Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Nie tylko historia, ale także teraźniejszość oraz...

Nie tylko historia, ale także teraźniejszość oraz przyszłość…

Rozmowa z przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Barbarą Gryglewską.

Pani Przewodnicząca, minął pierwszy rok nowej, pięcioletniej kadencji Rady Miejskiej. Jest Pani przedstawicielką mszczonowskiego samorządu z dużym doświadczeniem. Czy mogłaby Pani dla naszych Czytelników dokonać oceny początku nowej kadencji?

Jest ona bardzo owocna. W tym roku zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane inwestycje, za wyjątkiem rozpoczętego pierwszego etapu rewitalizacji parku. Jednak tu wina leży po stronie pierwotnego wykonawcy, a po rozpisaniu nowego przetargu inwestycja ma się zakończyć do sierpnia roku 2020. Można więc bez obaw rzec, że władze samorządowe sukcesywnie realizują program inwestycyjny.

Wciąż pozyskują też nowe firmy, które oferują Mieszkańcom miejsca pracy i zapewniają dochody do miejskiego budżetu. W przyszłym roku będziemy obchodzić 30-lecie samorządności i właśnie w tym jubileuszowym roku wszystko wskazuje na to, że na naszym terenie zaczną działać trzy, duże, nowe firmy, a także rozpocznie swą działalność wodny park rozrywki Suntago. To będzie bardzo dobry rok dla Mszczonowa.

Jakie to będę firmy, o których Pani wspomniała?

Nie jest już tajemnicą, że w naszej dzielnicy przemysłowej powstają hale Pepsico oraz Rector. Pierwszej firmy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, a druga specjalizuje się w produkcji elementów strunobetonowych. Trzecia firma będzie firmą amerykańską, ale szczegółów tej inwestycji nie powinnam jeszcze podawać do publicznej wiadomości. Uczyni to niebawem gospodarz gminy – pan burmistrz Józef Grzegorz Kurek.

Rozumiem, że pozytywnie ocenia Pani wysiłki całego samorządu na rzecz rozwoju Gminy Mszczonów, a jakimi osiągnięciami może się Pani poszczycić jako radna w swoim okręgu?

Mieszkańców Osiedla Dworcowa III w Radzie Miejskiej reprezentujemy wspólnie z radnym Robertem Głąbińskim, więc będę mówić o naszych wspólnych osiągnięciach. Na przełomie kadencji zmodernizowana została na naszym osiedlu ulica Jeżynowa. Teraz pięknieje ulica Brzoskwiniowa i teren przy stadionie Mszczonowianki. Trwa porządkowanie i upiększanie terenów osiedla. Sukcesywnie wraz z radnym Głąbińskim realizujemy punkt po punkcie z naszych programów wyborczych. Jesteśmy członkami Forum Samorządowego, a ten Komitet Wyborczy zawsze wypełniał swój program. Jestem przekonana, że tak będzie również w tej kadencji.

Jest pani przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej, więc pomówmy przez chwilę o kondycji placówek oświatowych na terenie gminy.

Sprawy oświatowe są szalenie ważne dla władz samorządowych, ale jednocześnie bardzo trudne i kosztowne. Wystarczy tylko zauważyć, iż w ostatnich trzech latach różnica pomiędzy subwencją oświatową, jaką otrzymujemy na funkcjonowanie naszych szkół, a realnymi kosztami utrzymania naszych placówek szkolnych zwiększyła się już do 11 milionów złotych. Taką kwotę gmina musi dopłacać z własnego budżetu.

Pieniądze, jakie są przeznaczane ze środków gminnych na utrzymanie szkół są naprawdę olbrzymie. Najgorsze, że finansowe nożyce subwencji wciąż się rozwierają. Coraz więcej gmina musi ze swych środków dokładać, aby wszystkie szkoły mogły funkcjonować na dotychczasowym poziomie. Dobrze, że nasz samorząd dzięki zasobności budżetu jeszcze radzi sobie z tym problemem, ale przecież nie wszystkie polskie gminy mają takie możliwości finansowe. Ufam, że w tej kadencji parlamentarnej sprawa urealnienia subwencji oświatowej zostanie pozytywnie rozwiązana.

Z rzeczy optymistycznych, dotyczących naszych szkół, należy wspomnieć o tym, co już rozpoczęło się w Lutkówce w ostatnią niedzielę listopada. Obchodzono tam stulecie szkoły. Wchodzimy w ten okres, gdy będziemy po kolei świętować te zacne wiekowe rocznice. Odradzające się Państwo Polskie po roku 1918 wybuchało także inicjatywami oświatowymi. Dziś wspominamy tamtą radość naszych Przodków z odzyskanej niepodległości. Wspominamy jej dzieła i kontynuujemy ich pracę. Komisja Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej będzie wspierać uroczystości rocznicowe, jakie będą się planowane w naszych placówkach oświatowych.

Nie ma w naszej radzie Komisji Historii Lokalnej, ale gdyby takowa powstała, to z pewnością zostałaby Pani jej przewodniczącą. Pytanie o los mszczonowskich Izb Pamięci należy więc kierować do Pani. Co z naszymi Izbami Pamięci i ich powiększającymi się zbiorami? Budynek Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej jest w złym stanie technicznym. Jego piwnice zostały zalane i nie nadają się użytkowana, a tam przecież znajdowała się część ekspozycji. Teraz zacieki pojawiają się także na sufitach pomieszczeń, zlokalizowanych na parterze.

W kwestii Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej czekają nas wielkie zmiany. Przejmujemy budynek po stary komisariacie i niebawem tam zaczną się prace budowlane. Po ich zakończeniu do nowego obiektu przeniesione zostaną wszystkie zbiory IPZM. Z chwilą zakończenia przeprowadzki powstanie kompleks historyczny oparty o dwa obiekty – ten zlokalizowany na działce po starym komisariacie i ten, w którym jest Izba Pamięci Rodu Maklakiewiczów.

Ulica Kościuszki i Młynarska, to taka nasza mszczonowska starówka, uwieńczona przepięknym budynkiem kościoła farnego. Dobrze, że właśnie w tym miejscu tworzy się nasze historyczne centrum. Oczywiście, wciąż pamiętamy też o innych mszczonowskich zabytkach, chociażby tych, jakie znajdują się na mszczonowskich nekropoliach. Szukamy programu grantowego, który pomoże przeprowadzić renowację zabytkowej kaplicy na starym cmentarzu.

Na pochwałę zasługuje też działalność Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, którego jestem członkinią. Pasjonaci historii lokalnej z MSH, rekonstruktorzy, strzelcy, a w tym roku także harcerze 1 listopada przeprowadzili kolejną już zbiórkę funduszy na renowację zabytkowych nagrobków mszczonowskich nekropolii. W tym roku, w ramach zbiórki pozyskano kwotę blisko 6300 zł. Zostanie ona przeznaczona na rozpoczęcie renowacji zniszczonego nagrobka Marianny z Wróblewskich Sarosiek, zmarłej w 1898 roku. Mogiła znajduje się w północno-zachodnim rogu nowego cmentarza. Uczestniczyłam w tegorocznej zbiórce osobiście. Wzięła w niej także udział pani starosta Beata Sznajder. Tak jak już wspomniałam byli też z nami: rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK, harcerze z 17 RDH PHOENIX oraz Strzelcy Rzeczypospolitej z Jednostki Strzeleckiej 5132.

Warto wspomnieć, że dzięki listopadowym zbiórkom MSH udało się już ocalić od zniszczenia kilka nagrobków. To szalenie ważne, gdyż Mszczonów jest tak ubogi w zabytkowe obiekty, że każdy uratowany element, świadczący o przeszłości miasta staje się niemalże bezcenny dla zachowania naszej mszczonowskiej tożsamości.

Pieniądze pozyskane w tym roku posłużą na przeprowadzenie prac renowacyjnych wspomnianego nagrobka Marianny z Wróblewskich Sarosiek. Jego całkowita renowacja została oszacowana na około 25 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że w 2018 roku do puszek wolontariuszy kwestujących na mszczonowskich nekropoliach trafiło niemalże 6600 zł. Efektywność obu zbiórek jest porównywalna. Świadczy to o tym, iż poparcie mieszkańców miasta oraz gości, odwiedzających nekropolię Mszczonowa, dla idei ratowania miejscowych zabytków wciąż pozostaje na wysokim poziomie.

Warto jeszcze wspomnieć, że za pieniądze pozyskane z wcześniejszych zbiórek odrestaurowane zostały nagrobki: śp. burmistrza Franciszka Kumorskiego i jego żony śp. Stefanii Walentyny z Pogorzelskich (mogiła dawnego burmistrza Mszczonowa i jego małżonki znajduje się na nowym cmentarzu, tuż przy dzwonnicy), byłego proboszcza Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela (budowniczego kościoła) śp. ks. Marcina Polkowskiego (lok. na starym cmentarzu), śp. księdza Józefa Filipowicza (lok. na starym cmentarzu) i płyta nagrobna z mogiły śp. Walerii Reuttowiczowej (lok. na starym cmentarzu – przy nagrobku wspomnianego ks. Filipowicza).

Ze zbiórek organizowanych przez MSH sfinansowane też zostało lapidarium przy wspomnianych mogiłach kapłanów na starym cmentarzu, a także pobudowany został grób zasłużonych na lokalnej społeczności dziedziców majątku Gnojna śp. Eugenii i Henryka Bieleckich (lok. nowy cmentarz). W grupie lokalnych pasjonatów historii zadbaliśmy też o odnowienie leśnej mogiły nieznanego żołnierza wrześniowego, która znajduje się na terenie Gnojny.

Dziękuję za rozmowę i na zakończenie spytam jeszcze, czego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia można życzyć tak aktywnej osobie jak Pani?

Osobiście proszę o zdrowie i siły dla dokończenia realizacji rozpoczętych już projektów, zarówno tych samorządowych, historycznych jak też… osobistych.

Niech tak się stanie. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i życzę spełnienia marzeń wszystkim Czytelnikom „MM”. Zdrowych, Pogodnych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia dla Wszystkich Mieszkańców Gminy Mszczonów.

Rozmowę przeprowadził: Mateusz Milczarek

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865522

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat