Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.5.2021

Imieniny

Eryka, Feliksa, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

O parku rozrywki, domu rodziny Maklakiewiczów i nowych inwestycjach

Z burmistrzem Mszczonowa Józefem Grzegorzem Kurkiem rozmawia Mateusz Milczarek

Zbliżamy się  do końca roku. W gminie Mszczonów niewątpliwie upłynął on w oczekiwaniu na rozpoczęcie budowy parku rozrywki i nauki, jaki miał powstać na terenach Wręczy i okolicznych wsi. Czy ta inwestycja ma jeszcze szanse powodzenia?

- Inwestor nie wycofał się z budowy parku, który miał być największą  tego typu inwestycją  w Europie Środkowo–Wschodniej. Z ubolewaniem stwierdzam, że za wszelkie opóźnienia tego przedsięwzięcia jest odpowiedzialne nasze państwo, które nie zapaliło dla tej inwestycji zielonego światła. Wciąż nierozwiązany pozostaje problem skomunikowania terenu parku z trasami drogowymi, które przebiegają w jego pobliżu. Gra toczy się o kilka kilometrów dróg dojazdowych i rozbudowę węzłów. Aż wstyd, że kraj, który mieni się być  „zieloną  wyspą”  nie może poradzić sobie z tak   błahymi,  dodatkowymi inwestycjami drogowymi. 

Czyli inwestor nie porzucił myśli o budowie parku?

- Nie. Wciąż toczone są  rozmowy w odpowiednich ministerstwach. Oprócz tego budowniczowie parku poszukują wspólników, którzy pomogliby im w rozwiązaniu tego drogowego węzła gordyjskiego.  Mam również zapowiedzi o kontynuowaniu wykupu gruntów pod planowaną budowę  parku. 

Wokół wspomnianych wykupów narosło już wiele nieporozumień. Mieszkańcy czują  się zirytowani cała sytuacją.

- Wiem, ale niestety  problemy,  o których mowa naprawdę  były nie do przewidzenia. Ta inwestycja mogła być motorem rozwoju gospodarczego dla całego regionu, a blokowana jest przez niemożność rozbudowy węzłów drogowych. Wszyscy jesteśmy zirytowani tą sytuacją. Ja osobiście również i to nawet z dwóch powodów.  Po pierwsze  jako burmistrz,  który jest świadomy,  jaka szansa wymyka się  naszej gminie. Po drugie jako zwykły człowiek, gdyż  w związku z zahamowaniem procesu inwestycyjnego pojawiają się na mój temat złośliwe plotki. Wśród mieszkańców rozsiewane są  pomówienia, że może i wykupy gruntów zostały wstrzymane, ale sam burmistrz potrafił o siebie zadbać  i jego ziemie zostały już sprzedane inwestorowi. Korzystając z możliwości, jakie daje mi ten wywiad oświadczam więc, że nie posiadałem i nie posiadam żadnych działek na terenach przewidzianych pod budowę  parku.

Czyżby ten rok miał się zakończyć  dla miasta tak mało optymistycznie?

- Mam nadzieję, że sprawa budowy parku w końcu nabierze tempa, ale nie jest jednak tak, iż cała nasza gmina żyje tylko i wyłącznie zapowiedziami dotyczącymi tej inwestycji. Mamy inne nasze większe i mniejsze sukcesy. Lada chwila rozpocznie się budowa fabryki nukloidów, a także fabryki elementów strunobetonowych. Kończy się też  budowa nowego zakładu obróbki metali. Rozbudowę biur planuje firma FM. Mszczonowska dzielnica  przemysłowa się  rozrasta, co w efekcie wpłynie dodatnio na nasz budżet. Cieszę się również, że udało się  nam zakończyć  modernizację  kamienicy Maklakiewicza, która stanie się symbolem naszego miasta. Dzięki tej inwestycji  uporządkowaliśmy  centrum Mszczonowa. Mało brakowało, aby ta mszczonowska architektoniczna  perła  uległa całkowitemu zniszczeniu. Na szczęście udało się w porę porozumieć ze spadkobiercami rodu Maklakiewiczów i teraz ponownie świeci ona dawnym blaskiem. Budynek, który pozostał nam po najsławniejszych mieszkańcach Mszczonowa  już niebawem zostanie otwarty. Będzie się w nim znajdowało ognisko muzyczne i izba pamięci rodziny Maklakiewiczów.

To miejsce będzie ponownie żyć muzyką?

- Tak. Młodzi Mszczonowianie będą się mogli w ognisku edukować  muzycznie. Chodzi o to, aby w tym miejscu nadal mogły się wychowywać   talenty na miarę  Jana Adama Maklakiewicza, czy też jego brata Franciszka Maklakiewicza, zwanego  od nazwiska panieńskiego matki - Izbickim.

Kiedy nastąpi otwarcie obiektu?

- Robocze otwarcie planujemy je na styczeń roku 2013. Natomiast oficjalne uroczystości, w którym wezmą udział członkowie rodu Maklakiewiczów odbędą  się 3 maja. Wzbogacimy je  koncertami w parku oraz kościele. Dzięki odpowiedniemu terminowi w tym miejskim święcie  będą mogli wziąć   udział wszyscy mieszkańcy.

Skoro już  o historii i styczniu mowa, to czy samorząd planuje coś  w związku z uroczystościami 150-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego?

- Nie moglibyśmy zapomnieć o tak ważnej dacie. Samorząd wspólnie z parafią farną, Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym, Grupą  Rekonstrukcji Historycznej oraz mszczonowskim Gimnazjum zorganizuje wieczór pamięci poświęcony powstańczemu naczelnikowi Mszczonowa – ks. proboszczowi Władysławowi Polkowskiemu. Kapłan, który rozpoczął budowę  kościoła p.w. Świętego Jana Chrzciciela i za swą  działalność powstańczą został zesłany na Syberię,  do tej pory nie został jeszcze w żaden sposób uhonorowany w Mszczonowie. Teraz chcemy w naszym kościele wmurować  tablicę ku jego czci. Jej odsłonięciu towarzyszyć będzie wieczór pieśni patriotycznych, które posłużą jako tło do publicznego odczytania jedynej pamiątki, jaka pozostała po bohaterskim proboszczu, czyli jego listów z zesłania, pisanych  do  brata stryjecznego, kolejnego mszczonowskiego proboszcza,  Marcina Polkowskiego.   

Dziękuję za rozmowę.

drukuj (O parku rozrywki, domu rodziny Maklakiewiczów i nowych inwestycjach)

  • autor: MM

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230693

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat