Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

17.5.2021

Imieniny

Sławomira, Weroniki, Brunona

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Po nowym roku o prawo jazdy będzie trudniej

19 stycznia 2013 roku rząd planuje wprowadzenie nowelizacji ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Ustawa wprowadza wiele zmian, również w zakresie egzaminowania kandydatów na kierowców. Wiele wskazuje na to, że droga do zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami będzie znacznie bardziej kręta.O zmianach i o tym, co w praktyce będą one oznaczały dla kandydatów na przyszłych kierowców rozmawiamy z Jarosławem Lewickim, właścicielem i instruktorem w ośrodku szkolenia kierowców Akademia Dobrego Kierowcy "MANGA".

Jakie najważniejsze zmiany wprowadzi nowa ustawa?

- Jedna z ważniejszych zmian dotyczy egzaminowania kandydatów na kierowców, a konkretnie egzaminu z części teoretycznej, który będzie znacznie trudniejszy. Dotychczasowa baza składająca się z zestawu ponad 500 pytań zostanie docelowo zastąpiona przez dwie bazy po 1200 pytań każda. Pytania nie będą jawne, czyli przed przystąpieniem do egzaminu nie będzie można wyuczyć się ich na pamięć. Zmieni się również formuła - nie będzie to test wielokrotnego wyboru, będą tylko warianty "tak" i "nie", a czas na udzielenie odpowiedzi będzie ograniczony do kilkunastu sekund. Chodzi o to, by wszystko odbywało się jak w normalnym ruchu drogowym, gdzie kierowca ma sekundy na podjęcie decyzji.

Czy zmiany obejmą również egzamin praktyczny?

- Nowelizacja ustawy nie przewiduje zmian w części praktycznej egzaminu.

Czy osoby, które w tym momencie uczęszczają na kurs prawa jazdy będą mogły po 19 stycznia zdawać egzamin starym systemem?

- Osoby, którym termin egzaminu teoretycznego będzie przypadał po 19 stycznia 2013 r. będą musiały zdawać go na nowych zasadach. Nie będzie miało znaczenia w jakim systemie odbywał się kurs. Warto się zatem pospieszyć i ukończyć kurs przed wprowadzeniem zmian, żeby przystąpić do egzaminu na starych zasadach. Ośrodki szkolenia kierowców wyjdą zapewne naprzeciw tym potrzebom i będą organizowały takie kursy "ostatniej szansy". Jako właściciel OSK również planuję zorganizować takie kursy. Pierwszy rozpocznie się 4 grudnia, a drugi tydzień później, czyli 11 grudnia. Osoby dyspozycyjne, które będą mogły w krótkim czasie wyjeździć wymaganą liczbę godzin i ten czas wystarczy im, żeby dobrze przygotować się do egzaminu będą miały szansę zdać go na starych zasadach.

Kandydaci na kierowców muszą być zatem przygotowani na to, że będzie trudniej zdobyć prawo jazdy?

- Zdecydowanie tak. Ale muszą być również przygotowani na to, że cena kursu na prawo jazdy może wzrosnąć. Dotychczas głównym składnikiem ceny kursu było przygotowanie praktyczne. Teraz ośrodki szkolenia kierowców będą musiały poświęcić znacznie więcej czasu na przygotowanie teoretyczne i spędzić więcej czasu w salach wykładowych, ponieważ kursanci nie przygotują sie do testów w domu, jak to bywało do tej pory. Wymagane ustawowo 30 godzin teorii może być zatem teraz niewystarczające.

Czy ośrodki szkolenia kierowców muszą się jakoś szczególnie przygotować do tych zmian?

- Z pewnością trzeba będzie przygotować właściwe pomoce dydaktyczne, które pozwolą możliwie jak najlepiej przygotować do egzaminu. Jako właściciel ośrodka od dłuższego czasu przygotowywałem się do tych zmian. Kursy w Akademii Dobrego Kierowcy "MANGA" odbywają się w profesjonalnie wyposażonej sali wykładowej przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych na rynku pomocy dydaktycznych. To z pozoru może wydawać się błahostką, ale z pewnością nauka w takich warunkach jest efektywniejsza i przyjemniejsza. Dla małych OSK zmiany mogą oznaczać również konieczność zatrudnienia dodatkowych instruktorów. Więcej godzin w sali wykładowej oznacza mniej czasu na jazdy. ADK "MANGA" współpracuje obecnie z 3 instruktorami, o ten obszar jestem zatem spokojny.

Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję również.

drukuj (Po nowym roku o prawo jazdy będzie trudniej)

  • autor: Rozmawiał: Rafał Wasilewski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230447

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat