Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • (fot. JN)

Park of Poland - „plan B”

W czwartek 12 lipca we Wręczy odbyło się pierwsze po półrocznej przerwie spotkanie przedstawicieli inwestora firmy Global Parks Poland z mieszkańcami z terenu Wręczy, Nowego Dworku, Olszówki oraz Pieńków Towarzystwo. Podczas spotkania inwestora reprezentowali: prezes Peter Dudolenski, Jarosław Zubrzycki, Artur Pasik i Jerzy Klata. Gminę reprezentował Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa.
Ponieważ większość umów przedwstępnych podpisanych z właścicielami gruntów branych pod uwagę jako potencjalna lokalizacja Parku Rozrywki i Nauki wygasła z końcem czerwca br., to czuli się oni coraz bardziej zniecierpliwieni, zdezorientowani i niepewni tego, jak dalej powinni postępować. Global Parks Poland wykupił bowiem około 100 ha z planowanych początkowo ponad 600 ha. Przyczyną tego stanu rzeczy są głównie trudności w rozmowach ze stroną rządową dotyczące niezbędnej infrastruktury drogowej, którą należałoby dostosować do tak dużej inwestycji planowanej w tym rejonie. Mimo, iż przedstawiciele inwestora zapewniali podczas spotkania, że nie rezygnują z planów budowy parku to głównym punktem, od którego uzależnione są dalsze losy inwestycji są pomyślne rozmowy i negocjacje z administracją rządową, GDDKiA i Urzędem Marszałkowskim. Chodzi tu głównie o zjazdy z drogi krajowej nr 8 oraz poszerzenie do dwóch pasów ruchu w jednym kierunku trasy krajowej nr 50.
Podczas spotkania przedstawiciele inwestora zapewniali o dalszej chęci zakupu gruntów, ale są zmuszeni do odłożenia tej decyzji w czasie. W ich ocenie wymagać to będzie od roku do półtora roku czasu. Inwestor nie proponował więc przedłużenia umów przedwstępnych na tych samych warunkach o ten potrzebny czas, gdyż miał świadomość, że prawie nikt nie wykaże się aż tak dużą dozą zaufania i cierpliwości, aby czekać kolejny rok lub dłużej. Jeśli jednak znaleźliby się zainteresowani taką opcją to jest ona jak najbardziej możliwa. Z drugiej strony oczywiście po wygaśnięciu umów przedwstępnych każdy kto zmienił zdanie w tym aspekcie może dowolnie dysponować swoimi gruntami, gdyż nie jest już dłużej zobowiązany do ich sprzedaży inwestorowi. Najprawdopodobniej też tereny w rejonie Szelig i Powązek nie będą już brane pod uwagę przy dalszym zakupie gruntów przez Global Parks Poland. W związku z tym prezes Dudolenski mówił również o możliwości realizacji „planu B” w ramach zakupionych już 100 ha gruntów, co oznaczać będzie rozpoczęcie inwestycji od znacznie mniejszego projektu niż początkowo zakładano. Być może też cały projekt zostanie podzielony na etapy i jego realizacja będzie rozłożona w czasie. W tej chwili wszystko jest na etapie konsultacji z gronem międzynarodowymi specjalistów i doradców i wymagać będzie szybkich decyzji. Inwestor nie widzi możliwości, aby włożone już w projekt 20 mln euro leżało kolejnych kilkanaście miesięcy bez żadnych efektów. Główny inwestor Mooky Greidinger chce też, aby jego wymarzony projekt został zrealizowany właśnie tutaj, na terenie gminy Mszczonów. Jeśli nie uda się go zrealizować tu, to nie uda się go zrealizować także w żadnym innym miejscu w Polsce.
Również burmistrz Kurek zapewnił wszystkich obecnych na spotkaniu mieszkańców, iż po zmianach w planach zagospodarowania przestrzennego mieszkańcy nie muszą obawiać się o zmiany stawek podatkowych. Jeśli nie rozpoczną inwestycji zgodnie z nowym przeznaczeniem gruntów to nadal będą płacili podatek rolny.  Nic w tym względzie się nie zmieni i nikt na tym nie straci. Właściciele gruntów nie muszą też obawiać się zastosowania w tym przypadku specustawy w razie zakupu gruntów pod ewentualne nowe inwestycje drogowe. Część mieszkańców ma działki, które można będzie stosunkowo łatwo sprzedać, ale część wąskich działek ma szansę na sprzedaż jedynie w większej grupie. Mogłoby na przykład na tych terenach powstać jakieś duże osiedle mieszkaniowe. Jeśli pojawiłby się w perspektywie czasu jakiś inny inwestor, który chciałby zainwestować na tym terenie, zakupić grunty, scalić je i przeprowadzić tu większą inwestycje, to gmina jest na to otwarta. Burmistrz Kurek podkreślił jednak, iż jest zwolennikiem tego, aby na tych terenach ciągnąc dalej ideę Strefy Aktywności Gospodarczej i być może w przyszłości, jeśli pojawią się strategiczni inwestorzy, postarać się o przekształcenie jej w Specjalną Strefę Ekonomiczną. Z decyzjami warto jednak zaczekać przynajmniej do września, bo wówczas zaplanowana jest kolejna runda spotkań z przedstawicielami rządu i być może już wtedy inwestor będzie mógł liczyć na jakieś konkrety. Jedno pozostaje pewne, że inwestor nadal zainteresowany jest zakupem większej ilości gruntów, wchodzi tu w grę jakieś 300-400 ha. Niestety ostateczne decyzje w tej kwestii wymagają jeszcze czasu.

drukuj (Park of Poland - „plan B”)

  • autor: Rafał Wasilewski
  • (fot. JN)
  • (fot. JN)

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646787

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat