Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Przedstawienie Hrabia Dracula Woody Allen'a w wykonaniu...

W POSZUKIWANIU POETYCKIEGO CZASU

II Spotkanie Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona

Poetyczność, poetyckość. Co to takiego poetycki język, obraz, nastrój? Czy w codziennym, zwykłym dniu można spotkać poezję? Gdzie szukać jej, gdy na dworze deszcz, a chłód jak podstępny nieprzyjaciel...? Jaka wrażliwość jest potrzebna, by dotykając rzeczy codziennych dostrzec w nich niecodzienność, wieloznaczność, tajemnicę?
Na te pytania próbowano odpowiedzieć na drugim spotkaniu Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona, które odbyło się w dniu 14 maja 2012 roku w Mszczonowskim Ośrodku Kultury – siedzibie stowarzyszenia. Przybyli na nie reprezentanci szkół Unii Petrykoskiej – nieformalnego zgromadzenia 9 placówek oświatowych z terenu Wysoczyzny Rawskiej.
Utworem pt. „Wirsyk z dulskom śpiwkom dla Wojtusia”, autorstwa góralskiej poetki Wandy Czubernatowej, powitała młodzież, pedagogów i zaproszonych gości Barbara Kasper-Siemion. Pani Barbara zaprosiła na scenę dwóch „fachowców” – poetki Małgorzatę Żurecką ze Stalowej Woli i Dorotę Jaworską z Kijowa, które w części sentymentalnej spotkania przypomniały aurę poetycką, którą jak Wielki Mag wyczarowywał Wojciech Siemion w swoim domu w Petrykozach.
A potem na scenie pojawiły się dwie trzecioklasistki, laureatki ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” – Natalia Adamczyk i Julia Pietrzak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Suskiego w Jasieńcu. Obie dziewczynki, pod opieką nauczycielki języka polskiego Wiesławy Rusin, napisały bogato ilustrowaną pracę pt. „Z wizytą u Mistrza w Petrykozach”, będącą wspomnieniem o wycieczce szkolnej i niezwykłym spotkaniu z Wojciechem Siemionem.
Młode autorki przeczytały fragmenty nagrodzonej pracy ,a następnie z rąk Doroty Jaworskiej otrzymały piękny prezent: egzemplarze redagowanego przez nią kwartalnika „Krynica”, w którym ową pracę wydrukowano.
Swoimi wspomnieniami o Mistrzu z Petrykoz podzieliła się z zebranymi także Urszula Pietrzak z Wolontariatu „Dobre Serce”.
A potem gościnna scena Mszczonowskiego Ośrodka Kultury już całkowicie należała do poezji:
– Tej, z iście młodzieńczym zapałem recytowanej przez laureatów Konkursu Poetyckiego im. K.I.G. Gałczyńskiego w Jaktorowie. (Ich występ przygotowała Maria Szymańczak.)
– Tej, z nutą melancholii wyśpiewanej przez zespół „Bellis”, którego kierownikiem artystycznym jest Mirosław Klimczak grający na gitarze (Izabela Piecuch – flet, Sylwester Muszyński – akordeon) a jego członkami są utalentowani uczniowie Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Białej Rawskiej: Magdalena Bugzel, Ania Dolińska, Karolina Skóra i Krystian Pakuła. W zespole śpiewa także nauczycielka Gimnazjum Grażyna Leczkowska, która podarowała zebranym wzruszającą interpretację piosenki „Cyganeria”.
– I tej Broniewskiego i Gałczyńskiego, którą zaprezentowała Barbara Siemion, aby pokazać, jak różną bywa ona w swoich emocjach.
Następnie na scenę wkroczyła Melpomena. Mini-spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Chełmońskiego w Kuklówce, której dyrektorem i siłą sprawczą organizowanej w niej działalności kulturalnej jest Irena Skowrońska, w niekonwencjonalny i interesujący sposób opowiedział o życiu, pracy, osiągnięciach i zainteresowaniach wielkiej Polki – Marii Skłodowskiej-Curie. (Opieka artystyczna – Teresa Hołdak i Teresa Feręczkowska.)
Po krótkiej przerwie miejsce młodych aktorów z Kuklówki zajęli ich starsi koledzy z Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza z Mszczonowa, którzy zaprezentowali pełne dreszczyku, a jednocześnie śmiechu, przedstawienie „Hrabia Dracula” Woody Allen’a. Niezwykle pomysłowa dekoracja i temperament wykonawców nie mogły pozostać niezauważone. Były rzęsiste brawa i gratulacje dla Anety Dropińskiej i Sylwii Grędy, które opiekują się mszczonowskimi, młodymi talentami.
W pamięci uczestników spotkania z całą pewnością pozostanie występ młodej warszawskiej aktorki, Agnieszki Zielkowskiej, która profesjonalnie i z wielkim uczuciem wykonała piosenkę „Rebeka”, a następnie – już na wesoło – poprowadziła warsztaty z emisji głosu dla młodzieży.
To drugie już spotkanie Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona mogło się odbyć i miało tak znakomitą oprawę techniczną dzięki dyrektorowi MOK – Grażynie Pływaczewskiej i jej nieocenionym współpracownikom.
Przebrzmiały ostatnie słowa, odjechały autobusy. Pozostały piękne wspomnienia i jeszcze to smutne uczucie, że następne spotkanie z poetyckim słowem będzie aż… po wakacjach. W pięknym Mszczonowie.

drukuj (W POSZUKIWANIU POETYCKIEGO CZASU)

  • autor: Barbara Kasper-Siemion, Dorota Jaworska
  • Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej...

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557689

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat