Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2020

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Forum zorganizuje… forum, czyli początek „gminnego...

Forum zorganizuje… forum, czyli początek „gminnego inkubatora inicjatyw różnych”

Z przewodniczącym Rady Miejskiej Mszczonowa Łukaszem Koperskim rozmawia Mateusz Milczarek.

Niebawem minie pierwszy rok działalności Rady Miejskiej obecnej kadencji. Jak przebiega on w Gminie Mszczonów?

Gmina Mszczonów w wyniku wyborów, jakie odbyły się w październiku 2018 roku, może kontynuować wcześniej obrane kierunki rozwoju. Przypomnę, że tak stabilną sytuację powyborczą miało niewiele mazowieckich gmin. Nie mieliśmy zmiany na stanowisku burmistrza, a do Rady Miejskiej Forum Samorządowe wprowadziło wszystkich swoich kandydatów. Wszystko to sprawiło, że bez zbędnych problemów weszliśmy w okres nowej kadencji i wręcz z marszu mogliśmy prowadzić naszą pracę na rzecz Mieszkańców Gminy.

W każdej kadencji czyniliśmy – jako Forum Samorządowe – co w naszej mocy, aby móc sukcesywnie realizować ogłoszony wcześniej program wyborczy. Taki program, to przecież nic innego jak swoistego rodzaju umowa zawarta z wyborcami, a jak wiadomo umowy zobowiązują. Dlatego też, jako przewodniczący Rady Miejskiej, czynię co w mej mocy, żeby wyborcy odczuli, iż uzgodnienia, jakie z nami zawarli, wrzucając kartę wyborczą do urny, cały czas obowiązują.

Realizacja zobowiązań przedwyborczych, to coś, co w polityce zdarza się niezwykle rzadko. Wszyscy pamiętamy polityków, którzy wprost mówili, że to, co się obiecuje w kampanii, a to, co robi się po wyborach, to dwie zupełnie różne rzeczy.

W Mszczonowie to niedopuszczalne. Forum Samorządowe tworzą ludzie odpowiedzialni. W naszej Gminie osoby, które składają publiczne zobowiązania, czują się w obowiązku realizować to, co obiecały. Muszę jednak podkreślić, że konsekwentne realizowanie programu wyborczego jest możliwe tylko wtedy, gdy w samorządzie panuje spokój i zgoda.

Do zadań przewodniczącego należy organizowanie pracy Rady Miejskiej. Czuwanie nad tym, aby obrady przebiegały sprawnie. Mszczonów od lat jest symbolem samorządowej zgody. Nie będę chyba nieskromny, gdy powiem, że wiele w tym mojej zasługi. Od 1996 roku – kiedy to stanąłem na czele RM – czynię wszystko, aby te przywołane warunki były spełnione. Staram się z powierzonego mi zadania wywiązywać jak najbardziej sumiennie.

Czy mszczonowska samorządność jest skuteczna? Czy mieszkańcy naprawdę czują, że mają wpływ na kreowanie kierunków zmian, zachodzących w Gminie?

Jako członkowie Forum Samorządowego czynimy wszystko, aby nasz kontakt z Mieszkańcami był jak najpełniejszy. Sesje Rady Miejskiej są otwarte a także emitowane w sieci. Każdy, kto się na nich pojawi, może zabrać głos oraz zgłosić Radzie swoje propozycje. Ponadto, utrzymujemy kontakty z Wyborcami poprzez gminną witrynę internetową. Są też cyklicznie organizowane spotkania w terenie, w których burmistrz, ja i poszczególni radni bierzemy udział.

Słusznie Pan jednak zasugerował w swoim pytaniu, że to wszystko może być jeszcze niewystarczające, aby zaspokoić potrzeby Mieszkańców. Być może wielu osobom jednak wciąż jest się trudno zdobyć na nawiązanie ze mną czy z burmistrzem kontaktu w konkretnej sprawie. Dlatego do końca roku zrealizujemy jedną z naszych przedwyborczych obietnic, dotyczącą możliwości poszerzenia naszego gminnego, bezpośredniego dyskursu. Pragniemy, aby członkowie samorządu gminnego mogli się cyklicznie spotykać z reprezentantami wszystkich organizacji, działających na terenie Gminy. To niewątpliwie ubogaci nasze życie samorządowe. Zaznaczam, że nie mam tu na myśli jedynie udziału w spotkaniach przedstawicieli zarejestrowanych organizacji. Przepustką do brania udziału w takich konsultacjach będzie reprezentowanie nawet nieformalnej grupy Mieszkańców. Mamy na naszym terenie wiele prężnie działających, aktywnych grup, stowarzyszeń, klubów... To właśnie w nich skupiają się Mieszkańcy, którym najbardziej zależy na kreowaniu lokalnych zmian. Te organizacje, to miejsce dla osób aktywnych, uzdolnionych, pełnych chęci do pracy dla dobra wspólnego. Nasze spotkania ułatwią przepływ informacji, a także idei, pomiędzy tymi niezwykłymi osobami a przedstawicielami samorządu.

Jak konkretnie miałyby wyglądać takie spotkania?

Na początku chcemy zaprosić tych „najbardziej aktywnych z aktywnych” Mieszkańców do uczestnictwa w luźniej dyskusji. Wsłuchać się w potrzeby poszczególnych organizacji i zachęcić ich przedstawicieli do łączenia sił w różnych gminnych przedsięwzięciach. Cykliczność tego typu spotkań powinna zaowocować tym, że w ramach wzajemnego poznawania się i przełamywania barier łatwiej nam będzie wymieniać się swoimi pomysłami. Ma to być taki nasz gminny, otwarty i jak już wspomniałem – cykliczny – panel dyskusyjny do poruszania kwestii społecznych. To, co chcemy stworzyć, można krótko określić mianem „gminnego inkubatora inicjatyw różnych”.

Czy udział w tych spotkaniach będzie ograniczony jedynie dla typowo mszczonowskich organizacji? Pytam, bo wiele z grup działających na terenie gminy tak naprawdę wywodzi się spoza jej granic i skupia wśród swych członków także osoby z innych gmin.

Otwarte zaproszenie skierowane zostanie do wszystkich grup działających na terenie Gminy Mszczonów. Przynależność do danej organizacji osób spoza gminy nie będzie nikomu przeszkadzać. Co więcej myślimy, aby wspólnie z panią starostą Beatą Sznajder, która jest osobą świetnie znającą środowiska organizacji pozarządowych, w przyszłości poszerzyć nasze grono dyskusyjne i nadać mu nawet charakter powiatowy.

Czyli mam rozumieć, że Pani Starosta obok Burmistrza i Pana także należy do grupy inicjatywnej tego pomysłu?

Pani Starosta jest przecież osobą wywodzącą się z Forum Samorządowego. Ma też niebywałe doświadczenie w pracy z organizacjami pozarządowymi. Może ponadto przenieść naszą cenną ideę na poziom powiatowy. Słowem, wszystko przemawia za jej udziałem w tym przedsięwzięciu.

Kiedy planowane jest pierwsze spotkanie Forum Organizacji Pozarządowych?

Pierwsze spotkanie Forum Organizacji Pozarządowych, na które zaprasza Forum Samorządowe (uśmiech) odbędzie się w połowie września. W okresie wakacji trudno byłoby się nam wszystkim spotkać. Sezon urlopowy nie sprzyja realizacji takich przedsięwzięć, dlatego poczekamy do zakończenia sezonu urlopowego. Ufam, że w tym naszym nowym gronie narodzi się wiele wspaniałych pomysłów, które staną się przyczyną cennych zmian w Gminie.

Nie obawia się Pan, że te spotkania mogą zawęzić się do omawiania kwestii dofinansowań dla poszczególnych organizacji?

Pula środków, jakie jako samorząd przeznaczamy na organizacje pozarządowe, jest określona i nie ma możliwości jej ciągłego zwiększania. Forum ma pełnić zupełnie inną rolę. Chodzi o to, aby osoby z inicjatywą, z chęcią prospołecznego działania, mogły się włączyć w kreowanie działań samorządowych.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i zachęcam do relacjonowania naszych przyszłych spotkań.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6656977

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat