Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Komisja Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej, 9 sierpnia 2012r.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Barbara Gryglewska, radna Renata Siwiec, radny Krzysztof Krawczyk, radny Waldemar Suski, radny Ryszard Stusiński oraz radny Piotr Chyła, jako przewodniczący Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Tematem posiedzenia komisji była ocena działalności Mszczonowskiej Izby Pamięci za okres od sierpnia 2011 do lipca 2012, a także ocena przygotowań do obchodów rocznicy bitwy mszczonowskiej `39.
Beata Sznajder, kierownik GCI zdała informację z działalności i funkcjonowania Izby, która z 1 czerwca 2011 roku przeszła pod skrzydła GCI. Do tej pory IZPZM podlegała pod Miejską Bibliotekę Publiczną w Mszczonowie.
W ramach działalności Izby w roku 2011 zorganizowano lekcje muzealne dla 27 wycieczek z placówek oświatowych z terenu Mszczonowa, Radziejowic, Wręczy i Lutkówki. W lekcjach muzealnych wzięły udział 483 osoby. Poza tym Izba była zwiedzana przez osoby prywatne.  W sumie w roku ubiegłym odwiedziło ją 946 osób.
W okresie sprawozdawczym przeprowadzona została digitalizacja zbiorów Izby, czyli proces katalogowania i opisywania eksponatów w programie muzealnym MONA.
Eksponaty  w liczbie około 1600 pochodzą głównie z kolekcji  prywatnych. Część replik, które wzbogacają  ekspozycje zostały zakupione ze środków budżetowych Gminnego Centrum Informacji. Są wśród nich m.in. repliki  moździerza 81mm. oraz  ckm browning wz. 30.
- Nasze zbiory są bardzo bogate i nietuzinkowe, możemy być z nich dumni - mówi Beata Sznajder.
Kierownik GCI wspomniała również o nowopowstałej stronie internetowej Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej: www.izba.mszczonow.pl. W tym poświęconym historii serwisie odnaleźć można m.in. wirtualne spacery po ekspozycjach muzealnych oraz informacje o planowanych akcjach historycznych.
Wiele uwagi Beata Sznajder poświęciła omówieniu organizowanym i koordynowanym przez Izbę przedsięwzięciom, związanym z lokalną historią. Wśród wymienionych znalazły się m.in. odsłonięcie popiersia Jana Adama Maklakiewicza przed budynkiem Gimnazjum w Mszczonowie, zorganizowanie Nocy Muzeów, w tym rajdu miejskiego pn. „ Śladami tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej”, a także zorganizowanie rekonstrukcji Bitwy Mszczonowskiej. Z tej okazji IPZM objęła patronat nad powstałym w lipcu 2011 roku Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej STRZELCY 31pułku piechoty, która bierze udział w inscenizacjach historycznych na terenie całej Polski.

Ze względu na wszechstronność GRH, która specjalizuje się w inscenizacjach walk z I wojny światowej - jako carska piechota oraz bitew z II wojny światowej- jako strzelcy Wojska Polskiego z września 1939 i  powstańcy warszawscy z 1944 roku, członkowie Stowarzyszenia wzięli już udział w kilkudziesięciu przedsięwzięciach historycznych, w tym inscenizacjach, marszach, manewrach, pełnieniu wart przy mogiłach żołnierzy, w obchodach rocznicowych, a także w piknikach, festynach i lekcjach historii w szkołach.
Z uwagi na pytania ze strony radnych dotyczące sposobów finansowania wyjazdów GRH, Beata Sznajder podkreśliła, że każdy wyjazd grupy historycznej opłacany jest z prywatnych środków członków Stowarzyszenia. W przyszłości Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne jako organizacja pozarządowa, będzie starało się o środki zewnętrzne, a także finansowanie z budżetu gminy w ramach programu współpracy samorządu z NGO-sami. 
W dalszej części posiedzenia Beata Sznajder poinformowała, iż tegoroczne obchody rocznicy Bitwy Mszczonowskiej będą zorganizowane w formie spotkania z historią, w ramach którego planuje się zbudować „Miasteczko Wojskowe”, gdzie będzie można podziwiać  eksponaty i zbiory Izby oraz obejrzeć projekcje filmów i zdjęć historycznych.
W podsumowaniu, radna Barbara Gryglewska podziękowała Beacie Sznajder i pracownikom GCI za wkład pracy włożony w prowadzenie Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego.
Radny Piotr Chyła dodał, iż cieszy fakt, że w dzisiejszych czasach są jeszcze ludzie, którzy żyją pasją działając tym samym z pożytkiem na rzecz społeczeństwa.

drukuj (Komisja Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej, 9 sierpnia 2012r.)

  • autor: Łukasz Nowakowski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646664

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat