Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.1.2021

Imieniny

Anieli, Przybysława, Angeli

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Czy rok 2019 będzie przełomowy dla Gminy Mszczonów?

Czy rok 2019 będzie przełomowy dla Gminy Mszczonów?

Z Burmistrzem Mszczonowa Józefem Grzegorzem Kurkiem rozmawia Mateusz Milczarek

Panie Burmistrzu, rozpoczyna się pierwszy rok nowej kadencji samorządowej. Gminą Mszczonów zarządza Pan nieprzerwanie od 1988 roku. Stażem jest Pan najstarszym burmistrzem w Polsce. Chociażby z racji posiadanego doświadczenia wie Pan, czym rok 2019 będzie się różnił od lat poprzednich? Jakie zmiany czekają Gminę Mszczonów?

Nowa kadencja, nowe wyzwania, ale też zupełnie nowe możliwości. Przypomnę, że w tym roku, we wrześniu, spodziewamy się wielkiego otwarcia Park of Poland. Wtedy zacznie działać jego pierwszy etap, czyli aqua park. Ten obiekt sprawi, że Mszczonów zyska na znaczeniu. Stanie się miastem jeszcze bardziej znanym niż dotychczas. Dzięki Parkowi powstaną nowe miejsca pracy i zasilony zostanie gminny budżet. Finansowy zastrzyk pozwoli nam intensywniej inwestować, a pracy przed nami naprawdę wiele.

Mogę dziś cieszyć się z tak długiego stażu na stanowisku burmistrza Mszczonowa, bo zawsze wypełniałem składane przed wyborami zobowiązania. Forum Samorządowe, które stworzyliśmy wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Koperskim, to solidny partner. Zawsze poważnie traktowaliśmy przedwyborcze kontrakty, jakie zawieraliśmy z mieszkańcami. Tym razem także dotrzymamy danego słowa.

Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w rozpoczętym właśnie roku?

Duży nacisk położymy w tym roku na inwestycje drogowe, gdyż mają one dla mieszkańców priorytetowe znaczenie. Z pewnością zakończymy przebudowę ulicy Jeżynowej na osiedlu Dworcowa III. Na położenie nawierzchni, która zwieńczy prowadzoną już od wielu miesięcy inwestycję, musimy jednak poczekać do wiosny. Wszystko z powodu panujących obecnie niekorzystnych warunków pogodowych.

Przebudowana w tym roku zostanie też ulica Słoneczna w Ciemno-Gnojnie, ulice Dębowa i Leśna w Powązkach, a także ulica Bobrowska w Edwardowie i Wygnance. Poza tym przygotujemy dokumentacje pod przebudowę ulicy Sosnowej w Mariance, Zbiroży i Pieńkach Osuchowskich oraz skrzyżowania w Osuchowie, łączącego ulice Piekarską i Białogórską. Dokumentacja ostatniej inwestycji dotyczyć też będzie pobudowania parkingu przy osuchowskim cmentarzu. Nowymi parkingami zaowocuje ponadto przebudowa ulicy Dworcowej w Mszczonowie. Wzdłuż niej pojawią się tak bardzo potrzebne w tym miejscu dodatkowe miejsca parkingowe.

Kiedy zakończą się prace pierwszego etapu przebudowy parku, jaki rozpościera się pomiędzy kościołem farnym i ratuszem?

Ta inwestycja trwa już zbyt długo i to nie z winy inwestora, czyli Gminy. Ufam, że w końcu uda się ją sfinalizować. Dołożymy do tego wszelkich starań. W tym roku wybudowany zostanie też zbiornik retencyjny na mszczonowskich błoniach (za plebanią). Stanie się on wodną atrakcją  terenu parkowego.

Mszczonów w roku 2019 zacznie pięknieć. Diametralne zmiany wprowadzimy w zieleni miejskiej. Wszystko za sprawą programu „Rozwój i zagospodarowanie zieleni miejskiej w Mszczonowie”. Będzie on opiewał na ok. 2,8 mln zł. Dofinansowanie, jakie na niego otrzymaliśmy ze środków zewnętrznych, wyniesie 85%.

W ramach jakiego programu udało się pozyskać tak wysokie dofinansowanie?

Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Funduszu Spójności Realizacja. Przedsięwzięcie będzie miało na celu zwiększenie wartości przyrodniczych miasta. Nasadzenia pojawią się na ulicach: Dworcowa, Grójecka, Ługowa, Rolnicza, Spokojna, Spółdzielcza, Tarczyńska, Wschodnia i Północna, a także na osiedlu przy ul. Józefa Poniatowskiego, wokół zbiornika ppoż. przy ul. Grójeckiej oraz na terenie parku miejskiego – Błonii przy ul. Żyrardowskiej. Wierzę, że nowa aranżacja kompozycji naszej miejskiej zieleni zachęci mieszkańców do wypoczynku na świeżym powietrzu. W ramach innych już działań planujemy ponadto ustawienie w mszczonowskich parkach tężni solankowych, tak przydatnych dla osób mających problemy z górnymi drogami oddechowymi, dla astmatyków, jak też alergików.

Czy tak rozległy Program uda się przeprowadzić w ciągu jednego roku?

Zdecydowanie nie. Założenia projektu będą realizowane w latach 2019-21.

W programie wyborczym Forum Samorządowego było wiele punktów dotyczących poprawy estetyki miasta, a także działań dla seniorów, którzy chyba najczęściej korzystają z uroków miejskiej zieleni. Czy dla tej grupy mieszkańców będą przeprowadzane jeszcze w tym roku jakieś działania inwestycyjne?

W najbliższym czasie powinniśmy oddać do użytkowania Klub Seniora przy ulicy Jeżynowej. Warto aktywizować naszych seniorów. To ludzie z licznymi inicjatywami i należy pomagać im w rozwijaniu aktywności.

Na zakończenie spytam jeszcze o oczekiwane zmiany na Osiedlu Dworcowa III. Gdy już zakończą się prace inwestycyjne na ulicy Jeżynowej, czy jednocześnie rozpocznie się modernizacja sąsiedniej ulicy Brzoskwiniowej?

Do tej inwestycji także intensywnie się przygotowujemy, ale fundusze na jej realizację zamierzamy pozyskać ze sprzedaży gruntów inwestycyjnych w pobliżu Keramzytu. Mamy tam uzbrojone działki, przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Liczę, że dzięki nim pozyskamy nowych, atrakcyjnych inwestorów.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję i pragnę złożyć wszystkim Mieszkańcom Gminy Mszczonów życzenia szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym 2019 Roku.

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6865536

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat