W czwartek 26 kwietnia br. w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy przedszkolny Festiwal Małych Form Teatralnych "Smerfuś" nad którym patronat objął Burmistrz Mszczonowa. Organizatorem całego przedsięwzięcia było Przedszkole Niepubliczne Smerfolandia ze Mszczonowa, a pomysłodawczyniami dyrektor Smerfolandii Anna Kawecka oraz opiekunka jednej z grup Justyna Tondera.
Dość specyficznym poczuciem humoru wykazali się młodzi mszczonowianie bawiący się w parku przy ulicy Narutowicza. Wydarzenia nocy z 21-go na 22 kwietnia były zapewne niezwykle inspirujące, skoro młodzież pokusiła się o takowe przemeblowanie. Sprawcom tej innowacji życzymy, aby zawsze, gdy znajdą się w potrzebie napotykali na właśnie takie przybytki. Wtedy i my się pośmiejemy...
Inscenizacje historyczne cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. W Polsce ruch rekonstruktorski również rozwija się bardzo dynamicznie. Mszczonów od roku może się poszczycić jedną z najliczniejszych grup rekonstruktorskich w kraju. STRZELCY 31 pułku piechoty skupiają w swych szeregach blisko pięćdziesięciu członków.
To była jedna z największych wystaw królików w Polsce. W przedostatni weekend kwietnia (20-22.04) na hali lodowiska na Termach mieszkańcy Mszczonowa mogli podziwiać aż 340 przepięknych królików. Każdy z nich był swoistym dziełem sztuki, stworzonym przez naturę i wypieszczonym przez hodowcę.
Wejście w życie z dniem 1 września 2011 roku znowelizowanego artykułu 6 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określa, że przedszkole publiczne realizuje program wychowania przedszkolnego uwzględniający podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, ale nie krótszym niż 5 godzin dziennie. W myśl nowych przepisów nie ma już opłaty stałej za pobyt dziecka w przedszkolu, gdyż rodzice płacą teraz za każdą godzinę pobytu ich pociechy w placówce, z tym, że 5 godzin pobytu mają zagwarantowane za darmo.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, radny Jerzy Siniarski, radny Krzysztof Krawczyk, radny Marek Baumel, radny Waldemar Suski radny Wojciech Horbot oraz radny Marek Zientek, jako przewodniczący Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego.
Głównym tematem posiedzenia komisji była analiza wydatków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za II półrocze 2011 roku.
W trakcie prac komisji, szczegółowo zostały omówione poniesione przez MOPS wydatki, zarówno na zadania własne jak i na zadania zlecone.
Z przedstawionej informacji wynikło, że w roku ubiegłym z budżetu gminy wydatkowano blisko 2 miliony złotych na pomoc społeczną.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, wiceprzewodniczący RM Marek Zientek, radny Jerzy Siniarski, radny Piotr Chyła oraz radny Ryszard Stusiński, jako przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Gminy.
W trakcie prac komisji, radni zaopiniowali materiały na zbliżającą się sesję Rady Miejskiej, a także razem z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem zajęli się omówieniem bieżących spraw.
W dniu 14 kwietnia 2012 roku, w Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wojewódzkie eliminacje z Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Do rywalizacji stanęli laureaci eliminacji powiatowych z 34 powiatów województwa Mazowieckiego.
Powiat żyrardowski reprezentowali strażacy z gminy Mszczonów pod opieką dh. Waldemara Suskiego i dh Grzegorza Koperskiego.
Jeszcze dobrze nie minęły emocje po Mistrzostwach Polski Cheerleaders a sekcja tańca sportowego Mszczonowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny dała nam powody do dumy.
O mszczonowskich cheerleaderkach, które pracują dopiero od końca 2009 roku wie nie tylko Śląsk czy Mazowsze , ale i Pomorze, które doceniło talent naszych tancerek.
Zmienna, ale jednak sprzyjająca pogoda i profesjonalnie przygotowane trasy, powitały młodych sportowców przybyłych na XVII Wiosenne Biegi Przełajowe Powiatowych Mistrzostw LZS w biegach przełajowych w Osuchowie. Otwarcia imprezy dokonała Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Osuchowie- pani Elżbieta Sajak wraz z Sekretarzem Powiatowego Zrzeszenia LZS- Panem Sylwestrem Pindorem. Pani Dyrektor zachęciła do rywalizacji w duchu fair play i życzyła udanych startów.
Burmistrz Józef Grzegorz Kurek uzyskał tytuł „Samorządowego Menadżera Regionu 2011”, w rankingu „Filary Polskiej Gospodarki 2011”. Konkurs przeprowadzony został przez redakcję dziennika Puls Biznesu i agencję badawczą TNS Pentor pod patronatem honorowym Ministerstwa Gospodarki.
W ramach tegorocznego konkursu, po raz pierwszy wyróżniono także samorządy lokalne, przyznając prezydentom, burmistrzom i wójtom tytuły Samorządowych Menedżerów Regionu.
Edukacja oraz rozwój dzieci w przedszkolu jest niezwykle istotna w przygotowaniu dziecka do późniejszego życia. To właśnie w przedszkolu dzieci nawiązują pierwsze interakcje międzyludzkie, budują przyjaźnie i uczą się funkcjonowania w swoim (nowym) środowisku. Jednak nie zawsze każde dziecko ma równe szanse na aktywny rozwój. Niektóre dzieci potrzebują więcej uwagi, czasu, by odkryć swoje umiejętności i talenty.
Co roku w parafii w Lutkówce, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, kontynuowano tradycyjne poniedziałkowe polewanie. Skupiało się ono nie tylko na miejscowych pannach, które nie miały prawa suche wrócić ze świątecznej Mszy do domu, ale także na proboszczu, który tego dnia zawsze kilkakrotnie był zmuszony zmieniać sutanny.
Święte Triduum Paschalne -to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Tak Triduum przebiegało w parafiach mszczonowskich – Parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela oraz Parafii p.w. Świętego Ojca Pio.
W piątek (30.03) poprzedzający Wielki Tydzień mieszkańcy Mszczonowa przeszli ulicami miasta w tradycyjnej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo poprowadzili trzej duszpasterze- proboszcz parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela ks. dziekan Tadeusz Przybylski, proboszcz parafii p.w. Świętego Ojca Pio ks. Sławomir Tulin oraz ks. wikariusz Paweł Pietrzak. Droga mszczonowian, podążających za Krzyżem, wiodła od kościoła farnego do kaplicy.
Pasja, jaką odegrano (5.04) na Placu Jana Pawła II w Żyrardowie miała mszczonowskie akcenty. W przedsięwzięciu zorganizowanym wspólnie przez żyrardowską Parafię p.w. Matki Bożej Pocieszenia i Stowarzyszenie Fabryka Feniksa uczestniczyli członkowie mszczonowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Rekonstruktorzy wcieli się w role rzymskich legionistów, oprawców Chrystusa, a także ludności izraelskiej, która towarzyszyła Panu Jezusowi w jego drodze na Golgotę.
Przed niedzielą palmową w Parafii w Lutkówce całe rodziny poświęcają swój cenny czas, aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Konkurs na najdłuższą i najpiękniejszą palmę, jaki zainicjował przed kilku laty proboszcz Zbigniew Chmielewski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Współzawodnictwo pierwotnie wymyślone zostało wprawdzie dla najmłodszych parafian, ale teraz jury akceptuje też palmy wykonane tzw. „techniką wielopokoleniową”.
W dniu 06.04.2012r, w Przedszkolu Niepublicznym Smerfolandia odbyło się spotkanie wielkanocne.
Wystawione zostało przedstawienie pt.” O tym jak jajko pisanką zostało" , w którym wzięli udział opiekunowie poszczególnych grup. Nauczyciele przygotowali także dla dzieci quiz wielkanocny w formie pytań związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wszyscy chętnie odpowiadali na poszczególne pytania, następnie zostały rozdane dzieciom drobne upominki.
Coraz częściej na scenie Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odbywają się przedstawienia dla dzieci. To dobry pomysł, który sądząc po frekwencji na spektaklach, spodobał się mieszkańcom miasta. Na wystawiane bajki przychodzą całe rodziny. W ostatnią sobotę marca (31.03) w MOK-u zaprezentowała się grupa aktorów amatorów ze Stowarzyszenia IMPULS, jakie działa w Gminie Teresin. Przedstawienie zatytułowane „Król Bul” przygotowane zostało w ramach projektu, finansowanego przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Chełmońskiego. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była Natalia Fijewska-Zdanowska. Tourne zespołu, jakie trwa od lutego tego roku, wiedzie przez wszystkie gminy należące do Ziemi Chełmońskiego.
Na terenie obecnej Gminy Mszczonów znajdują się dwa cmentarze, na których spoczęli żołnierze pierwszej wojny światowej. Na mszczonowskim cmentarzu przy ulicy Maklakiewicza, zwanym też potocznie „nowym cmentarzem”, pochowano żołnierzy rosyjskich. Jak wynika z przekazów ustnych są to głównie jeńcy, którzy stracili życie w wyniku wycieńczającej pracy przy nasypach kolejowych w pobliskich Zboiskach i innych robotach, nadzorowanych przez Niemców aż do roku 1918. Nie można jednak wykluczyć, że w Mszczonowie chowano także Rosjan poległych w wyniku starć, do jakich dochodziło w okolicach miasta w czasie bezpośrednich działań wojennych.
W dniu 27 marca 2012 roku w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie odbyło się wręczenie dyplomów i medali laureatom konkursu „Samorządowiec- Spółdzielca 2011.
Była to IX edycja tego konkursu, którego celem było uhonorowanie osób zasłużonych w umacnianiu samorządu spółdzielczego i terenowego oraz działania dla dobra mieszkańców i rozwoju spółdzielczości lokalnej.
W Małej Galerii Mszczonowskiego Ośrodka Kultury od 1 kwietnia można oglądać kolejną wystawę. Tym razem mszczonowianie mogą podziwiać akwarele i litografie Szymona Adamczewskiego.
Wernisaż prac artysty odbył się w primaaprilisową niedzielę. Uczestniczyli w nim bliscy i znajomi Szymona Adamczewskiego oraz pasjonująca się malarstwem grupa mieszkańców Mszczonowa. Wszystkich przybyłych na wernisaż w imieniu dyrekcji Ośrodka powitała Anna Lipińska –Broda - opiekunka działającej przy MOK_u Grupy Plastycznej KOLOR.
Ostatnia środa marca (28.03) była dniem próby dla wszystkich strażaków. Na terenie powiatu żyrardowskiego zanotowano aż 22 pożary. Najgroźniejszy tego dnia okazał się pożar w Wólce Wręckiej, gdzie spłonęło ponad 22 hektarów lasów.
W dniu 4 kwietnia przedszkolaki z grupy „Gumisie” Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie wystąpiły na deskach Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, biorąc udział w przedstawieniu pt. „Nadeszła Wiosna”.
Mimo, iż nadejście wiosny i pożegnanie zimy przedszkolaki świętowały w swoim gronie tradycyjnie 21 marca, tak 4 kwietnia chciały oznajmić o przyjściu wiosny wszystkim dzieciom.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Barbara Gryglewska, radna Renata Siwiec, radny Krzysztof Krawczyk, radny Waldemar Suski, radny Ryszard Stusiński oraz radny Piotr Chyła, jako przewodniczący Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.
Tematem posiedzenia komisji była ocena działalności Mszczonowskiego Ośrodka Kultury za rok 2011.
Grażyna Pływaczewska, dyrektor MOK przedstawiła radnym zakres działalności Mszczonowskiego Ośrodka Kultury podkreślając, że zajmuje się on zarówno organizacją gminnych wydarzeń kulturalnych i rocznicowych, jak również prowadzeniem stałych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy Mszczonów.
W piątek, 30 marca 2012 roku, odbyła się XX sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, podczas której radni wysłuchali informacji z oceny stanu sanitarnego na terenie powiatu żyrardowskiego, oceny stanu ochrony środowiska, a także oceny stanu melioracji i urządzeń wodnych na terenie miasta i gminy Mszczonów. Ponadto, radni podjęli szereg znaczących uchwał.
We wtorek 3 kwietnia 2012r. w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbyły się miejskie eliminacje do 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestniczyli w nich uczniowie z mszczonowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół. Łącznie do zmagań konkursowych zgłosiło się trzydzieści dwie osoby. W turnieju recytatorskim Zespół Szkół miał sześciu przedstawicieli, LO zaś reprezentowało dwadzieścia sześć osób. Chętni zgłaszali się do swoich nauczycieli, którzy prowadzili wstępną selekcję i decydowali kto będzie reprezentował daną szkołę.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radny Jerzy Siniarski, radny Krzysztof Krawczyk, radny Wojciech Horbot, radny Waldemar Suski, radny Marek Baumel oraz radny Marek Zientek, jako przewodniczący Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego.
Głównym tematem posiedzenia komisji była analiza wydatków bieżących Gminnego Centrum Informacji za II półrocze 2011 roku oraz analiza wydatków ponoszonych na promocję gminy w roku ubiegłym.
W dniach 19 – 23 marca 2012 roku w klasach 0 a i 0 d Szkoły Podstawowej w Mszczonowie w ramach realizacji działań projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury dzieci realizowały wiele ciekawych działań związanych z przyrodą i ekologią.
W poniedziałek w DNIU MARCHEWKI dzieci wraz ze swoimi paniami Barbarą Oracz i Agatą Lesiak przyszły ubrane do szkoły na pomarańczowo.