Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów


Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

Istotą realizowanego projektu jest adaptacja budynku mieszkalnego Rodziny Maklakiewiczów na potrzeby zlokalizowania w nim Izby Pamięci tej Rodziny oraz ogniska muzycznego dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Mszczonów.
W zakresie robót budowlanych projekt przewiduje wymianę stropów drewnianych i konstrukcji dachu z pokryciem, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej z dostosowaniem do wymogów cieplnych, ocieplenie budynku, wymianę ogrzewania węglowego (piece i kuchnie kaflowe) na centralne ogrzewanie zasilane gazem, wymianę instalacji elektrycznej, wyposażenie w instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz odnowienie pomieszczeń wewnętrznych.

W ramach projektu zostanie również zakupiony sprzęt audiowizualny, komputerowy i meble na wyposażenie pomieszczeń.
Jednym z podstawowych celów projektu jest propagowanie historii i twórczości Rodziny Maklakiewiczów poprzez uruchomienie działalności Izby Pamięci tej Rodziny.
Rodzina Maklakiewiczów osiadła w Mszczonowie w 1905r. Jej najbardziej znani przedstawiciele to:
Jan Adam Maklakiewicz – uznany kompozytor (II symfonia „Święty Boże”, poemat „Grunwald”, dwa balety „Złota kaczka” i „Cagliostro w Warszawie”, suity ludowe, piosenka „Siedem czerwonych róż”) i pedagog (kierował Filharmonią Krakowską, Filharmonią Narodową w Warszawie, profesor kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie).
Franciszek Maklakiewicz „Izbicki” – uznany kompozytor („Uwertura fantastyczna”, „Allegro symfoniczne”, „Andante na orkiestrę”, „Kujawiak pogański”, ”Od wsi do wsi”, „Cztery kolędy na orkiestrę”, „Wycinanki łowickie”, ballada symfoniczna „Narodziny serca”, msze, pieśni, utwory kameralne, organowe, teatralne). Śmierć od ran w kampanii wrześniowej 1939r. nie pozwoliła zwinąć w pełni jego talentu.
Tadeusz Wojciech Maklakiewicz – autor ponad 150 kompozycji (symfonie, uwertury, epitafia, listy miłosne, tryptyk biblijny). Pedagog przez ponad 40 lat profesor, a w latach 1975 – 1978 rektor Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.
Zdzisław Maklakiewicz, syn Władysława Maklakiewicza (brata wyżej wymienionych) – jeden z wybitnych aktorów polskiego kina („Rejs”, „Przystań”, „Kolumbowie”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” i wiele innych).
Ponadto, utworzenie Izby Pamięci Rodziny Domu Maklakiewiczów wpłynie znacząco na rozwój zdolności muzycznych mieszkańców, a w szczególności dzieci i młodzieży, poprzez uruchomienie działalności ogniska muzycznego.
Wyposażenie ogniska muzycznego w instrumenty muzyczne i stosowny sprzęt oraz prowadzenie nieodpłatnych zajęć edukacyjnych w tym zakresie zapewni szeroką dostępność tego rodzaju działalności.
Projekt poszerzy dotychczasową ofertę kulturalną skierowaną do mieszkańców gminy, a także zatrzyma postępującą degradację budynku pełniącego ważna rolę w historii miasta Mszczonowa.
Utalentowani przedstawiciele Rodziny Maklakiewiczów pozostawili po sobie piękny ślad –„muzykowanie”.
Aby ten ślad nie pozostał ulotny, z tego powodu zaplanowano realizację przedmiotowego projektu.
W dniu 26 kwietnia 2012 roku została podpisana z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowa o dofinansowanie realizacji tego projektu. Wartość całkowita inwestycji, po przeprowadzonym przetargu wynosi 1 mln złotych, zaś dofinansowanie 258 tysięcy złotych. Wykonawcą tej inwestycji jest firma PPU HEGOR z Sochaczewa, która weszła na budowę w dniu 24 kwietnia 2012 roku.
Zakończenie realizacji inwestycji przewidziane jest na dzień 30 listopada 2012 roku.

 

drukuj (Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów)

  • autor: Łukasz Nowakowski
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557583

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat