Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Fot. Konrad Wojnarowski

Cyfryzacja TVP szansą dla ośrodków regionalnych

We wtorek 29 maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się już czwarta z pięciu konferencji organizowanych przez TVP pod hasłem „Szanse Oddziałów Terenowych TVP S.A. w dobie telewizji cyfrowej”.  Konferencje takie odbyły się wcześniej w Poznaniu (17 maja 2012 r.), w Katowicach (24 maja 2012 r.), w Lublinie (28 maja 2012 r.). Ostatnie ze spotkań odbyło się 30 maja 2012 r. w Gdańsku.
Do udziału w debacie dotyczącej przyszłości ośrodków regionalnych Telewizja Polska zaprosiła przedstawicieli samorządów, administracji centralnej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz władz wyższych uczelni. We wtorkowym spotkaniu w MUW wzięli udział m.in: Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki, Hanna Gronkiewicz-Walz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Juliusz Braun, Prezes TVP S.A., Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marian Zalewski, Członek Zarządu TVP S.A., Sławomir Majcher, Dyrektor TVP Warszawa, Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka – TVP Technologie, a także przedstawiciele samorządów i wyższych uczelni z terenu całego Mazowsza. Także Mszczonów miał swojego przedstawiciela podczas konferencji.
Otwierając konferencję Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego podkreślił wysoką ocenę i bardzo dobrą współpracę pomiędzy samorządem a regionalnym ośrodkiem TVP Warszawa. Zwrócił też uwagę na nowe zadania stojące przed regionalnymi ośrodkami telewizyjnymi jak choćby budowanie tożsamości regionalnej, problemy ochrony środowiska, procesy edukacyjne, a także wymiar gospodarczy regiony, który tworzą 42 powiaty i 314 gmin.
Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, iż jednym ze strategicznych celów TVP S.A. jest poszerzenie tworzonej w regionach oferty programowej, jej wzbogacenie i uatrakcyjnienie, tak by lepiej i trafniej odzwierciedlała  potrzeby lokalnych społeczności. Rezultatem tego będzie także  wzmocnienie więzi na poziomie regionalnym i budowa kapitału społecznego. W toku dyskusji omówiono także kwestie programowe, techniczne aspekty wdrażania telewizji cyfrowej, a także nowe usługi, których celem jest uatrakcyjnienie oferty, a które możliwe będą dzięki nowym perspektywom technicznym jakie daje przekaz cyfrowy. A są to chociażby obraz w wysokiej rozdzielczości, więcej programów, możliwość poszerzenia pasma lokalnego.  
- Cyfryzacja daje nam możliwość dotarcia z ofertą regionalnych ośrodków TVP  do szerokiej rzeszy odbiorców. Nowa technologia to także możliwość indywidualizacji odbioru, a także otrzymywania informacji zwrotnej od widzów. Daje to możliwość rozdzielenia programu krajowego i 16 programów regionalnych. Jest to także okazja do poszerzenia tradycyjnego przekazu telewizyjnego o nowe możliwości związane z Internetem i w perspektywie stworzenia telewizji hybrydowej. Wymagać to jednak będzie publicznych pieniędzy i być może także włączenia się samorządów we współfinansowanie regionalnych ośrodków telewizyjnych – mówił Juliusz Braun, Prezes TVP.
Cyfryzacja może być  ogromną szansę na powrót świetności ośrodków lokalnych Telewizji Polskiej.  W perspektywie przewiduje się znaczne wydłużenie czasu transmisji przez ośrodki regionalne oraz poszerzenie programu tych ośrodków o całość problematyki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego regionu. Program ośrodków regionalnych mógłby być nadawany nawet przez 24 godziny na dobę. Wymaga to jednak dalszych nakładów finansowych. A ponieważ stale zmniejszają się wpływy z abonamentu to jednym z ważnych tematów omawianych podczas konferencji były możliwości współfinansowania regionalnych ośrodków TVP przez samorządy lub też wypracowania w parlamencie nowego, bardziej efektywnego modelu finasowania telewizji publicznej.
Ponieważ w niektórych regionach Polski sygnał cyfrowy jest już nadawany to podczas debaty zapoznano samorządowców i regionalnych działaczy z nową technologią i jej możliwościami, ale także wskazywano na pewne obawy i zagrożenia, które mogą zaistnieć wśród osób starszych, samotnych lub wykluczonych cyfrowo.
Dorobek cyklu konferencji zostanie podsumowany 2 czerwca 2012 r. na specjalnej sesji pt. „Oddziały Terenowe siłą TVP – blisko ludzi i samorządu” – podczas drugiego dnia 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Założeniem organizatorów jest to, aby zdobyte podczas konferencji informacje i wspólne pomysły zaowocowały podpisaniem listu intencyjnego określającego działania, jakie poszczególne środowiska powinny podjąć w celu stworzenia warunków zbliżenia telewizji do ludzi oraz samorządu.

drukuj (Cyfryzacja TVP szansą dla ośrodków regionalnych)

  • autor: Rafał Wasilewski
  • Fot. Konrad Wojnarowski
  • Fot. Konrad Wojnarowski
  • Fot. Konrad Wojnarowski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557557

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat