Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.5.2021

Imieniny

Eryka, Feliksa, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Moją rolą jest reprezentować Mszczonów i robić wszystko by wspierać naszą jednostkę

Na tematy związane z wyborami nowych władz podczas XIII Zjazdu ZOSP RP, rozmawiamy z wieloletnim druhem OSP Mszczonów Grzegorzem Walczakiem, członkiem Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego OSP RP.

Panie Grzegorzu, na wstępie gratuluję wyróżnienia przez najwyższe władze OSP w kraju, które powierzyły Panu pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji, jaką jest bycie w składzie Głównej Komisji Rewizyjnej. Jest to niebywały sukces, gdyż po raz pierwszy w historii, mszczonowska OSP posiada reprezentanta we władzach krajowych. Proszę jednak w kilku zdaniach przybliżyć historię Pańskiej służby.

 - W roku 1979 postawiłem pierwsze kroki w OSP Mszczonów, rozpoczynając działalność w strażackiej orkiestrze.  W latach 80-tych i 90-tych miałem przerwę, po której wróciłem do straży w roku 2000. W 2001 roku zostałem powołany na członka zarządu jednostki i funkcję sekretarza. Od tamtego czasu do chwili obecnej pełnie tę funkcję już trzecią kadencję.
Następnie, w wyniku wyborów miejsko-gminnych, które miały miejsce w ubiegłym roku zostałem wybrany sekretarzem oddziału miejsko gminnego.
Na zjeździe gminnym zostałem wytypowany na delegata na zjazd powiatowy. W listopadzie 2011 roku na zjeździe powiatowym zostałem wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej oddziału powiatowego i delegatem na zjazd wojewódzki.
28 kwietnia 2012 roku na zjeździe wojewódzkim zostałem wybrany członkiem Komisji Rewizyjnej i delegatem na zjazd krajowy.
W czasie spotkania roboczego delegatów na zjazd krajowy z województwa mazowieckiego i władz zarządu województwa zostałem wytypowany na członka Głównej Komisji Rewizyjnej, jako jedyny z naszego województwa.
Na XIII zjeździe krajowym, który odbył się 15 września 2012 roku moja kandydatura została poparta i zostałem wybrany na pięcioletnią kadencję, jako jeden z 16 członków Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Muszę przyznać, że wiele się wydarzyło w przeciągu ostatniego roku. Czy taki obrót rzeczy był dla Pana zaskoczeniem?

- Faktycznie, wszystko przebiegało bardzo szybko. W zasadzie od listopada 2011 roku, czyli od zjazdu powiatowego zaczęła się moja działalność na wyższych szczeblach struktury OSP. Taki stan rzeczy nie był dla mnie zaskoczeniem, gdyż jestem przygotowany do pracy społecznej. Trzeba pomagać ludziom pracującym najniżej w strukturze, trzeba ich doceniać i stwarzać odpowiednie warunki.
Dzięki pełnieniu funkcji we władzach krajowych będę posiadał informacje z pierwszej ręki, które przekażę naszym powiatowym i gminnym władzom.

Na czym polegać będzie Pańska praca w Komisji Rewizyjnej?

- Zakres prac zawarty jest w statucie. Komisja Rewizyjna uczestniczy w posiedzeniach zarządu głównego, jako głos doradczy. Komisja kontroluje działalność władz krajowych, kontroluje wojewódzkie biura terenowe, współpracuje z komisjami rewizyjnymi zarówno wojewódzkimi, jak i powiatowymi. 
Jest to praca w 100% społeczna, bez profitów. Uważam, że działać na rzecz ludzi na szczeblach najniższych w strukturze jest bardzo ważna. Będąc w kręgach władz krajowych obcuje się z ciekawymi ludźmi  od których można wiele się dowiedzieć, chociażby jak zdobywać pieniądze i wcielać nowe pomysły. Mszczonów może być spokojny, że będę godnie reprezentował naszą jednostkę. Na ramieniu noszę herb naszego miasta, więc każdy widzi skąd jestem. W czasie pięcioletniej kadencji będę robił wszystko by wspierać potrzeby naszej OSP.

Jakie potrzeby ma Pan na myśli?

- Teraz zależy nam na pozyskaniu samochodu technicznego.  Koszt takiego auta wynosi około 360 tysięcy złotych. Będę się starał dotrzeć do wszelkich możliwych źródeł, by dostać wsparcie finansowe na ten cel. Jesteśmy najlepszą i najprężniej działającą jednostką w powiecie. Jak podkreśla komendant główny PSP generał Wiesław Leśniakiewicz, nie ma dobrze działającej PSP bez współpracy z OSP, dlatego warto inwestować w sprzęt, samochody i szkolenia druhów ochotników.
Będąc przy temacie jednostki ze Mszczonowa, nie możemy zapomnieć o naszej orkiestrze, która jest najstarszą strażacką orkiestrą dętą w Polsce, o którą należy także dbać i ją pielęgnować. Dzięki zaangażowaniu druhów i kapelmistrza Jacka Zielonki, osiągamy niebywałe sukcesy będąc wysoko oceniani na profesjonalnych przeglądach muzycznych, jak chociażby na XVI-tym Mazowieckim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ursusie, podczas którego nasza orkiestra zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce.

Czy możecie Państwo liczyć na pomoc samorządu?

- Jesteśmy w dobrej sytuacji, gdyż nasze władze samorządowe z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem na czele rozumieją, że Straż Pożarna na wysokim poziomie jest potrzebna nam wszystkim. Równie wzorowo układa się nam współpraca z komendantem powiatowym PSP w Żyrardowie starszym brygadierem mgr inż. Andrzejem Oklesińskim, który także wspiera nas w pozyskaniu sprzętu i wozów bojowych.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję również

drukuj (Moją rolą jest reprezentować Mszczonów i robić wszystko by wspierać naszą jednostkę)

  • autor: Łukasz Nowakowski
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230512

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat