W środę 27 czerwca na placu szkolnym, przy Gimnazjum Publicznym w Mszczonowie odbył się coroczny, praktyczny egzamin na kartę motorowerową.
Tradycyjnie egzamin praktyczny poprzedziła wcześniej część teoretyczna, po zdaniu której gimnazjaliści mogli podejść do egzaminu praktycznego.
Część praktyczną przeprowadził na placu przed Gimnazjum na specjalnie przygotowanym torze przedstawiciel policji Sławomir Zieliński.
29 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek dla rzeszy uczniów w całej Polsce, w tym również dla mszczonowskich żaków. Nadszedł dla nich upragniony okres wakacyjnego wypoczynku. Niezależnie też od wyników zapisanych ostatecznie na cenzurce wszyscy chyba jednakowo cieszyli się z właśnie rozpoczynających się dwumiesięcznych wakacji.
W dniach 18 – 22 czerwca br. w ramach działań Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” zorganizowaliśmy dla naszych podopiecznych wycieczkę krajoznawczą do Krynicy Morskiej. Jeszcze pierwszego dnia, mimo zmęczenia po podróży, wszyscy dzielnie poszliśmy powitać morze. W kolejnych dniach popłynęliśmy w krótki rejs statkiem, zwiedziliśmy kolejką ZOO w Gdańsku, jak również odbyliśmy wycieczkę po całej Krynicy Morskiej.
Członkowie GRH STRZELCY 31pp Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego w oczekiwaniu na początek wakacji zorganizowali dla współpracującej z nimi młodzieży wyjazd do odległego Zamku w Książu. Piknik Historyczny, jaki odbył się w tym niezwykłym miejscu w dniach 23-24 czerwca był niewątpliwie nowatorskim przedsięwzięciem. Próba połączenia ze sobą żywiołu rekonstruktorskiego z klasyką, majestatycznego zamku na pozór wydawała się trudna do zrealizowania. Jednak efekt tego eksperymentu zaskoczył wszystkich.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, radny Dariusz Olesiński, radny Andrzej Osial, radny Zdzisław Banasiak, radny Wojciech Horbot oraz radny Jerzy Siniarski, jako przewodniczący Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.
Tematem posiedzenia komisji była ocena stanu bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy Mszczonów.
Zaproszony na komisję Mirosław Lisicki, zastępca komendanta policji we Mszczonowie szczegółowo omówił sytuację związaną z bezpieczeństwem na terenie miasta i gminy Mszczonów.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Barbara Gryglewska, radna Renata Siwiec, radny Krzysztof Krawczyk, radny Waldemar Suski, radny Ryszard Stusiński, radny Dariusz Olesiński oraz radny Piotr Chyła, jako przewodniczący Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.
Grażyna Pływaczewska, dyrektor Mszczonowskiego Ośrodka Kultury podsumowała przygotowania do zbliżającego się Jarmarku Mszczonowskiego, po czym szczegółowo omówiła program imprezy.
W czwartek 21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Miejskim Przedszkolu Publicznym w Mszczonowie. Młodsze grupy miały zakończenie o godz. 10.00, zaś dla najstarszej grupy „Gumisie” w tym dniu o godz. 15.30 została zorganizowana uroczysta akademia. Sala widowiskowa w przedszkolu wypełniła się szczelnie rodzicami, którzy z niepokojem śledzili poczynania swoich pociech.
Uczniowie klas III i IV ze Szkoły Podstawowej w Lutkówce uczestniczyli w niezwykłej lekcji ekologii i przyrody, jaką zorganizowali dla nich myśliwi z Koła Łowieckiego JENOT z Grójca. Pomysłodawcą tego typu zajęć w plenerze był Julisz Prytycki z Grójca, towarzyszył mu zamieszkały w gminie Mszczonów Krzysztof Czarnecki. Myśliwi poprowadzili uczniów po przepięknych ścieżkach lasu w Wilczorudzie.
Od kilku lat tradycją w Lutkówce stał się Piknik Rodzinny. Zawsze odbywa się on na zakończenie Oktawy Bożego Ciała w czwartek po procesji. Ponieważ w tym roku pogoda nie dopisała, piknik przesunięty został o jeden dzień na piątek 15 czerwca. Początkiem uroczystości była msza św. z procesją do Figurki Serca Pana Jezusa, następnie wszyscy udali się na teren przy plebanii.
Emeryci i renciści z naszego Związku, jak co roku wybrali się na „zagraniczne wojaże”.
W tym roku była to 10-dniowa wycieczka do Chorwacji.
Wyjechaliśmy z Mszczonowa 29 maja przez Polskę i Czechy do Brna, gdzie w hotelu „City” był pierwszy nocleg.
Następnie przez Austrię, Słowenię, podziwiając z autokaru piękne widoki gór i malownicze tunele dotarliśmy do Baski Wody na Riwierze Malzarskiej. Jest to bardzo urokliwa, mała miejscowość położona nad Adriatykiem, pachnąca lawendą i igliwiem, która gościła nas przez trzy noce i z której robiliśmy wypady zwiedzać poszczególne miasta i zabytki.
Piknik Rodzinny w Smerfolandii, jaki odbył się w niedzielę 17 czerwca, cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Przybyli na niego rodzice niemalże wszystkich dzieci, uczęszczających do tego mszczonowskiego przedszkola. Wspaniałe zabawy, konkursy, karuzela, dmuchana zjeżdżalnia – maluchom nie mogło się nudzić.
Członkowie GRH Strzelcy 31 pp oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego uczestniczyli w święcie pułkowym jednostek wchodzących w skład 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Uroczyste obchody odbyły się w niedzielę 17 czerwca. Święto rozpoczęto Mszą Świętą, odprawioną w kościele garnizonowym na skierniewickim Zadębiu.
„Strajk Szpularek”, to żyrardowska inscenizacja historyczna, która nawiązuje do tradycji robotniczych protestów, jakie odbywały się mieście na przełomie XIX i XX wieku. Żyrardowskie Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, które przygotowuje inscenizację współpracuje z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31 pułku piechoty.
W piątek 15 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w świetlicy terapeutycznej prowadzonej przez mszczonowskie Stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka”. Na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 zaproszeni zostali wszyscy podopieczni stowarzyszenia, ich rodzice, ksiądz Paweł Pietrzak, wolontariuszki z mszczonowskiego gimnazjum oraz grono terapeutów i pedagogów, którzy na co dzień stanowią nieocenione wręcz wsparcie dla mszczonowskiej organizacji.
15 czerwca sportowy Mszczonów pożegnał wieloletniego działacza KS MSzczonowianka
ś.p. Józefa Dymeckiego
W jego ostatniej drodze towarzyszył mu sztandar Klubu oraz władze i zawodnicy Mszczonowianki.
Cześć Jego Pamięci!
W dniach 04 i 06 czerwca 2012r. klasa I a podjęła się ambitnego zadania, jakim była realizacja projektu edukacyjnego, pt.: „Kulturalny Gimnazjalista”. Wprawdzie uczniowie naszego gimnazjum mają obowiązek realizować projekt w II klasie, jednak klasa postanowiła spróbować swoich sił już w tym roku.
Mszczonów i jego okolice obfitują w wiele ciekawych miejsc. Dowodem na to niech będzie wycieczka, jaką po naszej okolicy zorganizowali dla siebie warszawscy przewodnicy. Grupa, której przewodził, pochodzący z Mszczonowa Piotr Skoneczny odwiedziła 10 czerwca dworek w Badowo – Mściskach, Termy oraz Muzeum Lwowa w Kuklówce.
Zapraszamy do zapoznania się z programem XVI Jarmarku Mszcoznowskiego, który odbędzie się 1.07.2012r.
Zapraszamy!
Z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem na temat nowego inwestora rozmawia Łukasz Nowakowski.
Panie burmistrzu, czy to prawda, że w Mszczonowie planuje otworzyć swoją działalność firma Monrol Poland Ltd, specjalizująca się w produkcji znaczników używanych w diagnostycznych badaniach nowotworowych?
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Renata Siwiec, radny Waldemar Suski, radny Marek Baumel, radny Dariusz Olesiński oraz radna Barbara Gryglewska, jako przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu i Młodzieży.
Tematem posiedzenia komisji było wysłuchanie informacji o planowanych remontach placówek oświatowych w okresie wakacji oraz informacja na temat pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz na realizację zadań z zakresu oświaty i sportu.
Z Ryszardem Stusińskim, radnym Rady Miejskiej w Mszczonowie, rozmawia Łukasz Nowakowski
Jest Pan radnym Rady Miejskiej w Mszczonowie od 1994 roku. Jak na przestrzeni tych 18 lat ewaluowała gmina Mszczonów w zakresie inwestycji dotyczących sportu?
- Na przestrzeni tych kilkunastu lat oblicze gminy Mszczonów uległo znacznej zmianie, bowiem w tym okresie przeprowadzono szereg inwestycji, które w niebagatelnym stopniu wpłynęły na obecny wizerunek naszego samorządu.
Mszczonowska Strefa Kibica mieszcząca się na Termach okazała się być świetnym pomysłem. Całość zlokalizowana została w zadaszonej części obiektu, gdzie zimą mieści się sztuczne lodowisko. Obecnie w miejscu tafli ustawione zostały stoliki i ławki, a na główne miejsce powędrował ogromy telebim o wymiarach 3×4 metry. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort widzów wokół lodowiska umieszczone zostały ciemne zasłony, które zabezpieczają teren przed wpadającym światłem. W mszczonowskiej strefie może jednorazowo przebywać około 300 osób.
W dniach 29-31 maja br. w Budapeszcie odbyło się kolejne spotkanie w ramach międzynarodowego projektu Geocom skupiającego naukowców, ośrodki badawcze oraz gminy z terenu całej Europy, które wykorzystują na swoim terenie źródła geotermalne. Mszczonów na spotkaniu reprezentowali – Józef Grzegorz Kurek, Burmistrz Mszczonowa oraz Jadwiga Barbulant, Skarbnik Gminy. Drugim obok Mszczonowa reprezentantem naszego kraju na konferencji była Polska Akademia Nauk w Krakowie.
Wraz z początkiem czerwca, komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Mszczonowie, przedstawicieli Rady Miejskiej oraz przedstawicieli rad sołeckich odwiedziła posesje i ogrody zgłoszone do konkursu na „Najbardziej zadbaną posesję oraz najładniejszy balkon w gminie Mszczonów”.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wiceprzewodniczący RM Marek Zientek, radny Jerzy Siniarski, radny Wojciech Horbot oraz radny Ryszard Stusiński, jako przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Gminy.
Radni wysłuchali zaproszonego na posiedzenie komisji Michała Szymańskiego, dyrektora OSiR w Mszczonowie, który omówił system stypendialny dla najlepszych i najzdolniejszych sportowców z gminy Mszczonów.
W wyjazdowym posiedzeniu komisji uczestniczyli: wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, radna Renata Siwiec, radny Waldemar Suski, radny Andrzej Osial oraz radna Barbara Gryglewska, jako przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu i Młodzieży.
Radni zasiadający w komisji odbyli wiosenny objazd szkół wizytując w Szkole Podstawowej i Gimnazjum we Mszczonowie, oraz w Przedszkolu Miejskim i Szkole Podstawowej we Wręczy.
Elżbieta Kubiak, dyrektor SP we Mszczonowie poinformowała radnych o potrzebach placówki oraz o wynikach z tegorocznych egzaminów szóstoklasistów.
Zgodnie z zapewnieniami wykonawcy do 31 lipca tego roku zakończyć się mają prace związane z budową zespołu sportowo- rekreacyjnego w Lutkówce. Wykonawcą robót jest firma GARDENIA Sport z Warszawy. W ramach inwestycji przewiduje się budowę wielofunkcyjnego boiska z trawy syntetycznej o wymiarach 48x24 m, które przeznaczone będzie głównie do gry w hokeja na trawie, ale również do gry w piłkę nożną i w koszykówkę. Ponadto, wykonana będzie bieżnia poliuretanowa 60m ze skocznią do skoku w dal, chodniki oraz plac zabaw dla dzieci, a także miejsce spotkań dla mieszkańców.
Drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego z Lutkówki zwyciężyła w turnieju o mistrzostwo łódzkiego Okręgowego Związku Hokeja na Trawie. Zawody rozegrano w Skierniewicach w dniu 3.06. Uczestniczyło w nim pięć drużyn juniorów młodszych – w sumie około 60 zawodników. Wszystkie drużyny spotykały się już ze sobą podczas poprzednich rozgrywek. Zawodnicy z Lutkówki pokonali utytułowanych konkurentów ze skierniewickiej Polonii, którzy wystawili aż dwa zespoły.
Poniżej prezentujemy Państwu fotorelację przedstawiającą ołtarze oraz procesje Bożego Ciała na terenie gminy Mszczonów.
Z Elżbietą Sajak, dyrektorem Zespołu Szkół Publicznych w Osuchowie rozmawia Rafał Wasilewski
Pani dyrektor, jak zrodził się pomysł samego turnieju oraz która to już jego edycja?
- Twórczyniami i pomysłodawczyniami „Dni Matematyki” w Osuchowie są dwie nauczycielki tego właśnie przedmiotu z naszej szkoły – Joanna Bednarska i Ewa Termena – to one wspólnie zapoczątkowały ideę spotkań z matematyką w naszej placówce. Jako matematyczki z zawodu, ale także z zamiłowania chciały, aby ten przedmiot, choć trudny i sprawiający wielu uczniom kłopoty, stał się im bliższy, aby go polubili.
5 i 6 czerwca br. w Zespole Szkół w Osuchowie przebiegał pod znakiem spotkań z m„Królową Nauk” - matematyką. Odbywał się tam bowiem międzyszkolny konkurs pod wspólną nazwą „Dni Matematyki”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas I-III gimnazjów. W pierwszym dniu konkursu przeznaczonym dla szkół podstawowych uczestniczyło w nim łącznie 6 szkół podstawowych, wszystkie z terenu gminy Mszczonów oraz szkoła podstawowa z Międzyborowa. 6 czerwca zaś spotkały się gimnazja, dwa z terenu gminy Mszczonów oraz gimnazja z Międzyborowa i Radziejowic.
W poniedziałek 4 czerwca br. w bibliotece Szkoły Podstawowej w Mszczonowie odbył się gminny konkurs czytelniczy dla uczniów klas V pod nazwą „Lekturomania - czy znasz Chłopców z Placu Broni”. Konkurs zorganizowany został z okazji 60. rocznicy śmierci autora książki Ferenca Molnara i jak łatwo się domyśleć dotyczył znajomości w/w lektury oraz podstawowych faktów z biografii pisarza.
4 czerwca w godzinach 10.00 – 13.00 na terenie Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mszczonowie odbyły się III Dziecięce Igrzyska Olimpijskie. Była to impreza skierowana do dzieci w wieku od 2 do 6 lat, uczęszczających do wszystkich przedszkoli i klas zerowych z terenu gminy Mszczonów. Celem przeprowadzenia imprezy była promocja aktywności fizycznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym, integracja placówek przedszkolnych z terenu naszej gminy oraz zapoznanie dzieci z ideą i symboliką Igrzysk Olimpijskich, a także zasadami „fair play” w rywalizacji sportowej.
Tegoroczny Dzień Dziecka pomimo niesprzyjającej pogody był bardzo udany. Dzieci miały przygotowane wiele atrakcji i nagród. Największą atrakcją okazał się wielki dmuchany zamek. Na maluchy czekało również mnóstwo ciekawych konkurencji m.in. dzieci łowiły zwierzątka wodne w powstałym zbiorniku wodny na głównym korytarzu przedszkola, musiały zabudować ciocię używając do tego gigantycznych klocków.
Tradycyjnie w Dniu Dziecka na terenie Mszczonowa na najmłodszych czekało bardzo wiele atrakcji. Szkoda tylko, że tegoroczna kapryśna aura zmusiła organizatorów w podstawówce do przeniesienia imprezy zazwyczaj odbywającej się na otwartym powietrzu do sali gimnastycznej. Atrakcji nie brakowało też w Mszczonowskim Ośrodku Kultury.
W środę, 30 maja 2012 roku, odbyła się XXII sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, na której radni wysłuchali m.in. informacji na temat rynku pracy na terenie miasta i gminy Mszczonów oraz sprawozdania z działalności Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie. Ponadto, Rada Miejska podjęła znaczące dla gminy Mszczonów uchwały.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radny Jerzy Siniarski, radny Krzysztof Krawczyk, radny Marek Baumel, radny Waldemar Suski oraz radny Marek Zientek, jako przewodniczący Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego.
Tematem posiedzenia członków komisji była analiza wydatków bieżących w instytucjach oświatowych za II półrocze 2011 roku.
Informacji udzielały Ewa Zielińska, dyrektor ZOPO oraz Barbara Musiej-Gromek główna księgowa.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radny Dariusz Olesiński, radny Andrzej Osial, radny Marek Baumel, radny Zdzisław Banasiak, radny Wojciech Horbot oraz radny Jerzy Siniarski, jako przewodniczący Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.
Radni w trakcie prac komisji zajęli się zaopiniowaniem projektów uchwał na najbliższą sesję Rady Miejskiej.
Członkowie komisji wiele uwagi poświęcili projektowi uchwały przedstawionego przez Janinę Sitek naczelnika Wydziału Gospodarki Gminnej Urzędu Miejskiego w Mszczonowie, który dotyczył zasad i trybu udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej na terenie gminy Mszczonów oraz sposobu jej rozliczenia i kontroli wykonania zadania.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, wiceprzewodniczący RM Andrzej Osiński, wiceprzewodniczący RM Marek Zientek, radny Jerzy Siniarski, radny Piotr Chyła, radny Wojciech Horbot oraz radny Ryszard Stusiński, jako przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Gminy.
W trakcie prac komisji, radni wysłuchali Magdalenę Podsiadły z Gminnego Centrum Informacji, która przedstawiła zakres działalności GCI, kładąc szczególny nacisk na obecnie realizowany przez centrum bezpłatny projekt szkoleniowy POKL „Otwarci na wiedzę- konkurencyjni w pracy”.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Barbara Gryglewska, radna Renata Siwiec, radny Krzysztof Krawczyk, radny Waldemar Suski, radny Ryszard Stusiński, radny Dariusz Olesiński oraz radny Piotr Chyła, jako przewodniczący Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.
Tematem posiedzenia komisji było wysłuchanie informacji z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie w roku 2011 i w pierwszym kwartale roku bieżącego.
W pierwszą czerwcową niedzielę ks. dziekan Tadeusz Przybylski obchodził jubileusz 40-lecia posługi kapłańskiej.Po sumie, odprawionej w kościele farnym, życzenia z okazji jego święta złożyli mu przedstawiciele wszystkich parafialnych grup i organizacji. Winszowano mu dotychczasowych osiągnięć i proszono o dalsze poświęcenia w pracy duszpasterskiej. Nasza redakcja przyłącza się do życzeń rocznicowych.
Kolejny rajd rowerowo –pieszy, organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mszczonowie w ramach Projektu „Weekend z TERMAMI” odbył się w niedzielę 3 czerwca. Uczestnicy rajdu mieli do przebycia trasę rowerową o długosci 45 kilometrów lub do wyboru o połowę krótszą trasę pieszą, przeznaczoną dla amatorów nordic walkingu. Aktywny sposób spędzania wolnego czasu zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków.
Miejsko–Gminne Zawody Sportowo–Pożarnicze, jakie odbyły się w Mszczonowie 3 czerwca przebiegały pod dyktando reprezentantów mszczonowskiej jednostki OSP. Mszczonowianie zwyciężyli w kategorii seniorów oraz kobiecej drużyny pożarniczej. Męska młodzieżówka zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie rówieśnikom z Osuchowa. Zwycięstwo przed własną publicznością dało mszczonowianom wiele radości.
W piątek 31 maja w Centrum Konferencyjnym „Kopernik” w Warszawie odbyło się oficjalne wręczenie nagród w plebiscycie „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu” organizowanym przez Warszawską Grupę Doradców PR. W uroczystej gali wzięli udział starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i rzecznicy prasowi z terenu całego Mazowsza. Mszczonów reprezentowała podczas spotkania Beata Sznajder, kierownik GCI.