Przedstawiciele Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej nawiązali oficjalne kontakty z właścicielami, kukluwieckiego Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich. 25 maja Barbara Gryglewska - twórczyni Izby i Beata Sznajder- kierownik Gminnego Centrum Informacji, pod które administracyjnie podlega Izba, wzięły udział w niezwykłej uroczystości, jaka odbywała się w Kuklówce. Tego dnia do Muzeum Lwowa przybyli członkowie Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
We wtorek 29 maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się już czwarta z pięciu konferencji organizowanych przez TVP pod hasłem „Szanse Oddziałów Terenowych TVP S.A. w dobie telewizji cyfrowej”. Konferencje takie odbyły się wcześniej w Poznaniu (17 maja 2012 r.), w Katowicach (24 maja 2012 r.), w Lublinie (28 maja 2012 r.). Ostatnie ze spotkań odbyło się 30 maja 2012 r. w Gdańsku.
Mszczonowscy pasjonaci historii zaprezentowali swoje umiejętności i sprzęt w stolicy. W dniach 26-27 maja na terenie Muzeum X Pawilonu Warszawskiej Cytadeli odbył się VII Konwentu Gier Strategicznych GRENADIER. Składały się na niego pokazy grup rekonstrukcyjnych, turnieje gier strategiczno-historycznych i prelekcje historyczne. To już kolejna edycja Grenadiera.
To była prawdziwa uczta dla miłośników poezji śpiewanej. 24 maja w Sali widowiskowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Jacka Telusa. Artysta połączył swoją muzykę z poezją Wiesławy Szymborskiej. Utwory noblistki w takim wykonaniu nabierały zupełnie nowego wyrazu.
W sobotę 26 maja o godz. 17.00 Mszczonowski Ośrodek Kultury zaprosił wszystkie mamy na specjalnie dla nich przygotowany poetycko-muzyczny spektakl „Za zakrętem księżycowej rzeki” w wykonaniu grupy „Albi Artheamus” z Białej Rawskiej. Grupę tworzą amatorzy, którzy nigdy wcześniej nie występowali na scenie i być może nie przypuszczali nawet, że kiedykolwiek będą występować publicznie.
W dniu 25 maja starsze dzieci ze „Smerfolandii” spotkała niecodzienna atrakcja. Przedszkole odwiedziło Przenośne Planetarium BAJKONUR. Wielki namiot przypominający prawdziwe planetarium rozbił się w piątek rano w jednej z przedszkolnych sal. Prowadzący "kosmiczne zajęcia” pan Tomasz najpierw wprowadził starszaki w temat opowiadając o gwiazdach i planetach, a następnie dzieci wkroczyły do środka namiotu.
We wtorek 22 maja Gminne Centrum Informacji odwiedziła grupa „Gumisie” z mszczonowskiego Przedszkola Publicznego. Dzieciaki pod opieką swoich pań – Iwony Gołyńskiej i Ewy Kowalczyk – znalazły się tutaj, aby na ręce pani kierownik Beaty Sznajder przekazać dyplom z podziękowaniami za przekazane materiały promocyjne na rzecz aukcji, która w ubiegłą sobotę (19 maja) odbyła się w ramach pikniku zorganizowanego przez dyrekcję oraz Radę Rodziców na terenie przedszkola.
Z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem na temat kosztów ponoszonych przez gminę na pokrycie skutków wandalizmu rozmawia Mateusz Milczarek.
Wiosna w pełni. Mszczonowskie parki rozkwitają. Ci mieszkańcy, którzy pamiętają lata 70-te i 80-te ubiegłego wieku mogą porównać jak bardzo od tamtych czasów zmieniło się miasto. W ówczesnym województwie skierniewickim Mszczonów zamykał stawkę rankingu pod względem ilości i jakości miejskich terenów zielonych.
Dla mszczonowian, maj to niezwykły miesiąc, który zwłaszcza w tym roku był wyjątkowy z kilku względów.
Uroczystości związane z obchodami 3 maja to przepiękne i patriotyczne wydarzenie, w które zaangażowanych jest mnóstwo mieszkańców.
Poetyczność, poetyckość. Co to takiego poetycki język, obraz, nastrój? Czy w codziennym, zwykłym dniu można spotkać poezję? Gdzie szukać jej, gdy na dworze deszcz, a chłód jak podstępny nieprzyjaciel...? Jaka wrażliwość jest potrzebna, by dotykając rzeczy codziennych dostrzec w nich niecodzienność, wieloznaczność, tajemnicę?
Na te pytania próbowano odpowiedzieć na drugim spotkaniu Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona, które odbyło się w dniu 14 maja 2012 roku w Mszczonowskim Ośrodku Kultury – siedzibie stowarzyszenia.
Istotą realizowanego projektu jest adaptacja budynku mieszkalnego Rodziny Maklakiewiczów na potrzeby zlokalizowania w nim Izby Pamięci tej Rodziny oraz ogniska muzycznego dla mieszkańców, a w szczególności dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Mszczonów.
W zakresie robót budowlanych projekt przewiduje wymianę stropów drewnianych i konstrukcji dachu z pokryciem, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej z dostosowaniem do wymogów cieplnych, ocieplenie budynku, wymianę ogrzewania węglowego (piece i kuchnie kaflowe) na centralne ogrzewanie zasilane gazem, wymianę instalacji elektrycznej, wyposażenie w instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz odnowienie pomieszczeń wewnętrznych.
Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej STRZELCY 31pp wzięli udział w Nocy Muzeów. 19 maja udali się do Warszawy i zwiedzali Łazienki Królewskie. Wnętrza Pałacu na Wyspie oglądali podczas specjalnej wycieczki, poprowadzonej „przy blasku świec”. W każdym pałacowym pokoju spotykali antyczną rzeźbę, która opowiadała im o historii królewskiej rezydencji oraz o zawiłych dziejach XVIII–wiecznej Rzeczypospolitej.
Piknik Rodzinny, jaki 19 maja zorganizowano w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Mszczonowie, został połączony z obchodami Dnia Mamy i Taty. Jego oficjalnego otwarcia dokonali wspólniedyrektor Iwona Gołyńska i przewodniczący Rady Rodziców Jacek Gołyński. Następnie dzieci przy wsparciu nauczycieli wystawiły programy artystyczne, przygotowane specjalnie dla rodziców.
XII Mila Piaseczyńska, jaka odbyła się 3 maja w Piasecznie k/Warszawy, to kolejna impreza sportowa, podczas której sukcesy odniosła ekipa biegaczy z LKS OSUCHÓW. W zawodach zorganizowanych z okazji Święta Narodowego nasi sportowcy wywalczyli dwa złote medale oraz po jednym srebrnym i brązowym.
9 maja przedszkolaki z mszczonowskiej Smerfolandii wybrały się na całodzienną wycieczkę do Dziekanowa Nowego. W nietypowym miasteczku rekreacji Pepeland na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. 80-cioosobowa grupa maluchów została powierzona pod opiekę dwóch przewodników. Każda z grup wraz z wychowawcami i przewodnikiem przez cztery godziny mogła korzystać ze wszystkich atrakcji miasteczka.
Dnia 10 maja 2012 roku Miejskie Przedszkole Nr1 w Mszczonowie odwiedził ratownik medyczny. Jednym z powodów dla których placówka gościła p. Darka był fakt, iż maj znany jest jako „Miesiąc dla zdrowia”.
W środę 16 maja w sali szkoleniowej miejskiego ratusza odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie z uczestnikami projektu „Lepsze jutro Młodych” realizowanego przez mszczonowski MOPS. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Kwota dofinansowania, jaką udało się uzyskać na działania skierowane na potrzeby klientów MOPS-u to suma 133 400,00 zł.
Takiej wystawy jeszcze w Mszczonowskim Ośrodku Kultury nie było. W Małej Galerii wyeksponowane zostały pamiątki związane z wojenną historią Mszczonowa. Prezentowane fotografie, opisy, sprzęt wojskowy i mundury pochodzą z Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich. Organizatorzy skorzystali także ze wsparcia Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej.
Dnia 7 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej w Lutkówce odbyła się Akademia upamiętniająca 221 rocznicę Uchwalenia pierwszej w Europie (Polska), a drugiej na świecie (Stany Zjednoczone) Konstytucji. Klasa IV pod opieką wychowawcy p. Hanny Kuran przygotowała dla społeczności szkolnej lekcję historii połączoną z quizem historycznym.
W tym roku wspaniała pogoda mogła w znacznym stopniu umilić naukę tegorocznym maturzystom, którzy do swojego egzaminu dojrzałości przystąpili zaraz po słonecznej i gorącej majówce.
W tym roku cykl egzaminów rozpoczął się w piątek, 4 maja pisemnym egzaminem z języka polskiego. Egzaminy maturalne trwać będą do 25 maja.
W dniu 10 maja na deskach Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odbył się Turniej Teatralny, którego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Mszczonów.
Licznie zebrana publiczność mogła podziwiać 8 grup teatralnych, które dały niebywałe występy.
Komisja Oświaty, Sportu i Młodzieży 26 kwietnia 2012r.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Renata Siwiec, radny Waldemar Suski, radny Dariusz Olesiński, radny Marek Baumel, radny Andrzej Osial oraz radna Barbara Gryglewska, jako przewodnicząca Komisji Oświaty, Sportu i Młodzieży.
W środę, 25 kwietnia 2012 roku, odbyła się XXI sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, podczas której radni wysłuchali oceny ze stanu dróg na terenie miasta i gminy Mszczonów, a także podjęli szereg istotnych dla gminy Mszczonów uchwał.
Miesiąc kwiecień w Punkcie przedszkolnym "Bajka" w Piekarach był miesiącem szczególnym dla dzieci, rodziców i wychowawcy.
Przez cały miesiąc, każdego dnia rodzice przychodzili do przedszkola i czytali krótkie bajki, wierszyki. Oprócz rodziców do czytania przyłączyli się również uczniowie starszych klas.
Wzorem lat ubiegłych uczniowie z gimnazjów w Osuchowie i Mszczonowie spotkają się z młodzieżą z Erding. Tym razem będzie to rewizyta i okazja do spotkania z grupą uczniów z Mittelschule Altenerding.
Pasjonatom wrześniowych rekonstrukcji tegoroczny ostatni dzień długiego, majowego weekendu (6.05) z pewnością kojarzy się z inscenizacją pn. Przedmoście Maciejowickie, zorganizowaną w Ryczywole przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. W tym roku było to wyjątkowo pasjonujące widowisko, przeprowadzone z dużym rozmachem.
Mszczonowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „STRZELCY 31 pułku piechoty” uczestniczyła w obchodach rocznicowych Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia ulicami Mszczonowa przeszła patriotyczna demonstracja, prowadzona przez miejscowych samorządowców. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele wszystkich organizacji społecznych. Mszczonowscy rekonstruktorzy reprezentowani byli przez członków sekcji wrześniowej, powstańczej oraz reprezentację grupy cywilnej. Wszyscy uczestnicy obchodów wzięli udział we Mszy Świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny, w miejscowym kościele farnym.
Stało się już tradycją, iż 3 maja mieszkańcy Mszczonowa mają liczne powody do świętowania, tak też było i w tym roku. Z samego rana ulicami miasta przeszedł strażacki pochód, prowadzony przez orkiestrę dętą OSP. Dla wielu mieszkańców miasta było to swoistym zaproszeniem do uczestnictwa w miejskim świętowaniu. Druhowie przemaszerowali do nowego cmentarza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach swoich zmarłych kolegów. O godz. 9.30 na placu przed ratuszem odbyła się zbiórka pocztów sztandarowych.