W dniu 21 listopada Kapituła Konkursu Człowiek Ziemi Żyrardowskiej AD 2012, obradująca w składzie: Beata Rusinowska, Beata Sznajder, Mieczysław Gabrylewicz, Wojciech Jasiński, Wojciech Szustakiewicz i Tadeusz Sułek – nominowała do drugiego etapu konkursu kandydatów do tytułu Człowiek Ziemi Żyrardowskiej AD 2012. Do dnia 12 listopada 2012 r. wpłynęło do organizatorów 24 zgłoszenia, w tym: w kategorii biznes 4 zgłoszenia, w kategorii sport 5 zgłoszeń, w kategorii życie publiczne 7 zgłoszeń i w kategorii kultura 6 zgłoszeń.
W środę, 21 listopada 2012 roku, odbyła się XXVII sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, na której radni wysłuchali m.in. sprawozdania z działalności „Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego” w Żyrardowie, a także informacji na temat działalności służby zdrowia na terenie miasta i gminy Mszczonów. Ponadto, radni podjęli szereg bieżących uchwał.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. W mszczonowskim przedszkolu misie swój dzień miały w poniedziałek 27 listopada.
W dniu 24. Listopada 2012 r. w hali sportowej przy ulicy Szkolnej 1 w Mszczonowie odbył się V Turniej Piłki Nożnej Halowej Firm o Puchar Burmistrza Mszczonowa. Ideą organizatorów turnieju była integracja firm działających na terenie miasta i gminy Mszczonów oraz co ważniejsze, zbiórka pieniędzy dla Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II
Dnia 23 października 2012r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy. Pojechała na nią cała grupa członków Koła dziennikarskiego, składająca się z uczniów czwartej klasy. Głównym założeniem wycieczki było spotkanie z dziennikarzami i poznanie ich warsztatu pracy.
Jest takie miejsce niedaleko Mszczonowa, które tchnie polskością, patriotyzmem i umiłowaniem tradycji, to Biniszewicze – dworek w Kuklówce, w którym mieści się prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich. W sobotę 24 listopada dla uczczenia 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwycięskiej Bitwy o Lwów w Biniszewiczach zorganizowany został wieczór muzyczno- poetycki.
Dnia 9 listopada 2012 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu -Świętu Niepodległości. Apel z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowali uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Małgorzaty Gołuch. Utwory z epoki na skrzypce wykonywał uczeń klasy V Hubert Słojewski.
Z burmistrzem Mszczonowa Józefem Grzegorzem Kurkiem rozmawia Mateusz Milczarek
Zbliżamy się do końca roku. W gminie Mszczonów niewątpliwie upłynął on w oczekiwaniu na rozpoczęcie budowy parku rozrywki i nauki, jaki miał powstać na terenach Wręczy i okolicznych wsi. Czy ta inwestycja ma jeszcze szanse powodzenia?
Inwestor nie wycofał się z budowy parku, który miał być największą tego typu inwestycją w Europie Środkowo –Wschodniej. Z ubolewaniem stwierdzam, że za wszelkie opóźnienia tego przedsięwzięcia jest odpowiedzialne nasze państwo, które nie zapaliło dla tej inwestycji zielonego światła.
Zachęcając dzieci do dbania o zdrowie i odpowiednią dietę w październiku dzieci z grupy "Gumisie" z Miejskiego Przedszkola w Mszczonowie uczestniczyły w ogólnopolskiej Akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka (Edycja jesień 2012 - „Jemy warzywa i owoce sezonowe”. Celem akcji było zachęcanie dzieci do stosowania w domu i w przedszkolu właściwej i dopasowanej do wieku diety bogatej w warzywa i owoce, w mleko i produkty mleczne.
W poniedziałek 19 listopada w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie w ramach Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona, którego siedziba mieści się właśnie w MOK-u. Spotkanie otworzyła Barbara Siemion witając zaproszonych gości, przyjaciół oraz przedstawicieli szkół skupionych w Unii Petrykoskiej.
19 stycznia 2013 roku rząd planuje wprowadzenie nowelizacji ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami. Ustawa wprowadza wiele zmian, również w zakresie egzaminowania kandydatów na kierowców. Wiele wskazuje na to, że droga do zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami będzie znacznie bardziej kręta.O zmianach i o tym, co w praktyce będą one oznaczały dla kandydatów na przyszłych kierowców rozmawiamy z Jarosławem Lewickim, właścicielem i instruktorem w ośrodku szkolenia kierowców Akademia Dobrego Kierowcy "MANGA".
Trzy najcelniejsze grupy rekonstrukcyjne w Polsce, to warszawski PARASOL, Stowarzyszenie RUDY z Końskich i STRZELCY 31 PUŁKU PIECHOTY z Mszczonowa. 17 listopada trzyosobowe reprezentacje z siedmiu stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych uczestniczyły w I Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich o Puchar Federacji Grup Rekonstrukcji Historycznych, jakie odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, radny Jerzy Siniarski, radny Krzysztof Krawczyk, radny Marek Baumel, radny Waldemar Suski oraz radny Marek Zientek, jako przewodniczący Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego.
Radni w trakcie prac komisji wspólanie z Jadwigą Barbulant, skarbnikiem gminy Mszczonów ustalili wysokość rocznej stawki podatku od nieruchomości, a także od środków transportowych. Radni skupili wiele uwagi na omówieniu kwestii związanej z obniżeniem średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do ustalenia podatku rolnego na 2013 roku.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, radny Dariusz Olesiński, radny Zdzisław Banasiak, radny Marek Baumel oraz radny Jerzy Siniarski, jako przewodniczący Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.
Tematem prac komisji była ocena stanu bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy Mszczonów.
Burmistrz Józef Grzegorz Kurek wraz z radnymi i zaproszonym na posiedzenie komisji komendantem komisariatu policji we Mszczonowie Krzysztofem Puszczem dyskutowali na temat podniesienia bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy oraz utrzymania porządku na prywatnych placach.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Barbara Gryglewska, radna Renata Siwiec, radny Krzysztof Krawczyk, radny Waldemar Suski, radny Ryszard Stusiński, radny Dariusz Olesiński oraz radny Piotr Chyła, jako przewodniczący Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.
Tematem posiedzenia komisji było wysłuchanie informacji z działalności służby zdrowia na terenie miasta i gminy Mszczonów.
Uczestniczący w pracach komisji przedstawiciele lokalnej służby zdrowia zdali informacje z podległych im placówek omawiając zakres działalności, świadczonych usług medycznych oraz potrzeb NZOZ-ów.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, wiceprzewodniczący RM Marek Zientek, radny Jerzy Siniarski radny Wojciech Horbot, radny Piotr Chyła oraz radny Ryszard Stusiński, jako przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Gminy.
Grzegorz Kozłowski, zastępca burmistrza Mszczonowa zapoznał radnych z projektem budżetu gminy Mszczonów na rok 2013, omawiając zaplanowane dochody, wydatki oraz dotacje zewnętrzne.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, radna Renata Siwiec, radny Waldemar Suski, radny Marek Baumel, radny Andrzej Osial, radny Dariusz Olesiński oraz radna Barbara Gryglewska, jako przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu i Młodzieży.
W trakcie prac komisji radni zapoznali się z informacją o działalności hufca ZHP w Mszczonowie za okres ostatnich dziecięciu miesięcy.
Na tematy związane z wyborami nowych władz podczas XIII Zjazdu ZOSP RP, rozmawiamy z wieloletnim druhem OSP Mszczonów Grzegorzem Walczakiem, członkiem Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego OSP RP.
Mieszkańcy gminy Mszczonów pomimo szarej, deszczowej i jesiennej aury mogą nacieszyć oko ozdobnymi gruszami rosnącymi wzdłuż ulicy Sienkiewicza. Kolorowe liście tych drzew nadają smutnej jesieni uroku i piękna.
Mszczonowianie Święto Niepodległości uczcili tradycyjnie patriotyczną demonstracją na Placu Piłsudskiego oraz Mszą Świętą, odprawioną w kościele farnym w intencji Ojczyzny i osób poległych w jej obronie. Gospodarzem uroczystości na Placu Piłsudskiego był burmistrz Józef Grzegorz Kurek.
W piątek 9.11.2012 zespół UKS „Olimpijczyk 2008” Mszczonów rozegrał pierwsze spotkanie IV Ligi MWZPS. Przeciwnikiem była zawsze mocna KS Mogielanka Mogielnica. Drużyna, która w poprzednim sezonie wygrywała prawie wszystkie swoje spotkania, nie zawiodła.
„Rajd Śladami Wrześniowych Bitew” zaplanowany początkowo na 28 października odbył się z dwutygodniowym opóźnieniem. Do odwołania imprezy w pierwszym terminie doszło z powodu fatalnych warunków pogodowych. Niespodziewane intensywne opady śniegu uniemożliwiły pokonanie zaplanowanej trasy na rowerach. Jednak drugie podejście okazało się jak najbardziej udane.
Reprezentacja GRH „Strzelcy 31pp” uczestniczyła 9 listopada w uroczystych obchodach Święta Narodowego, zorganizowanych w 37 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej, jaki stacjonuje w podsochaczewskich Bielicach. Mszczonowscy rekonstruktorzy wzięli udział w uroczystym apelu całego dywizjonu, a następnie oprowadzili po swojej dioramie dowódcę jednostki - podpułkownika Mirosława Grzybowskiego
Wycieczka została zorganizowana pod kierownictwem pani Iwony Lipińskiej, nauczycielki historii i WOS w mszczonowskim gimnazjum. Odbyła się ona 6 listopada br. w pochmurny, mokry i wietrzny dzień. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas II-ich (klasa IId, IIa oraz nieliczni z kl.IIb oraz kilkoro uczniów w klasy III d), którzy chcieli pogłębić swą wiedzę w nieco inny sposób, niż tradycyjnie organizowaną lekcję.
Jak amerykańska tradycja nakazuje wszyscy bez względu na wiek w ostatnią noc październikową przebierają się za straszydła i ruszają na słodkie łowy. Tak też zrobiły przedszkolaki ze Smerfolandii w przed dzień Wszystkich Świętych. W ostatni dzień października dzieci i kadra poprzebierani za straszne stwory, wiedźmy i dynie wzięli udział w halloweenowej zabawie.
We wtorek, 30 października 2012 roku, odbyła się XXVI sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, na której radni wysłuchali m.in. informacji o stanie oświaty w gminie Mszczonów oraz podjęli szereg bieżących uchwał.
Przed rozpoczęciem obrad młodzież z gimnazjum w Mszczonowie, przedstawiła krótką prezentację dotyczącą tegorocznej wymiany uczniów gimnazjów z Mszczonowa i Osuchowa z niemiecką młodzieżą z zaprzyjaźnionego miasta Erding.
Pod koniec października bieżącego roku firma HEGOR oddała do użytku gminie Mszczonów zrewitalizowany budynek na potrzeby Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów oraz ogniska muzycznego.
Symboliczne przekazanie kluczy zakończyło prace budowlane przez wykonawcę, który z początkiem maja bieżącego roku rozpoczął roboty.
Na tematy związane z wejściem w życie od połowy 2013 roku tzw. ustawy śmieciowej rozmawiamy z Markiem Zientkiem, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Mszczonowie.
Panie przewodniczący wraz z 1 stycznia 2012 roku zaczęła obowiązywać ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma na celu przygotować obywateli do wejścia w życie od połowy 2013 roku nowych, unijnych przepisów. Jak gmina Mszczonów przygotowuje się do wejścia w życie ustawy śmieciowej?
W posiedzeniu połączonych komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, wiceprzewodniczący RM Marek Zientek oraz radni: Jerzy Siniarski, Dariusz Olesiński, Andrzej Osial, Zdzisław Banasiak, Wojciech Horbot, Marek Baumel, Krzysztof Krawczyk, Waldemar Suski.
Radni w trakcie prac komisji zajęli się analizą wydatków bieżących OSiR za I półrocze 2012 roku, a także oceną stanu dróg na terenie miasta i gminy Mszczonów i zaopiniowaniem materiałów na sesję.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Renata Siwiec, radny Waldemar Suski, radny Marek Baumel, radny Andrzej Osial, radny Dariusz Olesiński, radny Waldemar Suski oraz radna Barbara Gryglewska, jako przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu i Młodzieży.
Tematem prac komisji była analiza stanu gminnej oświaty. Ewa Zielińska, dyrektor ZOPO w Mszczonowie szczegółowo omówiła stan realizacji zadań oświatowych gminy Mszczonów za rok szkolny 2011/2012.
Kwesty prowadzone 1 listopada na cmentarzach we Mszczonowie oraz na parafialnym cmentarzu w Osuchowie przyniosły niespodziewanie korzystne rezultaty. Członkom Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz rekonstruktorom z Grupy Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31 pułku piechoty udało się w sumie zebrać aż 4580.10 zł. Pasjonaci lokalnej historii kwestowali z myślą o trzech planowanych przedsięwzięciach.
Po blisko miesiącu od uruchomienia bezpłatnego punktu wydawania żywności dla osób bezrobotnych i niedożywionych, który mieści się w Mszczonowie przy ul. Jeżynowej 4 (przy targowisku miejskim) można stwierdzić, że jest on bardzo potrzebny. Punkt czynny jest dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i środę w godz. 11.oo - 15.00.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - z takim oto mottem uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej z Lutkówki udali się we wtorek 30 października na zwiedzanie mszczonowskiego ratusza. Wizytę w urzędzie poprzedziło krótkie spotkanie w pizzerii, gdzie młodych gości osobiście przyjął właściciel lokalu Tomasz Ligman.