Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • DEKADA RADNEJ

DEKADA RADNEJ

Z radną Barbarą Gryglewską - przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych -rozmawia Mateusz Milczarek.

Ma Pani w tym roku powód do świętowania. W 2019 r. mija dziesięć lat od chwili, gdy została Pani wybrana do Rady Miejskiej Mszczonowa. Przypomnijmy, było to w wyborach uzupełniających w 2009 r. Zastąpiła Pani wtedy w Radzie pana Michała Szymańskiego – obecnego dyrektora OSiR-u. W latach 2010-2014 przewodniczyła Pani Komisji Oświaty, Sportu i Młodzieży oraz pracowała w Komisjach Rewizyjnej a także Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej. W kadencji samorządowej 2014-2018 została Pani przewodniczącą Komisji Oświaty i Spraw Społecznych, którą kieruje Pani również w obecnej kadencji (2018-23). Jakie plany na najbliższe pięć lat samorządowej działalności ma radna z takim doświadczeniem?

Wszystkie zamierzenia na tę kadencję zawarłam w programie wyborczym, jaki przedstawiłam przed październikowymi wyborami. Wiele z jego punktów jest zbieżnych z programem radnego Roberta Głąbińskiego, także z listy Forum Samorządowego, z którym wspólnie w Radzie Miejskiej reprezentujemy mieszkańców Osiedla Dworcowa III.

Realizacja pierwszego punktu z naszych programów wyborczych rozpoczęła się jeszcze w roku poprzednim. Mówię o przebudowie ulicy Jeżynowej. Jej modernizacja została rozłożona na dwa lata. Poprawa stanu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, przebiegających w ulicy Jeżynowej, już się zakończyła. Powstały też zatoki parkingowe. Zmodernizowano oświetlenie uliczne. Brak jeszcze samej nawierzchni, która zostanie położona, gdy tylko polepszą się warunki pogodowe. Kres prac jest więc bardzo blisko.

Wiem, że długa inwestycja jest kłopotliwa dla Mieszkańców, ale z pewnością efekt końcowy będzie ich satysfakcjonował. Ulica Jeżynowa będzie drugą po ulicy Malinowej, która zostanie uporządkowana na Osiedlu Dworcowa III. Później przyjdzie czas na modernizacje ulic Brzoskwiniowej i Północnej.

Remonty obu ulic są bardzo pożądane. Mieszkańcom osiedla doskwiera też problem braku wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Czy wraz z planowanymi modernizacjami ulic pojawią się też kolejne zatoki parkingowe?

Dodatkowe miejsca parkingowe wybudowane zostaną wzdłuż ulicy Brzoskwiniowej. Do modernizacji tej ulicy cały czas przygotowujemy się bardzo intensywnie. Władze samorządowe fundusze na jej realizację zamierzają pozyskać ze sprzedaży gruntów inwestycyjnych, jakie gmina posiada w pobliżu Keramzytu. Są tam uzbrojone działki, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki ich sprzedaży Mszczonów pozyska kolejnych inwestorów, natomiast Mieszkańcy Osiedla Dworcowa III po sfinalizowanej transakcji cieszyć się będą mogli zmodernizowaną ulicą Brzoskwiniową i estetycznym parkingiem przed stadionem „Mszczonowianki”, który powstanie na miejscu dawnego, z gruntową nawierzchnią, niepasującego już do zmieniającego się wizerunku Osiedla.

A co z ulicą Północną?

Na pewno w tej kadencji zostanie zmodernizowana. Stanowi ona jeden z głównych dojazdów do centrum Mszczonowa z trasy nr 50 i trasy E8. Jej obecny stan jest niezadowalający. Miasto zwyczajnie nie może sobie pozwolić na to, aby jej nawierzchnia nie została poprawiona. Prace remontowe rozpoczną się w tym roku. Niestety, nie jestem jeszcze w stanie podać konkretnych terminów, dotyczących zakończenia tego przedsięwzięcia.

Ulica Północna ponoć ma też zyskać nowe nasadzenia estetycznej zieleni?

Tak. Wszystko za sprawą projektu „Rozwój i zagospodarowanie zieleni miejskiej w Mszczonowie”, jaki będzie realizowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Funduszu Spójności. Projekt opiewa na ok. 2,8 mln zł. Dofinansowanie zewnętrzne, jakie na niego otrzymaliśmy, wyniesie 85%. Realizacja potrwa od 2019 do 2021 roku. Nasadzenia zieleni pojawią się nie tylko na ulicy Północnej, ale także na ulicach: Dworcowej, Grójeckiej, Ługowej, Rolniczej, Spokojnej, Spółdzielczej, Tarczyńskiej, Wschodniej, na osiedlu przy ul. Józefa Poniatowskiego, wokół zbiornika ppoż. przy ul. Grójeckiej oraz na terenie parku miejskiego – Błonia, przy ul. Żyrardowskiej.

Z parków najczęściej korzystają seniorzy. Jakie działania przeznaczone dla tej grupy mieszkańców będzie Pani promować w pracy podległej sobie Komisji Oświaty i Spraw Społecznych?

Władze samorządowe czynią starania o postawienie w miejskich parkach tężni solankowych. Na Osiedlu Dworcowa III już niebawem otwarty zostanie Klub Seniora. W ramach działań Komisji promować będę ponadto działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz organizacji pozarządowych, skupiających seniorów.

A pozostałe organizacje pozarządowe?

Oczywiście, także mogą liczyć na wsparcie Rady Miejskiej. Generalnie, bardzo mocno chcę wspierać wszelkie przejawy aktywności Mieszkańców – niezależnie od tego, jaką grupę wiekową oni reprezentują. Cieszy mnie idea, jakiej autorem jest Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski, aby tych najaktywniejszych przedstawicieli Ziemi Mszczonowskiej, z różnych organizacji, zaprosić do współpracy z nowo powstającym Stowarzyszeniem Forum Samorządowe XXI. To wspaniałe posunięcie, które wzmocni mszczonowską samorządność i znacznie ją poszerzy, poprzez zaktywizowanie licznej grupy Mieszkańców. Nowe Stowarzyszenie ma mnóstwo zalet. Dostrzegam w nim olbrzymi potencjał.

Czy będzie Pani wraz z radnym Głąbińskim czynić starania o zmiany na terenach rekreacyjnych osiedla Dworcowa III?

Staramy się, aby dalej ulepszany był plac zabaw i zewnętrzna siłownia. Oprócz tego będziemy podejmować działania w sprawie wymiany fontanny, która stoi w centrum osiedlowego parku. Chcemy też postawienia obok tego miejsca kurtyny wodnej, która byłaby czynna w okresie nasilonych, letnich upałów.

Jest Pani wielbicielką historii i wiele zrobiła dla kultywowania lokalnych dziejów. Jakich działań należy się spodziewać w najbliższym czasie ze strony władz samorządowych w kwestiach historycznych?

Na przełomie tego i przyszłego roku powinny ruszyć prace remontowe w budynku byłego komisariatu policji. Przed wojną była to willa doktora Zarachowicza, mszczonowskiego lekarza rozstrzelanego przez Niemców w dniu 11 września 1939 roku. Do tego historycznego obiektu zostanie przeniesiona Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Jednocześnie nasza Izba będzie unowocześniona. Powiększy się też jej ekspozycja. Władze miejskie w kwestiach kultywowania lokalnych dziejów współpracują bardzo owocnie z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym. Wiem, że w tym roku MSH przygotuje inscenizację Bitwy Mszczonowskiej`39. Odbędzie się też tradycyjny marsz śladami Strzelców Kaniowskich.

W listopadzie kontynuowana będzie zbiórka na rzecz restauracji zabytków naszych nekropolii. Z racji 80-tej rocznicy wybuchu wojny obronnej członkowie Stowarzyszenia myślą też o ustawieniu pomnika poświęconego szarży ułańskiej, do jakiej doszło w Osuchowie. Nasi rekonstruktorzy i strzelcy, działający w ramach Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego co roku uczestniczą w około 150 wydarzeniach. Na pewno także w tym roku będziemy mogli ich nie raz oglądać w naszym mieście.

Poruszając kwestie historyczne chciałaby też odnieść się do tego co dzieje się w naszej bieżącej polityce. Część środowisk żydowskich zarzuca Polsce udział w Holokauście. Pragniemy także lokalnie dać odpór tym atakom. Wśród naszych mieszkańców byli tacy, którzy ratowali w okresie okupacji swoich rodaków wyznania mojżeszowego. Poświęciliśmy im rozdział w naszym lokalnym albumie historycznym „Ziemia Mszczonowska – Moja Mała Ojczyzna”.

Jeden z przypadków takiego bohaterstwa zasługuje na szczególne upamiętnienie. Stanisław i Marianna Siniarscy z Lutkówki ukrywali żydowską rodzinę Lipszyców (małżeństwo z dzieckiem). Siniarscy zapłacili za ten akt miłosierdzia najwyższą cenę. 10 marca 1944 roku oddział niemieckiej żandarmerii z Mszczonowa za rozstrzelał ich wraz z trójką dzieci (16-letnim Marianem, 9-letnią Ireną i 8-letnim Edwardem). Wraz z Siniarskimi śmierć z rąk niemieckich oprawców ponieśli także Lipszycowie. Dom bohaterskiej rodziny nie zachował się do dnia dzisiejszego. Wiemy jednak, gdzie stał. Chcemy ustawić w pobliżu tego miejsca pamiątkowy obelisk.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję

  • DEKADA RADNEJ
  • DEKADA RADNEJ

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865564

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat