Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.5.2021

Imieniny

Eryka, Feliksa, Jana

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Przygotowujemy się na wejście w życie nowych przepisów

Na tematy związane z wejściem w życie od połowy 2013 roku tzw. ustawy śmieciowej rozmawiamy z Markiem Zientkiem, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Mszczonowie.

Panie przewodniczący wraz z 1 stycznia 2012 roku zaczęła obowiązywać ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma na celu przygotować obywateli do wejścia w życie od połowy 2013 roku nowych, unijnych przepisów. Jak gmina Mszczonów przygotowuje się do wejścia w życie ustawy śmieciowej?

- W gminie Mszczonów segregacja śmieci funkcjonuje wzorowo, gdyż nasi mieszkańcy przekonali się, że segregowanie odpadów jest opłacalne. Z przyjemnością muszę stwierdzić, że selekcja śmieci odbywa się nie tylko mieście, ale i na wsi, gdzie gospodarze zaczynają przestrzegać nowych zasad. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że jesteśmy jednym z nielicznych samorządów, który może się pochwalić tak racjonalnym i dojrzałym podejściem swoich mieszkańców, którzy mogą być doskonałym przykładem dla innych.
Niestety, zdarzają się jeszcze przypadki wyrzucania śmieci, odpadów samochodowych, plastików, materiałów budowlanych do lasów i przydrożnych rowów. Są dowody na to, że dokonują tego osoby przyjezdne i mieszkańcy innych gmin.

W jaki sposób gmina walczy z tego typu przypadkami?

- Gmina Mszczonów wraz z odpowiednimi służbami jak policja i nadleśnictwo starają się niwelować skutki takich haniebnych procederów. Służby leśnie na bieżąco zbierają i wywożą śmieci z lasów państwowych. Co roku na takie działania przeznaczanych jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety skutek jest taki, że przez kilka dni pobocza się czyste, a potem problem powraca. Warto podkreślić, że mamy także wsparcie ze strony funkcjonariuszy policji z posterunku w Mszczonowie. W tym miejscu chciałbym w imieniu samorządu Mszczonowa oraz mieszkańców gminy Mszczonów i leśników, serdecznie podziękować panu komendantowi Krzysztofowi Puszczowi i dzielnicowym, a szczególnie panu Pawłowi Czarneckiemu, dzielnicowemu terenów wiejskich gminy.
Dzięki jego działaniom i zaangażowaniu udało się wykryć około 10 sprawców zaśmiecania. Funkcjonariusz doprowadził nie tylko do wykrycia sprawcy, ale także nałożył mandaty karne i nakazał uprzątnąć zaśmiecone miejsca.

Co ulegnie zmianie po wejściu w życie nowej ustawy?

- Od połowy przyszłego roku zgodnie z decyzją Sejmu i Rządu, samorządy przejmą kontrole nad śmieciami i według ustawy gmina będzie musiała uchwalić jednolitą stawkę opłaty od osoby bez względu na ilość produkowanych śmieci, co będzie powodem niezadowolenia mieszkańców.

W myśl nowych przepisów część samorządów będzie mogła starać się o wybudowanie na swoim terenie specjalistycznych urządzeń do utylizacji odpadów. Jak na taką możliwość zaopatruje się samorząd Mszczonowa?

W Polsce wciąż brakuje specjalistycznych zakładów recyklingu, w tym kompostowni do przetwarzania odpadów mokrych, spalarni i sortowni, gdzie możliwe jest odzyskanie z odpadów tych, które mogą mieć drugie życie i stać się surowcami do ponownego wykorzystania. Dziś mamy tak duży postęp technologiczny w utylizacji śmieci i wielki wybór nowoczesnych urządzeń, że takie instalacje nie stanowią już zagrożenia ekologicznego, a wręcz przeciwnie są one proekologiczne i zupełnie bezpieczne, nie generują przykrych zapachów, dymu i szkodliwych substancji.
Rzeczą jasną jest, że samorządy chcą, aby na ich terenie powstały takie instalacje, gdyż niesie to za sobą mniejsze koszty ponoszone przez mieszkańców za wywóz odpadów do odległych miejscowości, a także wpływy do budżetu.

 

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję

drukuj (Przygotowujemy się na wejście w życie nowych przepisów)

  • autor: Łukasz Nowakowski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7230718

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat