Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

17.5.2021

Imieniny

Sławomira, Weroniki, Brunona

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Koncert w Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich

Pamiętajmy o Zabużanach

Jest takie miejsce niedaleko Mszczonowa, które tchnie polskością, patriotyzmem i umiłowaniem tradycji, to Biniszewicze – dworek w Kuklówce, w którym mieści się prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich. W sobotę  24 listopada dla uczczenia 94. rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości oraz zwycięskiej Bitwy o Lwów w Biniszewiczach zorganizowany został wieczór muzyczno- poetycki. Uczestniczyli w nim między innymi,  współpracujący z kuklówieckim muzeum reprezentanci Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz GRH STRZELCY 31pp.
Witając wszystkich przybyłych gości,  właścicielka muzeum- Aleksandra Biniszewska stwierdziła, że o ile we współczesnej Polsce data  11 listopada jest  powszechnie znana, to już 1 listopada nie jest   kojarzony  z pamiętnym  rokiem 1918.  Wtedy właśnie  rozpoczęła się  Bitwa o Lwów. Bitwa, w której niezwykłym bohaterstwem wykazali się najmłodsi wojownicy o wolność -   Lwowskie Orlęta.  Z 22 na 23 listopada lwowiakom udało się ostatecznie wyprzeć Ukraińców z miasta jednak na pełne zwycięstwo przyszło im czekać  jeszcze przez pół roku. Długotrwałe oblężenie Lwowa, prowadzone przez tzw. Armię  Halicką  zakończyło się dopiero wraz z  ofensywą wojsk polskich, które na odsiecz powstańcom dotarły dopiero 22 maja 1919 roku.  Tamte wydarzenia powszechnie znane w okresie międzywojennym teraz ulegają  zapomnieniu. Nie pamiętamy o ziemiach Rzeczypospolitej, które znalazły  za współczesną  wschodnią  granicą naszego kraju.  Nie pamiętamy o rodakach, którzy tam pozostali – mówiła w swym wystąpieniu właścicielka muzeum. Organizowane przez nią  koncerty i wieczory poetyckie mają  przypominać ich uczestnikom o losie Zabużan. Fundusze zebrane z dobrowolnych datków,  podczas  wieczoru wspomogą  organizacje działające na rzecz  Polaków, którzy pozostali na Ziemi Ojców i jakby na przekór architektom „nowego porządku”  wciąż nie zamierzają  wyrzec  się  swej polskości i wiary. 
W listopadowym wieczorze muzyczno –poetyckim  wystąpili:  śpiewak operowy, baryton - Ryszard Wiesław Bednarek oraz aktorka -  Halina Łabonarska.  Repertuar muzyczny i poetycki złożony był z utworów polskich klasyków. Pieśni  i  wiersze,  które rozbrzmiewały w Biniszewiczach były w biało –czerwonych barwach. Gdy profesor Bednarek zaintonował „My, Pierwsza Brygada…” wszyscy zgromadzeni w dworku wstali i śpiewając wraz z nim pozostali na baczność do końca tej najbardziej znanej pieśni legionowej. Wybitni artyści wprowadzili gości muzeum w patriotyczny nastrój. Dopełniła go opowieść historyka,  Stanisława Jankowskiego, autora niedawno wydanej książki „Dziewczęta w maciejówkach”, zawierającej  informacje o  kobietach, które przed dziewięćdziesięciu laty chwyciły za broń,  aby walczyć  o wolność Ojczyzny. Historyk opowiadał jak zbierał materiały  do swej najnowszej pracy. Wspominał także o najciekawszych zdarzeniach ze swej wieloletniej, życiowej przygody z historią. Książkę  „Dziewczęta w maciejówkach” można było nabyć w Biniszewiczach wraz z autografem autora.
Wieczór patriotyczny zakończył się  poczęstunkiem tradycyjnych potraw zabużańskich, przygotowanych przez gospodarzy.

drukuj (Pamiętajmy o Zabużanach )

  • autor: Piotr Dymecki, fot. Beata Sznajder
  • Koncert w Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230446

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat