Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • OSP w czasie pandemii

OSP w czasie pandemii

Z prezesem Zarządu Powiatowego OSP RP i jednocześnie prezesem Zarządu Gminnego OSP Mszczonów druhem Waldemarem Suskim rozmawia Marcin Letkiewicz.

Panie Prezesie, zwykle w tym okresie mieliśmy do omówienia wiele wydarzeń strażackich. Podczas tego wywiadu trzeba chyba natomiast rozpocząć od wyliczenia, czego nie udało się zorganizować w tym przedziwnym 2020 roku?

Rzeczywiście, nikt nie mógł przewidzieć takiego obrotu spraw. To, oczywiście, efekty pochodne pandemii. Wiadomo, że podczas tego typu zagrożenia, należy minimalizować ryzyko zakażenia. W tym trudnym czasie nie tylko strażacy zrezygnowali z organizacji swoich wydarzeń. Nie odbywały się uroczystości, zawody, konkursy…  Jednak trzeba zaznaczyć, że my jako służba w okresie pandemicznym naprawdę nie mogliśmy narzekać na brak zajęć. Wielokrotnie byliśmy wzywani do różnorodnych zagrożeń. W dobie COVID-u oprócz obaw, które zwykle towarzyszom strażakom podczas interwencji, doszła dodatkowo świadomość tego, że do listy zagrożeń należy jeszcze dołożyć zakażenie. Na szczęście, stanęliśmy na wysokości zadania. Pragnę podziękować wszystkim druhom za ofiarność i odwagę, jaką wykazali się w momencie próby. Wierzę głęboko, iż to opieka naszego Patrona Świętego Floriana pozwoliła nam szczęśliwie przetrwać najgorsze chwile.

Strażacy ofiarnie służyli społeczeństwu przez cały okres narodowej kwarantanny i to nie tylko podczas akcji bojowych.

To prawda. Dołączyliśmy też do różnego rodzaju akcji społecznych i kryzysowych. Wielu z nas wsparło społeczne szycie maseczek. OSP Osuchów włączyła się bardzo czynnie do gminnego ruchu „Mszczonów szyje dla medyków”. Strażacy z kilku jednostek ochotniczych naszego powiatu pracowali też społecznie przy dystrybucji maseczek dla mieszkańców. 3 maja, w dniu Święta Narodowego, pomimo braku oficjalnych obchodów wóz strażacki jeździł po ulicach Mszczonowa emitując z głośników patriotyczne pieśni. Tego dnia zapaliliśmy też znicze pamięci na grobach strażackich. Osobiście uczestniczyłem ponadto w składaniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wraz z przedstawicielami innych organizacji społecznych modliłem się w intencji Ojczyzny na Mszy Świętej w mszczonowskiej farze. Strażaków nie zabrakło też - jak co roku – na procesjach Bożego Ciała.

Co natomiast się nie odbyło?

W czerwcu miały się odbyć huczne obchody 140-lecia OSP Mszczonów oraz 130-lecia Orkiestry Dętej OSP Mszczonów. Tych obchodów najbardziej mi żal. Miały być dostojne. Przygotowywaliśmy się do nich bardzo intensywnie. Na wręczenie czeka też gotowy sztandar dla OSP Zbiroża, jaki ta jednostka miała otrzymać wraz z medalem za całokształt swej działalności. Po przeprowadzeniu w lutym eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej już jego etapy powiatowy, wojewódzki i krajowy musiały zostać odwołane. Nie odbyły się również coroczne zawody sportowo-pożarnicze, jakie co roku organizowaliśmy w Osuchowie. To niesamowite, ale te zawody nie odbywały się tylko w czasie wojny! Jako kronikarz mszczonowskiej OSP, bo taką funkcję też pełnię w macierzystej jednostce, ubolewam, że prawdopodobnie w tym roku nie będzie także przeglądów strażackich kronik na etapie wojewódzkim i krajowym. Szkoda, bo miałem tam przedstawiać swoje dwie, własnoręcznie wykonane kroniki i historię OSP Mszczonów.

W okresie pandemii strażacy z OSP Mszczonów dwukrotnie spotykali się natomiast na smutnych, pogrzebowych uroczystościach.

To niesamowite, ale w krótkim czasie pożegnaliśmy druhnę Halinę Sobczak i jej wnuka, druha Andrzeja Sobczaka. To olbrzymia tragedia, jaka spotkała tę strażacką rodzinę. Gdy wspomnimy jeszcze, że w tym samym okresie odeszła mama śp. druha Andrzeja… Jako członkowie OSP godnie pożegnaliśmy Zmarłych. Pamięć o Nich na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Czas pandemiczny wciąż trwa, choć już coraz mniej odczuwamy związane z nim ograniczenia. Proszę więc powiedzieć o planach na najbliższy okres.

Pozytywne informacje dotyczą rozbudowy siedziby OSP Grabce Towarzystwo. Na tę inwestycję z gminnego budżetu zostanie przeznaczonych w tym roku 410 tys. zł, a w roku przyszłym aż ponad milion (1090 tys. zł). Postępuje też rozbudowa OSP Piekary. W kolejce inwestycyjnej czeka też siedziba OSP w Zbiroży. Niestety, strażaków z Osuchowa zmartwiła ostatnio informacja o tym, że nie udało się dla nich pozyskać samochodu z PSP w Żyrardowie. Auto to będzie służyć OSP w Michałowie (Gmina Puszcza Mariańska). Było to dla wszystkich zaskoczeniem. Nie mieliśmy jednak wpływu na tę decyzję.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję bardzo i obyśmy naszą kolejną rozmowę odbyli w lepszych czasach. Jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim druhnom i druhom z ochotniczych jednostek za ich piękną postawę w czasie kryzysu. Dziękuję też władzom samorządowym gminy Mszczonów za to, iż wydatnie wspierają OSP w tym trudnym okresie.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6656814

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat