Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Radna Gryglewska Barbara Bożenna

Czy gminna Mszczonów prowadzi lokalną politykę historyczną?

Z radną Rady Miejskiej Mszczonowa Barbarą Gryglewską rozmawia Mateusz Milczarek.

Porozmawiajmy o tym, w jaki sposób w Mszczonowie prowadzi się politykę historyczną. To ostatnio bardzo modne sformułowanie, używane w kontekście całego państwa, ale przecież można ją też realizować lokalnie. Proszę powiedzieć, czy gmina Mszczonów ma swoją politykę historyczną?

Władze gminne przykładają olbrzymią wagę do kultywowania historii, jej promocji a także nauczania o niej. Najlepszym dowodem na to jest istnienie lokalnych Izb Pamięci, które wprawdzie stworzone zostały przez osoby prywatne, lokalnych patriotów, ale przedsięwzięcia te otrzymały pełne wsparcie samorządu i ich obecne istnienie oraz funkcjonowanie jest finansowane z budżetu gminy.

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej oraz Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów są zarządzane przez Gminne Centrum Informacji, czyli samorządową jednostkę budżetową. Mówiąc o Izbach nie można pominąć faktu, iż przygotowywana jest teraz duża inwestycja, polegająca na modernizacji budynku przedwojennej willi doktora Zarachowicza, która zostanie przystosowana na potrzeby nowoczesnej placówki o charakterze muzealnym - z całym zapleczem, umożliwiającym organizowanie czasowych ekspozycji, lekcji historii, a także spotkań dyskusyjnych, prelekcji i projekcji filmów. Do tego nowego obiektu, jaki stanie przy ulicy Kościuszki, zostanie przeniesiona cała ekspozycja Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, która zostanie przy okazji znacząco wzbogacona.

A co z obchodami historycznych rocznic i ich miejscową oprawą?

Samorząd tradycyjnie organizuje i finansuje obchody świąt narodowych. W kwestii pozostałych wydarzeń współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, wśród których znajdują się: Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, Hufiec ZHP Mszczonów, miejscowa organizacja Strzelecka, a także niezwykle aktywne nasze Ochotnicze Straże Pożarne. Trzeba też wspomnieć o doraźnie organizujących się poszczególnych Mieszkańcach. Ostatnio z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego imponująco zaprezentowali się nam mszczonowscy kibice Legii. Znana jest też popularność lokalnego forum internetowego.

Osoby reprezentujące wspomniane organizacje i grupy w większości spotykają się na zebraniach Forum Samorządowego Organizacji Pozarządowych, które z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego zaczęło działać tuż przed wybuchem pandemii. Obecnie, co prawda, nie dochodzi do gremialnych spotkań Forum, ale kontaktujemy się ze sobą cały czas w mniejszych gronach lub online za pomocą naszej strony na Fb.

Rozmawiając o lokalnej aktywności na polu historycznym, trzeba też pamiętać o koncertach organizowanych przez GCI, nawiązujących do tradycji rodziny Maklakiewiczów. Szczególnie cenną inicjatywą są coroczne Festiwale Świętojańskie. W kultywowanie rocznic historycznych tradycyjnie angażują się ponadto: szkoły, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Mszczonowski Ośrodek Kultury, który bierze też zawsze na siebie główny ciężar organizacyjny gminnych obchodów świąt narodowych.

O aktywności lokalnej z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego już pani wspomniała, a co z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej?

Faktycznie, lokalnie nie obchodziliśmy wspomnianej rocznicy, ale to nie znaczy, że mszczonowskie akcenty nie pojawiały się podczas krajowych wydarzeń organizowanych z tej okazji. Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Strzelcy brali czynny udział w oprawie historycznej widowiska na Stadionie Narodowym „1920. Wdzięczni Bohaterom”.

Mszczonowscy pasjonaci historii wystąpili też w filmie „Wiktoria 1920”, który został nakręcony w technologii VR na stulecie Bitwy Warszawskiej. Jego premiera odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Oba te wydarzenia odbywały się pod patronatem Fundacji Niepodległa.

Rozpoczął się wrzesień. Rok 1939 i tamten pamiętny, wojenny wrzesień, to dla całej Ziemi Mszczonowskiej czas szczególny. Czy pamiętamy o tym w sposób należyty?

1 września, wraz ze starostą Beatą Sznajder, zapaliłam znicze pamięci na wrześniowych mogiłach, znajdujących się na mszczonowskich cmentarzach. Wartę honorową przy grobach zaciągnęli lokalni rekonstruktorzy, kultywujący tradycje 31 pułku Strzelców Kaniowskich. 11 września, czyli kolejną rocznicę zwycięskiej Bitwy Mszczonowskiej, obchodzić będziemy wspólnie z harcerzami, strzelcami i członkami Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Z pewność tego dnia spotkamy się przy miejskim pomniku Strzelców Kaniowskich.

Oczywiście, wszystkie te uroczystości będą jedynie symboliczne i z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ze zrozumiałych względów nie planujemy w tym roku takich widowisk, jak ubiegłoroczna rekonstrukcja bitewnych epizodów, zorganizowana na miejskim rynku.

Czas płynie szybko, więc można powiedzieć, że 1 listopada już tuż, tuż. Ponownie będzie Pani kwestować na ratowanie zabytków miejscowych nekropolii?

Oczywiście, że tak. Jak co roku stanę z puszką na cmentarzu wraz ze strzelcami, członkami MSH i harcerzami. Przy okazji należy wspomnieć, że niedawno rozpoczęła się renowacja kolejnego zabytkowego nagrobka, finansowanego dzięki naszym zbiórkom. Prace trwają teraz na nowym cmentarzu, w jego północno-zachodnim rogu. Tam odnawiany jest nagrobek Marianny z Wróblewskich Sarosiek. Ufam, że zdążymy też w tym roku z wykonaniem krzyża na nagrobku burmistrza Franciszka Kumorskiego, który zlokalizowany jest przy cmentarnej dzwonnicy.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i zachęcam wszystkich do tego, aby kultywować naszą historię. Jest po temu wiele okazji. Niedawno na przykład popularnej „ósemce”, czyli drodze S8 nadano imię Bohaterów Bitwy Warszawskiej. My, nazywając nasze nowo powstałe ulice, ronda, czy też inne obiekty, również powinniśmy pamiętać o historii, a najlepiej o naszych lokalnych bohaterach i wydarzeniach z dziejów Ziemi Mszczonowskiej. Jeszcze raz dziękuję za rozmowę.

Mateusz Milczarek

 

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6656953

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat