Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

25.11.2020

Imieniny

Erazma, Katarzyny, Jozafata

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Mszczonowski udział w Projekcie „Społeczności geotermalne”

Zasoby geotermalne należą do najmniej znanych wśród odnawialnych źródeł energii, podczas gdy zarówno ich potencjał, jak i technologie należą do najlepszych w tej grupie  źródeł. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (nowi członkowie UE i kraje zachodnich Bałkanów) posiadają zasoby geotermalne o bardzo korzystnych parametrach, jednakże trudne i zawiłe procedury towarzyszące inwestycjom utrudniają ich wykorzystanie. Oczekuje się, że innowacyjne rozwiązania i działania pokazowe realizowane w ramach Projektu „Społeczności geotermalne” wskażą na nowe możliwości wykorzystania tych zasobów i ich wprowadzania na rynki zarówno w wymienionych krajach, jak i w całej Europie.
Projekt  jest jednym z  4  projektów inicjatywy CONCERTO – III, które są  finansowane przez 7 Program Ramowy UE. Koordynatorami całego Projektu są Węgrzy.
W ramach Projektu realizowane są 3 małoskalowe inwestycje  w miastach pilotażowych. Obejmują one instalacje geotermalne produkujące energię elektryczną i cieplną, a także instalacje ciepłownicze;  zatłaczanie wód geotermalnych poprzez otwory chłonne;  nowoczesną termomodernizację wybranych budynków mieszkalnych; integrację z innymi  OZE. Jednocześnie z inwestycjami pokazowymi prowadzone są badania, które dotyczą poprawy efektywności ekonomicznej i zaawansowania  technologicznego projektów geotermalnych.
Projekt GEOCOM ma na celu przedstawienie najlepszych dostępnych technologii wykorzystania energii geotermalnej w połączeniu z innowacyjnymi środkami efektywności energetycznej oraz w integracji z innymi odnawialnymi źródłami energii. Jest to realizowane w trzech miastach pilotażowych na Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. W Morahalom ( Węgry) realizowany jest obecnie system kaskadowego  wykorzystania energii geotermalnej ( w ramach jednego z innych projektów inicjatywy CONCERTO) zostanie uzupełniony o nowy element demonstrujący pełne zagospodarowanie eksploatowanej wody geotermalnej - będzie to skojarzona produkcja energii elektrycznej i cieplnej z zastosowaniem jako paliwa do silników gazowych  metanu odzyskiwanego z tej wody. W systemie będą także wykonane prace   termomodernizacyjne i zastosowane środki służące poprawie efektywności energetycznej, których  na ogół brak jest w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Najważniejszym elementem Projektu w ramach CONCERTO jest realizacja we włoskim Montieri – mieście pilotażowym wysoce innowacyjnego systemu geotermalnego dla produkcji  ciepła do sieci grzewczej i generacji energii elektrycznej przy zastosowaniu płynu geotermalnego o wysokiej entalpii. Będzie to nowy, ambitny przykład dla miejscowości posiadających podobne warunki geotermalne Ten element Projektu będzie finansowany przez Regionalny Fundusz Rozwoju Toskanii. Miejscowość  stanowi wyzwanie dla odpowiedniego wyboru i przetestowania   połączenia zabytkowej architektury z technologiami OZE i środkami termomodernizacyjnymi.  Z uwagi na przepisy architektoniczne można bowiem zastosować  tylko naturalne materiały i metody, które są zgodne ze średniowieczną historyczną strukturą miasta.
W słowackim mieście Galanta obecnie energia  geotermalna stosowana jest dwojako: do ogrzewania i do produkcji ciepłej wody użytkowej. Celem Projektu jest zoptymalizowanie i zwiększenie wykorzystania dostępnej mocy ciepłowni geotermalnej poprzez wykonanie otworu chłonnego oraz doprowadzenie sieci do nowych obszarów mieszkalnych. Energią geotermalną ogrzewane są dotychczas trzy budynki mieszkalne (6- 8- piętrowe bloki), szpital, dom seniora, przedszkole, szkoła podstawowa oraz dwie szklarnie.W ramach Projektu wiele z tych obiektów będzie poddanych termomodernizacji przy użyciu różnych technologii, aby zademonstrować  najlepsze dostępne rozwiązania.
W Projekt zaangażowanych jest także kilka miast – partnerów (z Serbii, Rumunii, Polski i  Macedonii), w których pracujące już systemy geotermalne albo wymagają wprowadzenia nowych technologii albo też zamierza się je wybudować, korzystając z wyników  Projektu.
Miasta   obserwatorzy projektu to: Oras Sacueni, Subotica, Kocani oraz Mszczonów.
W maju 2013 roku w ramach projektu w Mszczonowie planowana jest dwudniowa międzynarodowa konferencja, w której wezmą udział wszyscy uczestnicy projektu.  Podczas spotkania omówione zostaną dotychczasowe osiągnięcia projektu, doświadczenia poszczególnych miast i ośrodków naukowych w stosowaniu energii geotermalnej oraz omówione zostaną plany wspólnych przedsięwzięć i działań w zakresie wykorzystania geotermalnych źródeł energii w poszczególnych miastach biorących udział u projekcie.

drukuj (Mszczonowski udział w Projekcie „Społeczności geotermalne” )

  • autor: Rafał Wasilewski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6640709

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat