Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.

Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.

Głównym tematem posiedzenia Komisji była ocena działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz mszczonowskich Izba Pamięci. Oprócz tego, członkowie wysłuchali także informacji CUW na temat przygotowań do obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Posiedzenie Komisji otworzyła jej przewodnicząca, radna Barbara Gryglewska. W pracach uczestniczyli także członkowie: wiceprzewodniczący Komisji Robert Głąbiński, radny Piotr Chyła, radna Katarzyna Ciećwierska, radna Dorota Kaźmierczak, radny Krzysztof Krawczyk, radny Andrzej Osial, radny Andrzej Osiński, radny Waldemar Suski i radny Mirosław Wirowski.

Obrady Komisji rozpoczęły się od przedstawienia dokumentów heraldycznych, które omówiła dyrektor Gminnego Centrum Informacji Magdalena Podsiadły. Zmiany w symbolach gminy są niezbędne z powodu wprowadzenia nowych ustaleń prawnych obowiązujących w  tym zakresie.

Działalność Biblioteki

O funkcjonowaniu Biblioteki opowiedziała dyrektor jednostki Anna Czarnecka W sprawozdaniu, oprócz przedstawienia stanu czytelnictwa, znalazło się krótkie przedstawienie akcji organizowanych przez MBP. W 2019 r. w Bibliotece odbyły się m.in. spotkania autorskie i z ciekawymi ludźmi, konkursy, wizyty przedszkolaków, przedstawienia teatralne, koncert czy lekcje czytelnicze.

MBP brała także udział w lokalnym finale WOŚP, swoją akcją zachęcając do wspierania fundacyjnych puszek. Biblioteka współpracuje również z mszczonowskim Komisariatem Policji, którego przedstawiciel spotyka się z seniorami w siedzibie instytucji, by rozmawiać o bieżących tematach z zakresu bezpieczeństwa.

W 2019 roku MBP wykupiła dostęp do czytelni internetowej IBUK Libra, poprzez którą mieszkańcy mają dostęp do ponad 1460 tytułów książkowych online. Oprócz tego pracownicy Biblioteki nieustannie prowadzą różne akcje promujące czytelnictwo, m.in. „Serce do książki” - Walentynki, „Dzień Kobiet w Bibliotece”, „Zostań poetą na jeden dzień”, „Dzień książki”. Od początku roku kontynuowana jest akcja „Książka na telefon”.

Przewodnicząca Barbara Gryglewska podziękowała za działalność Biblioteki, która przestała być miejscem, w którym wyłącznie wypożycza się książki, ale jest instytucją organizującą wiele akcji kulturalnych i edukacyjnych.

Działalność Izb Pamięci

Sprawozdanie z działalności mszczonowskich Izb Pamięci złożyła Dagmara Bednarek z Gminnego Centrum Informacji. Trzy kwartały 2019 roku były przede wszystkim okresem propagowania wiedzy o historii Ziemi Mszczonowskiej poprzez działalność edukacyjną prowadzoną w różnej formie. W ramach podstawowej działalności Izby organizowane były lekcje muzealne dla grup zorganizowanych z pobliskich oraz ościennych szkół i przedszkoli. Łącznie Izbę Pamięci odwiedziło 28 wycieczek z placówek oświatowych z terenu Mszczonowa, Radziejowic, Wręczy, Lutkówki, Osuchowa oraz Radziejowic, a więc więcej niż w latach poprzednich. W lekcjach muzealnych w tym okresie wzięło udział 416 osób, łączna liczba zwiedzających wyniosła 862 osoby, co dało wynik wyższy niż w ubiegłym roku na przestrzeni trzech kwartałów.

Izbę odwiedzali uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych. Przez cały rok Izba udostępniała swoje zbiory także osobom indywidualnym. Ze zgromadzonych materiałów korzystali uczniowie, studenci i nauczyciele podczas przygotowywania apeli, konkursów, prac zaliczeniowych, dyplomowych, a nawet doktoranckich oraz uczestnicy konkursów fotograficznych.

W ramach edukacji i promowania lokalnej historii udostępniono materiały dotyczące mszczonowskich Żydów dwóm nauczycielkom tworzącym scenariusz zajęć dla młodzieży. Zostały one również oprowadzone po miejscach związanych ze Starozakonnymi oraz opowiedziano im historie związane z przedwojennymi dziejami Mszczonowa. Stworzony przez nauczycielki scenariusz „Wspomnienie Żydów mszczonowskich” uzyskał wyróżnienie w konkursie i zostanie opublikowany w książce „Lekcje o Mazowszu. Scenariusze zajęć edukacyjnych”, w której znajdą się także podziękowania dla Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej i jej pracownika oraz informacja o uzyskanym wsparciu. Jeden z egzemplarzy publikacji będzie przekazany Gminnemu Centrum Informacji z możliwością wykorzystania podczas akcji edukacyjnych.

Kolejnym działaniem była pomoc uczniom mszczonowskiej szkoły podstawowej w realizacji programu edukacyjnego o nazwie „Historionauci”. Motywem przewodnim projektu były Drogi do niepodległości, postrzegane z perspektywy historii regionalnej. W celu wykonania zaplanowanych działań (poznania historii lokalnej z lat 1795 – 1921 z wykorzystaniem różnorodnych źródeł informacji) wychowankowie placówki raz z opiekunem, Iwoną Lipińską, współpracowali z Izbą Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. W ten sposób pozyskali potrzebną wiedzę i materiały historyczne.

Tegoroczna, szesnasta już edycja Nocy Muzeów, odbyła się 18 maja. W tym roku mieszkańcy Ziemi Mszczonowskiej zostali zaproszeni do dawnej kamienicy Maklakiewiczów. Mszczonowską Noc Muzeów rozpoczęła tematyczna gra terenowa, która podczas tegorocznej edycji nosiła nazwę „Z duchem muzyki Maklakiewiczów”. Oprócz tego uczestnicy mogli wziąć udział we wcześniej ogłoszonym konkursie na Facebooku oraz zabawach w Izbie – quizach i zagadkach. Najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów mogli spróbować swoich sił w graniu na udostępnionych instrumentach. W wydarzeniu wzięło udział ok. 50 osób.

W ramach promowania tradycji i historii GCI współorganizowało VI Zlot Pojazdów Zabytkowych, który odbył się 6 czerwca w Mszczonowie. Około 500 zabytków motoryzacyjnych obejrzało ok. 1 500 osób.

W lipcu udostępniono budynek dawnego komisariatu na potrzeby kręcenia scen do programu telewizyjnego „Opowiem ci o zbrodni”.

4 września odbyło się nagranie do programu „Szma Israel”, który emitowany jest w TVP 2. Barbara Gryglewska i Dagmara Bednarek opowiedziały filmowcom o historii mszczonowskich Żydów oraz zaprezentowały miejsca w Mszczonowie, które wiążą się z ich losami. Odcinek o tytule „Cadyk z Mszczonowa” będzie wyemitowany ok. godz. 7 w dniu 18 września na antenie Telewizyjnej Dwójki.

Od 2015 roku prowadzone są zajęcia umuzykalniające w IPRM. Obecnie uczestnicy uczą się gry na następujących instrumentach: pianinie, keyboardzie, perkusji, gitarze i akordeonie.

W 2019 r. z zajęć skorzystało 25 uczestników. We wrześniu uruchomiona została kolejna edycja obejmująca dodatkowe 12 osób.

6 stycznia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbył się Koncert Świąteczny, podczas którego zaprezentowali się uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. W koncercie wzięło udział ok. 1 000 mieszkańców.

16 czerwca zorganizowany został VI Festiwal Świętojański, który w tym roku odbył się w całości w parku przy ul. Narutowicza. Podczas koncertu wystąpili uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych w IPRM. Dodatkową atrakcją dla uczestników były atrakcje nawiązujące do lat 20-, 30- i 40-tych, czyli czasów życia Jana Adama Maklakiewicza. Festiwal był częścią obchodów przypadającej w tym roku rocznicy 120. rocznicy narodzin tego kompozytora. W imprezie łącznie udział wzięło ok. 2 000 osób.

Od początku 2019 roku w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów prowadzone są lekcje muzyki dla najmłodszych, które obejmują opowieści o tym słynnym rodzie oraz prezentację instrumentów znajdujących się w obiekcie. Udział w tego typu zajęciach wzięli już m.in. przedszkolacy z Osuchowa, mszczonowskiej placówki miejskiej oraz „Bajkowej Krainy”. Łącznie spotkania z muzyką zgromadziły ok. 150 najmłodszych mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej. Zajęcia te będą kontynuowane w okresie jesiennym.

Podobne zajęcia muzyczne, skierowane do starszych dzieci i młodzieży, były również prowadzone w okresie ferii w ramach akcji „Zima w mieście”. Z lekcji tych skorzystało ok. 30 osób.

Gminne Centrum Informacji realizuje projekt „Muzyczny Mszczonów”, na który otrzymało dofinansowanie w kwocie 15 000 zł z małych grantów przyznawanych przez Lokalną Grupę Działania „Ziemia Chełmońskiego”. W ramach tego działania zorganizowane były pokazy instrumentów (warsztaty/szkolenia) a także audycje i lekcje o muzyce i rodzie Maklakiewiczów. Kulminacją projektu będzie uroczysty koncert, zaplanowany na 24 listopada 2019 r. – w dniu przypadania 120. rocznicy narodzin Jana Adama Maklakiewicza.

Przewodnicząca Barbara Gryglewska, będąca współtwórczynią obydwu Izb, podziękowała Gminnemu Centrum Informacji za prowadzenie lokalnych muzeów, które promują tradycje i historię Ziemi Mszczonowskiej.

Dzień Edukacji Narodowej

O przygotowaniach do obchodów Dnia Edukacji Narodowej opowiedziała główna księgowa Centrum Usług Wspólnych Barbara Musiej. Poinformowała ona zebranych, że gminne uroczystości planowane są na 14 października i odbędą się, tradycyjnie, w sali kinowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.

Sprawy różne

Działalność nowo powstałego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przedstawił jego prezes Michał Ochnicki. Stowarzyszenie powstało, ponieważ udało się zebrać grupę ratowników chcących poszerzyć dotychczasową, nieformalną działalność. Mszczonowski WOPR będzie kontynuował podjęte wcześniej zadania. Należy do nich szkolenie młodszych ratowników, prowadzenie akcji edukacyjnych, warsztatów i nauki pływania. Wszyscy zgromadzeni byli zgodni co do tego, że powstanie mszczonowskiego WOPR jest bardzo cenną inicjatywą zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców wypoczywających nad akwenami wodnymi. Na tym zakończono obrady.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.
  • Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.
  • Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.
  • Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.
  • Komisja Oświaty i Spraw Społecznych, 11 września 2019 r.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865575

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat