Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Spotkanie z sołtysami

Spotkanie z sołtysami

W czwartek, 6 lutego, w sali konferencyjnej mszczonowskiego ratusza, władze lokalne i pracownicy samorządowi spotkali się z sołtysami terenów wiejskich. W naradzie wzięli udział burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, przewodniczący RM Łukasz Koperski, jego zastępcy Marek Zientek i Waldemar Suski, radni Katarzyna Ciećwierska, Ryszard Stusiński, Andrzej Osiński, Andrzej Osial i Dariusz Olesiński. Podczas spotkania obecni byli również naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele gminnych instytucji.

Jako pierwszy do sołtysów zwrócił się gospodarz narady, burmistrz Józef Grzegorz Kurek, który przedstawił informacje o bieżącym funkcjonowaniu gminy oraz planowanych i wykonanych inwestycjach.

Pierwszym, poruszonym problemem, były zmiany w systemie gospodarowania odpadami, a w szczególności podwyższenie cen za odbiór śmieci od mieszkańców. Jak poinformował burmistrz Kurek, śmieci z całego Starego Kontynentu odbierali dotychczas Chińczycy, co było opłacalnym rozwiązaniem. W końcu przestali jednak przyjmować europejskie odpady, co wpłynęło na wzrost cen za ich gospodarowanie. Na wzrost kosztów wpłynęło także prawodawstwo, które sprawiło, że niewielkie firmy świadczące takie usługi nie zdołały utrzymać się na rynku. Pozostałe na nim podmioty podzieliły się terenami działania i w związku z tym do przetargu zgłasza się jedna firma, która może dyktować warunki samorządom.

Burmistrz podkreślał również, że gmina nie może zarabiać na gospodarowaniu odpadami ani też dopłacać do tego procesu. Nie ma także wpływu na ceny odbioru śmieci przez zewnętrzne podmioty. Koszt gospodarki odpadami w gminie Mszczonów jest jednak niższy niż w ościennych, ponieważ zbieraniem worków zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, co wpłynęło na zmniejszenie kwot, jakie trzeba zapłacić firmie, do której potem one trafiają.

Włodarz gminy apelował o uczciwe rozliczanie się za odpady. Szczególnie na zwracanie uwagi na wynajmowane posesje, ponieważ w takich przypadkach często deklaracja ilości śmieci nie pokrywa się z rzeczywistą liczbą wystawianych worków.

Zebrani sołtysi dowiedzieli się także, że ilość inwestycji musiała zostać ograniczona z uwagi na pieniądze, które gmina jest zobowiązana przeznaczyć na obiecane przez rządzących podwyżki dla nauczycieli. Niestety, władze centralne na ten cel przekazały samorządowi tylko część potrzebnych środków. Lokalny samorząd musi więc dołożyć brakujące prawie 3 mln zł.

W tym roku rozpocznie się modernizacja trzech remiz strażackich – w Zbiroży i Grabach Towarzystwo od części garażowej a w Piekarach będzie to doprowadzenie obiektu do stanu surowego zamkniętego.

Burmistrz poinformował także, że gminie udało się otrzymać dotację na rozbudowę sieci wodociągowej, która obejmie m.in. miejscowościach Budy Zasłona i Lindowo. Dzięki agregatom prądotwórczym zapewnione zostaną także dostawy wody w momencie, gdy wyłączona zostanie energia elektryczna na którymś z terenów wiejskich. Rozpoczęte zostanie także kanalizowanie osiedla Tarczyńska.

Włodarz poinformował również o zaczęciu procesu gazyfikacji gminy – firma pracuje już w miejscowości Grabce Józefpolskie. Niedługo odbędą się też rozmowy z Prezesem Polskich Sieci Gazowniczych, ponieważ przedsiębiorstwo planuje podłączenie mieszkańców terenów wiejskich. Wkrótce będzie wiadomo, jaki obszar zostanie objęty tym procesem. Rozstrzygnięte zostały przetargi na projektantów sieci gazowej, która powstanie w miejscowościach Nosy Poniatki, Lutkówka, Sosnowica i Wymysłów. Burmistrz apelował do sołtysów, by namawiali mieszkańców tych terenów posiadających nawet puste działki, o ich podłączanie.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć tematu remontów dróg. Jak podkreślał burmistrz Kurek nie wszystkie kwestie w tym zakresie są już rozstrzygnięte, ponieważ władze czekają na decyzje odnośnie dofinansowania niektórych z planowanych inwestycji komunikacyjnych. Pewna jest już realizacja modernizacji m.in. ul. Spacerowej w Bobrowcach, ul. Mostowej w Dwórznie, ul. Leśnej w Adamowicach i ul. Wiejska w Świnicach. Bieżący rok przyniesie także prace nad skrzyżowaniem i parkingiem przycmentarnym w Osuchowie.

Nowe oświetlenie uliczne będzie wprowadzane stopniowo, ponieważ gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie, które umożliwiłoby nie tylko jego uzupełnienie, ale i wymianę lamp na energooszczędne.

Burmistrz Kurek poinformował także, że cena wody i ścieków na razie nie będzie się zmieniała. Jak podkreślał dyrektor ZGKiM Grzegorz Ludwiak, podane wartości obowiązywać będą do 2020 roku. Okazuje się także, że cenę tę zatwierdzać teraz będzie już nie Rada Miejska a nowa instytucja - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Podczas spotkania z sołtysami poruszono także temat obchodów 30-lecia przywrócenia samorządności w Polsce. O planach uczczenia tej rocznicy opowiedział Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski, który apelował również o zgłaszanie inicjatyw w tym zakresie.

W trakcie narady Komendant Komisariatu Policji w Mszczonowie Krzysztof Puszcz podziękował sołtysom za współpracę i zauważył, że na terenach wiejskich pojawił się ogromny problem ze śmieciami, wyrzucanymi m.in. w lasach.

Włodarz gminy przedstawił również plany dotyczące zapewnienia mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej nocnej i świątecznej pomocy medycznej, która miałaby być zorganizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Trwają także negocjacje dotyczące zapewnienia stałej obecności dentysty w szkole podstawowej w mieście oraz regularnej w placówkach na terenach wiejskich.

Korzystając z okazji swoje problemy władzom gminy zgłaszać mogli zgromadzeni sołtysi. W ten sposób na koniec poruszono kwestie m.in. wiaduktu w Świnicach, dopłat do wymiany pieców a także zadrzewień przy drogach wiejskich.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Spotkanie z sołtysami
  • Spotkanie z sołtysami
  • Spotkanie z sołtysami
  • Spotkanie z sołtysami
  • Spotkanie z sołtysami

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6656955

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat