Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

27.11.2020

Imieniny

Wirgiliusza, Angeliki, Leonarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Chcemy inwestować nawet pomimo kryzysu

O podsumowaniu roku 2012 i o planach inwestycyjnych gminy na rok obecny z burmistrzem Mszczonowa Józefem Grzegorzem Kurkiem  rozmawia Mateusz Milczarek.
 
Panie Burmistrzu, rozpoczynamy nowy rok. Jest, to najlepszy czas, aby dokonać  podsumowania ubiegłych 12 miesięcy oraz poczynić plany na przyszłość. Jaki był rok 2012 dla gminy Mszczonów?
 
Z pewnością  upłynął on pod znakiem  globalnego  kryzysu. Jego skutki były także odczuwalne dla samorządów, w tym dla naszego.  Trzeba wiedzieć, że gminy są  też  cały czas  finansowo osłabiane działaniami  rządu, który obarcza je  coraz  nowymi obciążeniami,  za którymi niestety nie idą odpowiednie subwencje. Co prawda Mszczonów nie jest jeszcze w najgorszej sytuacji, ale nawet my odczuwamy bardzo boleśnie te rządowe działania.  Zgodnie z danymi ogólnopolskimi należymy do grona gmin  zamożnych.  Nasz rozwój jest więc dławiony  tzw. podatkiem janosikowym. Już  około pół miliona złotych zmuszeni jesteśmy oddawać na   rzecz biedniejszych gmin.
 
System ten wymyślono, aby wspomagać biedne gminy, które nie są  w stanie choćby tak jak Mszczonów pozyskać dużych inwestorów. To chyba rozsądne rozwiązanie?
 
Może wygląda, to na rozsądne rozwiązanie, ale niestety życie zwykle weryfikuje takie pomysły. Tak zwane  „darmowe pieniądze”  jedynie demoralizują. Otrzymywane wsparcie  dla wielu gmin nie jest zachętą do rozwoju, ale stałym źródłem utrzymania.  Ich samorządowcy nie próbują nawet zabiegać  o modernizowanie swoich terenów. Czekają  tylko na zapomogę, która umożliwia im przeżycie kolejnego roku.  Słowem im to nie pomaga się usamodzielnić, a nam uniemożliwia szybszy rozwój. Ponadto  znane są już przypadki, że tzw. bogaty samorząd musiał zaciągać  kredyt, aby zapłacić  podatek Janosikowy. Czy to normalne? Nasze dochody ulegają zmniejszeniu. Nikt natomiast nie myśli o  obniżaniu  obciążeń podatkowych. W tej materii mamy cały czas tendencję  wzrostową.  Przez to doprowadzamy się do czegoś, co powszechnie zwane jest efektem rozchylających się nożyc. Coraz mniej dochodów i coraz większe wydatki. Rezultat może być  tylko jeden katastrofa finansowa.
 
Czy organizacje samorządowe nie mogą  wnioskować  o zmianę  takiego stanu rzeczy?
Ależ wnioskują!  Problem jednak w tym, że nikt nie chce nas słuchać. Jest nawet gorzej, bo tak jak wspomniałem permanentnie obniża się  nam subwencje na przekazane wcześniej zadania.  Jaskrawym przykładem takiego działania  jest oświata. W chwili obecnej koszt utrzymania  oświaty w gminie Mszczonów wynosi ok. 16 milionów złotych z czego ponad połowę  gmina musi już pokrywać  z własnych funduszy.  Budżet gminy Mszczonów po stronie wydatków to  ok. 50 milionów złotych,  z czego – jak łatwo obliczyć- około jedna  szósta przypada już   na dopłaty do oświaty. Przeprowadziliśmy więc w roku 2012 reorganizację  naszych szkół. Nie było to łatwe i spotkało się  z dużym oporem ze strony mieszkańców. Jednak dzięki temu posunięciu oszczędzać będziemy  rokrocznie po kilkaset tysięcy złotych, a co najważniejsze takim posunięciem uratowaliśmy byt  najmniejszych gminnych szkół – we Wręczy i w Bobrowcach.   
 
Pomówmy teraz o inwestycjach. Co udało się  zrobić  w poprzednim roku? 
 
W roku 2012 w przypadku inwestycji kierowaliśmy się kryterium dostępności dotacji zewnętrznej. Jeśli na inwestycję  można było pozyskać  środki  unijne lub innego rodzaju dopłatę, to taka inwestycja była wykonywana w pierwszej kolejności.  Podobnie będzie też  w tym roku.
W ramach programu termomodernizacji budynków gminnych wykonaliśmy ocieplenie budynku przy ul. Grójeckiej z zainstalowaniem pompy ciepła oraz ocieplenie hali sportowej i budynku Ośrodka Zdrowia w Osuchowie. Zrealizowano odbudowę kamienicy rodu Maklakiewiczów.
W roku 2012 zakończono budowę sieci wodociągowej w Bobrowcach i okolicznych miejscowościach oraz dokonano otwarcia wybudowanego kompleksu sportowego ze sztuczną nawierzchnią w Lutkówce. Również zakończono I etap budowy ulic i chodników na osiedlu Spokojna w Mszczonowie. Przebudowano ul. Skierniewicką. Zakończono budowę kanalizacji sanitarnej w Grabcach Józefpolskich.
 
 
Czego więc możemy się  spodziewać w 2013 roku?
 
 
Spośród najbliższych inwestycji, jakie przeprowadzane będą na terenie gminy warto wymienić: rewitalizację centrów wsi Bobrowce i Piekary, kontynuację  budowy ulic i chodników na osiedlu Spokojna w Mszczonowie. Przeprowadzimy też badania geologiczne pod uzbrojenie terenów inwestycyjnych przy KERAMZYCIE- gdzie ma powstać  kolejna, tzw. północna  dzielnica przemysłowa. Utwardzimy  ul. Spacerową  w Grabcach Józefpolskich oraz drogę Lutkówka-Lutkówka Kolonia.  Przeprowadzimy też  rekultywację wysypiska śmieci w Świnicach.  Dokończymy też  system  wodociągów w okolicach Lutkówki. W ramach wspomnianego już  programu termomodernizacji  nowe elewacje zyskają   budynki OSP we Wręczy i w Osuchowie. Zakupimy  średni  samochód dla ratownictwa drogowego mszczonowskiej OSP.
Starać  się też  będziemy  o uzyskanie  dofinansowania  na rzecz modernizacji oczyszczalni ścieków.
Na działania inwestycyjne w budżecie 2013 roku przeznaczyliśmy 20 % wydatków ogółem.
 
Jakie wsie mają  więc szanse  na wybudowanie kanalizacji?
 
Kolektory ścieków zostaną wybudowane w takich wsiach jak: Wymysłów, Sosnowica, Badowo Dańki i Kamionka. Natomiast tam gdzie zabudowa jest rozproszona sprawę  ścieków będziemy rozwiązywać  poprzez  budowę    tzw. bio-bloków. Tu jednak potrzebna jest współpraca z mieszkańcami. Jeśli się zorganizujemy i złożymy zapotrzebowanie na minimum 50 gospodarstw, to wtedy możemy liczyć  na dofinansowanie zewnętrzne.  Zapisy chcących  montować  u siebie wspomniane urządzenia  są przyjmowane w Wydziale Gospodarki Gminnej Urzędu Miejskiego w Mszczonowie. 
 
Czy pojawią się nowi inwestorzy w gminie?
 
Tak, lada chwila powinna się rozpocząć budowa fabryki nukloidów, a także następny zakład wykonujący elementy strunobetonowe. Kończy się też budowa nowego zakładu obróbki metali. Rozbuduje się także firma FM, akurat w tym przypadku będą to obiekty biurowe.

drukuj (Chcemy inwestować nawet pomimo kryzysu )

  • autor: MM

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6646851

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat