Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Aż sto tysięcy złotych mszczonowianie płacą co roku na … wandali

Z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem na temat kosztów ponoszonych przez gminę na pokrycie skutków wandalizmu rozmawia Mateusz Milczarek. 

Wiosna w pełni. Mszczonowskie parki rozkwitają. Ci mieszkańcy, którzy pamiętają  lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku mogą  porównać  jak bardzo od tamtych czasów zmieniło się  miasto. W ówczesnym województwie skierniewickim Mszczonów zamykał stawkę rankingu pod względem ilości i jakości miejskich terenów zielonych. Dziś  nie musimy się wstydzić  za nasze zieleńce, choć  nie wszystko jest jeszcze tak jak należy. Nocami nasze parki przemieniają się  w miejsca libacji alkoholowych. Niszczona jest zieleń, place zabaw dla dzieci, łamane są  ławki. Czy władze miasta dostrzegają ten problem?

Nie tylko dostrzegają, ale także cały czas liczą straty i naprawiają zniszczenia. Oczywiście te wszystkie działania  wykonują poszczególne miejskie służby. Problemem natomiast jest to, że zjawisko nie maleje od kilku już lat. Średnio co roku na pokrycie strat wynikających z aktów wandalizmu wydajemy około 100 tysięcy złotych. To olbrzymie pieniądze. Za taką  sumę  można by dokonywać  zmian w zieleni w kolejnych punktach miasta oraz w większych wsiach naszej gminy. Szkoda, że jako mieszkańcy nie potrafimy uszanować  wspólnego dobra. Najbardziej martwią  mnie zniszczenia dokonywane ewidentnie  przez dorosłe lub dorastające osoby na placach zabaw dla dzieci. Ogródki jordanowskie, to nie bary pod chmurką. Uszanujmy te miejsca i zostawmy je dzieciom. To dla nich zostały pobudowane.

Czy częstsze patrole policji w godzinach wieczornych i nocnych mogłyby rozwiązać problemy wandalizmu?

Z pewnością utrudniłyby wandalom działanie. Mobilizujemy funkcjonariuszy naszego Komisariatu Policji do intensywnych działań w tym zakresie. Jednak nie oszukujmy się,  nie można przy każdym krzaczku, czy bratku postawić policjanta. Nie o to chodzi. Sami musimy nauczyć  się  dbać  o swoje mienie. Jeśli widzimy, że ktoś zachowuje się  niestosowne w naszej obecności, to musimy reagować. Gdyby wandal niszczył elewację naszego budynku z pewnością podnieślibyśmy  alarm. Dlaczego podobnie nie czynimy, gdy ktoś  niszczy ławkę  w parku lub maże farbą po elewacji szkoły. Przecież  to też nasze mienie. Zapłacono za nie z naszych podatków.

Czyli tylko w pospolitym ruszeniu upatruje Pan szansy na zmianę obecnej sytuacji?

Nazwijmy to jak chcemy. Może to być  „pospolite ruszenie”.  Nie nazwa jest najważniejsza. Przede wszystkim musimy poczuć się  gospodarzami  w swoim mieście. Tu nie ma podziałów na „my”  i „oni” – „ja” i „władza”, która dysponuje pieniędzmi nie wiadomo skąd.  Skoro jestem mszczonowianinem, mieszkańcem tej gminy, to musi mi zacząć zależeć  na jej wyglądzie i prestiżu. Wtedy sytuacja będzie mogła ulec poprawie. Nie tak dawno, ktoś podczas nocnej hulanki w parku przy ulicy Narutowicza przewrócił, a następnie wyciągnął TOI-TOI-a na środek ulicy. Czy można sobie wyobrazić coś jeszcze bardziej głupiego? Przy takiej akcji musiał narobić hałasu na pół miasta. Niestety nikt tego nie zauważył i nie zgłosił. Apeluję do mieszkańców o współpracę! No, chyba, że wolą pokrywać  koszty  tych wszystkich bezmyślnych wybryków.  Wszyscy musimy w końcu zadać sobie pytanie - czy stać nas na to, aby co roku płacić na wandali aż 100 tysięcy złotych?

drukuj (Aż sto tysięcy złotych mszczonowianie płacą co roku na … wandali )

  • autor: MM
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557597

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat