Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Działamy na miarę naszych możliwości

O inwestycji Park of Poland, cenach ciepła i planach wprowadzenia w Mszczonowie monitoringu miejskiego z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem rozmawia Rafał Wasilewski

Panie burmistrzu wyjaśnijmy na początku naszej rozmowy kwestie dotyczące dalszych działań inwestora planującego budowę na terenie gminy Parku Rozrywki i Nauki. Co dalej będzie się działo z całym projektem? Czego mogą spodziewać się mieszkańcy?

- Po ostatnim lipcowym spotkaniu  z mieszkańcami terenów branych pod uwagę jako lokalizacja Park of Poland wiemy, iż inwestor jest nadal zainteresowany budową Parku na terenie naszej gminy. Ponieważ jednak większość umów przedwstępnych podpisanych z właścicielami gruntów branych pod uwagę jako potencjalna lokalizacja Parku Rozrywki i Nauki wygasła z końcem czerwca br. to  oznacza to, że aktualnie mieszkańcy, którzy podpisali umowy wstępne sprzedaży gruntów nie są już dłużej zobligowani do sprzedaży inwestorowi swoich terenów, inwestor zaś zwolni wszystkie hipoteki. Aktualnie wykupionych zostało około 100 ha gruntów. Dalsze plany i zakup kolejnych terenów uzależniony jest w dużej mierze od pomyślnych rozmów z administracją rządową oraz otrzymania zapewnienia m.in. z Ministerstwa Transportu o możliwości rozbudowy układu drogowego. Niestety na decyzje w tej sprawie będziemy musieli zaczekać do września tego roku, kiedy to zaplanowana została kolejna runda rozmów z przedstawicielami strony rządowej.

Czy oznacza to rezygnację z planów budowy na tak ogromną skalę jak było to planowane na początku? Czego mogą spodziewać się mieszkańcy?  

- Jak do tej pory mamy zapewnienie ze strony inwestora, że nie rezygnuje z planów lokalizacji Parku Rozrywki i Nauki na terenie gminy Mszczonów. Być może jednak opóźnienie spowodowane trudnymi negocjacjami ze stroną rządową oznaczać będzie rozpoczęcie inwestycji od znacznie mniejszego projektu niż początkowo zakładano. Być może cały projekt zostanie podzielony na etapy i jego realizacja zostanie rozłożona w czasie. Aktualnie inwestor jest na etapie konsultacji z gronem międzynarodowymi doradców i przygotowania „planu b”.  Jeśli jednak będzie zgoda na przebudowę ustalonych węzłów i odcinków dróg, a na to liczymy, wówczas inwestor będzie kupował kolejne grunty i pracował nad ostatecznym projektem parku. Inwestor określi też, które tereny dalej są brane pod uwagę przy zakupie gruntów, a które nie. Zorganizujemy również spotkania z właścicielami, co do kierunków zmiany planu zagospodarowania zwłaszcza dla tych terenów,  z których inwestor zrezygnował. Póki co jednak proponowałbym właścicielom gruntów wykazać jeszcze trochę cierpliwości i poczekać z ostatecznymi decyzjami przynajmniej do września.

Zmieńmy teraz nieco temat, gdyż chciałbym zapytać  o kontrowersyjne oceny przez niektórych mieszkańców miasta cen ciepła. Z czego one wynikają i czy rzeczywiście są aż tak wysokie, jeśli porównamy je z innymi miastami?

- Problemem jest wysoka cena ciepłej wody użytkowej, która zmaleje, jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa zmodernizuje węzły cieplne i w bieżącym roku planuje taką modernizację. Jeśli chodzi o ceny ciepła to jesteśmy tańsi od każdej ciepłowni opalanej gazem. Nie możemy zaś porównywać się do miast, które opalane są węglem. Podstawowy problem z kontrowersjami wokół cen ciepła w naszym mieście wynika właśnie z tego, iż porównywane są one z miastami, gdzie wykorzystuje się zupełnie inny rodzaj paliwa.  Musimy pamiętać, że do produkcji ciepła dostarczanego mieszkańcom (oprócz ciepła z wody termalnej ) potrzebny jest gaz , który cały czas drożeje i prąd, którego ceny także rosną. Cena ciepła ustalona jest na podstawie poniesionych kosztów oraz według stawek zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energii, który zatwierdza ceny ciepła, gazu czy prądu. Nasza cena ciepła jest niższa od średniej ceny ciepła w kraju dla kotłowni opalanych gazem. Nie jest więc prawdą, że ceny ciepła w Mszczonowie są wyższe niż w innych miastach wykorzystujących ten sam rodzaj paliwa.

Panie burmistrzu coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu i niszczenia mienia publicznego. Ładnie zagospodarowane parki stają się coraz częściej areną do zakrapianych „spotkań towarzyskich”, po których zostaje nie tylko mnóstwo śmieci, ale także mnożą się zniszczenia. Czy jest jakiś sposób, aby nad tym zapanować i ukrócić takie zachowania?

- Nasza gmina jest przykładem samorządu, który udziela ogromnego wsparcia policji w zakresie finansowym i rzeczowym. Pragnę przypomnieć tutaj, iż opłacamy dodatkowe służby w tzw. „godzinach wrażliwych”. Niestety beztroska rodziców, brak kontroli nad własnymi dziećmi i tuszowanie ich wybryków,  to obraz dzisiejszych czasów i jest to problem nie tylko w skali naszej gminy, ale w skali całego kraju. Policja działa, ale bez pomocy mieszkańców niewiele może zrobić, zwłaszcza jeśli chodzi o wandalizm, gdzie często wystarczyłby szybki telefon i informacja o zdarzeniu.  Przypomnę, iż można zadzwonić bezpośrednio pod  numer telefonu 607-556-577 lub na telefony dzielnicowych 506-905-650, 506-905-598, aby takie akty dewastacji ukrócić.  Ponieważ staje się to coraz trudniejsze do opanowania to zdecydowaliśmy o wpisaniu miasta w unijny program budowy monitoringu na terenie miasta, ale niestety procedury się przeciągają.

Kiedy system monitoringu rozpocznie funkcjonowanie i w jakich punktach miasta zostaną rozlokowane kamery?

- Planujemy w najbliższym czasie zainstalowanie kilku, może nawet kilkunastu kamer w najbardziej „wrażliwych” miejscach, aby ograniczyć działalność chuliganów. Rozmawiamy też cały czas z przedstawicielami policji i staramy się wypracować taki system i użyć do monitoringu sprzętu o takich parametrach, które pozwolą na skuteczne egzekwowanie tego, co pokażą kamery. Aktualnie staramy się ustalić miejsca, w których kamery zostaną zlokalizowane w pierwszej kolejności, najprawdopodobniej będą to m.in. tereny parków miejskich, skwerów, ulica Sienkiewicza, plac Piłsudskiego. Zakładamy, że monitoring miejski ruszy w przyszłym roku.

Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję również.

drukuj (Działamy na miarę naszych możliwości)

  • autor: Rafał Wasilewski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646679

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat