Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

25.11.2020

Imieniny

Erazma, Katarzyny, Jozafata

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Stawiamy czoła trudnym czasom

Na tematy związane z podsumowaniem tegorocznych inwestycji oraz o sprawach bieżących rozmawiamy z  wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Osińskim.

Wraz z końcem listopada zakończyły się coroczne spotkania radnych i burmistrza Mszczonowa z mieszkańcami gminy Mszczonów. Jak przebiegło spotkanie w Lutkówce?

- Jeżeli chodzi o spotkanie w Lutkówce, to głównie poruszone zostały kwestie związane z inwestycjami i ustawą śmieciową.
Jeżeli chodzi o inwestycje to z uwagi na kryzys gospodarczy, którego skutki ponoszą nie tylko kraje, ale również samorządy sytuacja finansowa gmin pogarsza się, a rząd chcąc reperować swój budżet zrzuca na jednostki samorządu terytorialnego nowe zadania bez jednoczesnego wsparcia finansowego. Taki stan rzeczy wpływa na ostrożne wydawanie każdej złotówki.
Kolejną sprawą obciążającą nasz gminny budżet jest podatek janosikowy, który z rok na rok jest coraz większy, a w tym roku wyniósł aż 500 tysięcy złotych.
Pomimo takiego stanu rzeczy, my jako radni wraz z burmistrzami Mszczonowa staramy się na bieżąco realizować szereg inwestycji, wpierając się w dużej mierze środkami pozyskanymi z zewnątrz. Dzięki temu będziemy mogli dokończyć system wodociągów w okolicach Lutkówki oraz wykonamy kanalizację na terenach wiejskich.
Drugim z przewodnich tematów podczas spotkania z mieszkańcami w Lutkówce było poruszenie kwestii dotyczącej ustawy śmieciowej, która będzie obowiązywać z początkiem lipca 2013 roku. Ten temat budzi wiele emocji, dlatego warto na bieżąco informować społeczeństwo.

Od dawna wiadomo, że ustawa śmieciowa budzi wiele kontrowersji i obaw. Proszę powiedzieć jak mieszkańcy zareagowali na wieść o wejściu w życie nowych przepisów i zmian z tym związanych?

- Sprawa ustawy rządowej jest bardzo kontrowersyjna i w wielu aspektach niejasna. Rząd nie sprecyzował wielu istotnych rzeczy, dlatego nie wiadomo do tej pory jak w praktyce będzie wyglądało wprowadzenie nowych zasad.
Niestety pewnym jest to, że za odbiór śmieci będziemy płacić więcej niż do tej pory. Trudno w chwili obecnej dokładnie oszacować ile ostatecznie będzie wynosiła stawka, gdyż jej dokładne wyliczenie nie jest łatwe. Na pewno będą obowiązywały dwie opłaty, od śmieci segregowanych i niesegregowanych. Odbiór tych drugich będzie zdecydowanie droższy niż odbiór odpadów posegregowanych.
Decyzja w sprawie konkretnego wymiaru podatku ma zapaść do końca tego roku.

W jaki zatem sposób władze Mszczonowa, w tym burmistrz i radni będą starać się złagodzić skutki wejścia w życie ustawy i wiążących się z tym obciążeń finansowych dla mieszkańców miasta i gminy Mszczonów?

- Niestety ustawodawca nie dał samorządom narzędzi na złagodzenie skutków nowego obciążenia. W związku z tym jesteśmy zobowiązani pomóc naszym mieszkańcom w każdy możliwy sposób. Dlatego też na ostatniej, listopadowej sesji, Rada Miejska w Mszczonowie podjęła uchwałę w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do ustalenia podatku rolnego na 2013 rok, co ma zrekompensować rolnikom obciążenie finansowe wynikające z ustawy śmieciowej. Ponadto, jako władze Mszczonowa uruchomiliśmy szereg ulg, w tym m.in. ulgi dotyczącej korzystania z naszych basenów termalnych.
Wdrożyliśmy specjalny, preferencyjny system cenowy przy korzystaniu z tego obiektu przez  emerytów i rencistów, a także rolników. Idąc za ciosem w przyszłym sezonie, w godzinach od 20 do 22 za symboliczną opłatę z mszczonowskich Term korzystać  będą mogli wszyscy mieszkańcy gminy.

Panie Przewodniczący wróćmy do tematu inwestycji. Mija kolejny rok kadencji, jakie inwestycje udało się zrealizować, a jakie są planowane na kolejne lata?

- Jako radny z terenu Lutkówki, Marianki, Nosy Poniatki, Zbiroży i Zimnej Wody mogę powiedzieć, że dużym tegorocznym sukcesem, jaki udało się nam zrealizować to wybudowanie zespołu sportowo-rekreacyjnego w Lutkówce. Realizacja tego zadania była spełnieniem marzeń uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły oraz lokalnej społeczności. 
Obiekt ten służy nie tylko młodzieży szkolnej, ale także mieszkańcom. Mam nadzieję, że ten kompleks będzie stanowił wspaniałą bazę dla osób, dla których w przyszłości sport będzie drogą do sukcesu.
Muszę przyznać, że takiego obiektu nie powstydziłoby się niejedno wielkie miasto.
W ramach tej inwestycji powstało wielofunkcyjne boisko z trawy syntetycznej o wymiarach 48x24 m, które przeznaczone będzie głównie do gry w hokeja na trawie, ale również do gry w piłkę nożną i w koszykówkę.  Ponadto, wykonana została bieżnia poliuretanowa o długości 60m ze skocznią do skoku w dal, chodniki oraz plac zabaw dla dzieci, a także miejsce spotkań dla mieszkańców. Wartość inwestycji wyniosła  589 340,13 zł brutto, zaś kwota dofinansowania to 247 169,00 zł.
Jeżeli chodzi o zaplanowane inwestycje, to w chwili obecnej nasza gmina czeka na rozstrzygniecie złożonego wniosku na dofinansowanie budowy wodociągu w rejonie Lutkówki i kanalizacji na terenach wiejskich. 
Jeżeli chodzi zaś o drogi to na rok 2013 planuje się budowę drogi Lutkówka- Lutkówka Kolonia za łączną kwotę 540 tysięcy złotych oraz naprawę ulicy Granicznej w miejscowości Pieńki Strzyże.

W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, czego chciałby Pan życzyć mieszkańcom gminy Mszczonów?

- Przede wszystkim chciałbym życzyć Państwu dużo zdrowia i wytrwałości w tych niełatwych dla nas czasach.  Życzę także dużo miłości w rodzinnym gronie i spełnienia marzeń.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję również

 

drukuj (Stawiamy czoła trudnym czasom)

  • autor: Łukasz Nowakowski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6640444

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat