Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • O powiatowych i gminnych potrzebach oraz problemach...

O powiatowych i gminnych potrzebach oraz problemach jednostek OSP

Z prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhem Waldemarem Suskim rozmawia Mateusz Milczarek.

Jest Pan prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a jednocześnie piastuje Pan też funkcję prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP RP w gminie Mszczonów. Tym samym posiada Pan olbrzymią wiedzę na temat powiatowych i gminnych potrzeb oraz bolączek naszych jednostek. Niedawno odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze, podczas których rywalizowali ze sobą najlepsi z najlepszych. Jak Pan ocenia stan sprawności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu?

Etap powiatowy zawodów pożarniczo-sportowych odbył się w sobotę, 7 września, na boisku Pogoni Wiskitki. Z terenu gminy Mszczonów uczestniczyło w nim pięć drużyn. Dwie młodzieżowe ze Zbiroży i Osuchowa, jedna kobieca z Mszczonowa oraz dwie drużyny seniorów ze Zbiroży i Wręczy.

W grupie MDP, czyli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, najlepsza okazała się Zbiroża, która pokonała swych rywali z Osuchowa (II m.) i Jesionki (III m.). Mszczonowianki wygrały natomiast rywalizację w grupie KDP (Kobiecych Drużyn Pożarniczych) z reprezentantkami OSP Bartniki. Wśród seniorów strażacy z OSP Zbiroża zajęli czwartą lokatę, a OSP Wręcza uplasowała się na siódmej pozycji. Ogólnie kolejność wśród seniorów wyglądała następująco: OSP Bartniki, OSP Drzewicz, OSP Korytów, OSP Zbiroża, OSP Oryszew, OSP Kuklówka i OSP Wręcza.

Poziom wyszkolenia strażaków w naszych jednostkach jest wysoki. Najlepiej świadczą o tym sukcesy młodzieżówki ze Zbiroży, która w ubiegłym roku zakwalifikowała się nawet do etapu ogólnopolskiego zawodów, przechodząc jak burza przez etap wojewódzki. W tym roku liczmy na powtórzenie tego wyniku.

Martwi mnie natomiast malejące zainteresowanie pożarnictwem wśród młodzieży. Zwróćmy uwagę, że w tym roku w zawodach wystartowały jedynie trzy MDP. Osobiście, bardzo brakowało mi młodzieżówki z Mszczonowa. W przeszłości byłem jej opiekunem. Szkoda, że tak trudno jest dziś odciągnąć młodzież od gier komputerowych i nakłonić do inwestowania w siebie - swoją wiedzę, sprawność i konkretne umiejętności praktyczne.

Może zostanie młodym strażakiem wymaga zbyt wielu nakładów i rodziców nie stać na sfinansowanie strażackiej przygody swym dzieciom?

Nic bardziej mylnego. Jednostki zaopatrują swoją młodzież w mundury, sprzęt, zapewniają specjalistyczne szkolenia, a także fundują dodatkowe atrakcje jak np. wyjazdy wakacyjne, wycieczki itp. Tak jak wspomniałem, przed laty byłem opiekunem MDP w OSP Mszczonów. Zorganizowaliśmy wtedy nawet własną świetlicę, w której pomagaliśmy młodzieży w odrabianiu lekcji oraz organizowaliśmy czas po zajęciach szkolnych i nauce. Byliśmy grupą przyjaciół. Razem jeździliśmy na rajdy rowerowe. Graliśmy w piłkę, a nawet wspólnie sprzątaliśmy ulubione szlaki turystyczne – w tym drogę do stawów Świętej Anny, gdzie jeździliśmy na ogniska.

Musi wytworzyć się odpowiedni klimat, a także zebrać zgrana grupa młodzieży. Do tego dołożyć jeszcze trzeba charyzmatycznego opiekuna i wtedy można mówić o sukcesie. W tej chwili taki organizacyjny boom przeżywa Zbiroża. Bardzo obiecująco wygląda też sytuacja w Osuchowie. Sądzę, że te dwie młodzieżówki mają przed sobą przyszłość.

Trochę ponarzekałem na Mszczonów, ale wiem, że i tam druh Brzozowski próbuje odbudować młodzieżowe struktury. Na to potrzeba jednak trochę czasu. Trzymam za niego kciuki i zapewniam, że zawsze może liczyć na moje wsparcie. Liczę też na OSP Piekary, które w sobotę, 14 września, obchodziło bardzo uroczyście swoje 100-lecie. Tak przełomowy moment powinien zaowocować intensywnymi zmianami i ogólnym wzmocnieniem jednostki. Korzystając z okazji, jeszcze raz pragnę złożyć druhom z Piekar życzenia dalszego rozwoju i tego wszystkiego, co piekarscy strażacy mogą sobie tylko wymarzyć.

Żeby się rozwijać i skutecznie działać, jednostki OSP potrzebują nie tylko szczerych chęci, ale też nowoczesnego i sprawnego sprzętu. Jak wygląda pozyskiwanie nowych wozów bojowych w jednostkach strażackich na terenie gminy Mszczonów?

OSP w Mszczonowie przygotowuje się do zakupu nowego wozu strażackiego, wyposażonego w drabinę pozwalającą wykonywać akcje ratunkowe i gaśnicze na dużych wysokościach. Na wspomnianych wcześniej zawodach powiatowych w Wiskitkach oficjalnie przekazano bojowy, średni wóz ratownictwa gaśniczego strażakom z OSP Wręcza. Pojazd ten przekazała wręckim ochotnikom PSP Żyrardów.

W maju ciężki wóz tego typu trafił do jednostki OSP Grabce Towarzystwo. Jeszcze wcześniej, także średni samochód ratowniczo-gaśniczy, pozyskali strażacy ze Zbiroży. Tym samym poziom wyposażenia mszczonowskich jednostek OSP znacząco się poprawił. To na pewno wpływa pozytywnie na stan naszego bezpieczeństwa.

Co oznacza sformułowanie wóz „ratowniczo-gaśniczy”?

Dosłownie chodzi o samochód ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. Współczesny strażak ochotnik nie tyko zajmuje się gaszeniem pożarów, ale, nawet o wiele częściej, jest wzywany do kolizji i wypadków drogowych. Takie specjalistyczne wozy są wyposażone w sprzęt pozwalający skutecznie reagować na zdarzenia tego typu. Te wozy są wszechstronne, a przez to bardzo pożądane w takich jednostkach jak nasze - działających na terenie gminy, przez którą – przypomnijmy - przebiega kilka poważnych drogowych i kolejowych szlaków komunikacyjnych.

W Polsce działa tzw. KSRG, czyli Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Czy są w nim skupione także jednostki z gminy Mszczonów?

Ten system zaczął funkcjonować od 1995 roku. Obejmuje całą Polskę. Zorganizowany został przez Państwową Straż Pożarną. Podstawowym celem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest ochrona życia, zdrowia, mienia oraz środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, a od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. Twórcom budowy systemu ratowniczo-gaśniczego przyświecała idea stworzenia jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby mogły one skutecznie współdziałać, w celu podjęcia efektywnego działania ratowniczego.

Warto podkreślić, że w KSRG skupione są najlepsze, najlepiej wyposażone i najsprawniejsze jednostki z całego kraju. W gminie Mszczonów należą do niego OSP Mszczonów i OSP Osuchów. Czynimy starania, aby znalazły się w nim także OSP Wręcza i OSP Zbiroża, choć w tym ostatnim przypadku problemem jest jeszcze brak nowoczesnej siedziby jednostki.

Chyba nie tylko jednostka ze Zbiroży wymaga nakładów inwestycyjnych, jeśli chodzi o budowę nowoczesnej remizy?

W tej kadencji władze samorządowe gminy Mszczonów planują zainwestować w stworzenie nowoczesnych siedzib dla trzech gminnych jednostek OSP. Pierwszą z nich jest wspomniana Zbiroża, która naprawdę bardzo dynamicznie się rozwija, a drugą OSP w Grabcach Towarzystwo, której też nie brak potencjału i – jak sądzę - w najbliższej przyszłości możemy jeszcze o niej usłyszeć naprawdę wiele dobrego. Projekty obu inwestycji są już gotowe. Teraz trzeba jeszcze pozyskać środki zewnętrzne na ich realizację. Projekt rozbudowy OSP przygotowywany jest również dla jednostki w Piekarach.

Wiem, że ma Pan te informacje z pierwszej ręki, gdyż oprócz funkcji strażackich pełni pan też poważną funkcję w samorządzie gminy Mszczonów. Jak znaleźć czas i siłę na łączenie dwóch prezesur w OSP z byciem wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej?

Tajemnica tkwi w tym, czy się lubi pracować społecznie. Uważam, że jestem „urodzonym społecznikiem”. Bardzo pomaga mi też rodzina. Wyrozumiała żona, która potrafi wybaczyć, gdy się czas dla rodziny poświęca dla spraw społecznych, to prawdziwy skarb. Dziękuję swojej żonie za to, że pozwala mi na rozwijanie moich pasji.

Tym podziękowaniem zakończymy naszą rozmowę. Dobrze, że nie brak nam społeczników takich jak Pan. W imieniu Redakcji życzę dalszych sukcesów w prowadzonej działalności. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich Czytelników „Merkuriusza Mszczonowskiego”.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865559

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat