkować zwiększeniem wystąpienia prawdopodobieństwa zakażenia.

 

Gdyby jednak wrócił lockdown? Czy szkoły przygotowują się na powrót do zdalnego nauczania?

Od początku roku szkolnego na lekcjach informatyki uczniowie są przygotowywani na taką ewentualność. Omawiane są sposoby zdalnego kontaktowania się z nauczycielami, tak, aby w przypadku kolejnego zamknięcia naszych placówek szkolnych, cały proces edukacyjny mógł przebiegać sprawniej niż to miało miejsce w pamiętnym drugim półroczu roku szkolnego 2019/20.

Na szczęście, obecnie wszystkie gminne placówki szkolne funkcjonują bez kłopotów. Pozostaje mieć nadzieję, że wdrożone środki ostrożności ustrzegą je od potrzeby nakładania kwarantanny.

 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i życzę zdrowia - dyrekcjom, pedagogom, pracownikom obsługi oraz uczniom naszych szkół, przedszkola i oddziałów przedszkolnych, jak też wszystkim pozostałym Mieszkańcom Gminy Mszczonów.

 

 

 

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865634

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat