Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

21.10.2021

Imieniny

Hilarego, Urszuli, Jakuba

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Udany debiut przedszkolnego Festiwalu Małych Form Teatralnych "Smerfuś"

W czwartek 26 kwietnia br. w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy przedszkolny Festiwal Małych Form Teatralnych "Smerfuś" nad którym patronat objął Burmistrz Mszczonowa. Organizatorem całego przedsięwzięcia było Przedszkole Niepubliczne Smerfolandia ze Mszczonowa, a pomysłodawczyniami dyrektor Smerfolandii Anna Kawecka oraz opiekunka jednej z grup Justyna Tondera.

 • -

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni…

Dość specyficznym poczuciem humoru wykazali się młodzi mszczonowianie bawiący się  w parku przy ulicy Narutowicza. Wydarzenia nocy  z 21-go na 22 kwietnia były zapewne niezwykle inspirujące, skoro młodzież  pokusiła się o takowe przemeblowanie. Sprawcom tej innowacji życzymy, aby zawsze, gdy znajdą  się  w potrzebie napotykali na właśnie takie przybytki. Wtedy i my  się   pośmiejemy...  

 • -

Strzelcy ruszyli w pole

Inscenizacje  historyczne cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. W Polsce ruch rekonstruktorski również  rozwija się bardzo dynamicznie. Mszczonów od roku może się  poszczycić jedną  z najliczniejszych grup rekonstruktorskich w kraju. STRZELCY 31 pułku piechoty skupiają  w swych szeregach blisko pięćdziesięciu członków.

 • -

Mszczonów - króliczą stolicą Polski

To była jedna z największych wystaw królików w Polsce. W przedostatni weekend kwietnia  (20-22.04)  na hali lodowiska na Termach mieszkańcy Mszczonowa mogli podziwiać aż 340 przepięknych królików. Każdy z nich był swoistym dziełem  sztuki,  stworzonym  przez naturę i wypieszczonym przez hodowcę.

Nowelizacja ustawy oświatowej przyczyną niezdrowej sytuacji w samorządowych przedszkolach

Wejście w życie z dniem 1 września 2011 roku znowelizowanego artykułu 6 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określa, że przedszkole publiczne realizuje program wychowania przedszkolnego uwzględniający podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, ale nie krótszym niż 5 godzin dziennie. W myśl nowych przepisów nie ma już opłaty stałej za pobyt dziecka w przedszkolu, gdyż rodzice płacą teraz za każdą godzinę pobytu ich pociechy w placówce, z tym, że 5 godzin pobytu mają zagwarantowane za darmo.
 

 • -

Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego, 24 kwietnia 2012r.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, radny Jerzy Siniarski, radny Krzysztof Krawczyk, radny Marek Baumel, radny Waldemar Suski radny Wojciech Horbot oraz radny Marek Zientek, jako przewodniczący Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego.

Głównym tematem posiedzenia komisji była analiza wydatków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za II półrocze 2011 roku.
W trakcie prac komisji, szczegółowo zostały omówione poniesione przez MOPS wydatki, zarówno na zadania własne jak i na zadania zlecone.
Z przedstawionej informacji wynikło, że w roku ubiegłym z budżetu gminy wydatkowano blisko 2 miliony złotych na pomoc społeczną.

 

Komisja Rozwoju Gospodarczego i Promocji Gminy, 23 kwietnia 2012

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: przewodniczący RM Łukasz Koperski, wiceprzewodniczący RM Marek Zientek, radny Jerzy Siniarski, radny Piotr Chyła oraz radny Ryszard Stusiński, jako przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji Gminy.

W trakcie prac komisji, radni zaopiniowali materiały na zbliżającą się sesję Rady Miejskiej, a także razem z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem zajęli się omówieniem bieżących spraw.
 

Sukces Strażaków ze Mszczonowa

W dniu 14 kwietnia 2012 roku, w Zespole Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wojewódzkie eliminacje z Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Do rywalizacji stanęli laureaci eliminacji powiatowych z 34 powiatów województwa Mazowieckiego.
Powiat żyrardowski reprezentowali strażacy z gminy Mszczonów pod opieką dh. Waldemara Suskiego i dh Grzegorza Koperskiego.

 

 • -

Grand Prix Polski Cheerleaders

Jeszcze dobrze nie minęły emocje po Mistrzostwach Polski Cheerleaders a sekcja tańca sportowego Mszczonowskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny dała nam powody do dumy.
O mszczonowskich cheerleaderkach, które pracują dopiero od końca 2009 roku wie nie tylko Śląsk czy Mazowsze , ale i Pomorze, które doceniło talent naszych tancerek.

 • -

Sprawozdanie z XVII Wiosennych Biegów Przełajowych w Osuchowie

Zmienna, ale jednak sprzyjająca pogoda i profesjonalnie przygotowane trasy, powitały młodych sportowców przybyłych na XVII Wiosenne Biegi  Przełajowe Powiatowych Mistrzostw LZS w biegach przełajowych w Osuchowie. Otwarcia imprezy dokonała Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Osuchowie- pani Elżbieta Sajak wraz z Sekretarzem  Powiatowego Zrzeszenia LZS- Panem Sylwestrem Pindorem.  Pani Dyrektor zachęciła do rywalizacji w duchu fair play i życzyła udanych startów.

 • -

Prestiżowy tytuł dla Mszczonowa

Burmistrz Józef Grzegorz Kurek uzyskał tytuł „Samorządowego Menadżera Regionu 2011”, w rankingu „Filary Polskiej Gospodarki 2011”. Konkurs przeprowadzony został przez redakcję dziennika Puls Biznesu i agencję badawczą TNS Pentor pod patronatem honorowym Ministerstwa Gospodarki. 
W ramach tegorocznego konkursu, po raz pierwszy wyróżniono także samorządy lokalne, przyznając  prezydentom, burmistrzom i wójtom tytuły Samorządowych Menedżerów Regionu.

 

 • -

Wieści z Miejskiego Przedszkola

Edukacja oraz rozwój dzieci w przedszkolu jest niezwykle istotna w przygotowaniu dziecka do późniejszego życia. To właśnie w przedszkolu dzieci nawiązują pierwsze interakcje międzyludzkie, budują przyjaźnie i uczą się funkcjonowania w swoim (nowym) środowisku. Jednak nie zawsze każde dziecko ma równe szanse na aktywny rozwój. Niektóre dzieci potrzebują więcej uwagi, czasu, by odkryć swoje umiejętności i talenty.

 • -

Leja w Lutkówce – odwołana

Co roku w  parafii w Lutkówce, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych,  kontynuowano tradycyjne poniedziałkowe polewanie. Skupiało się ono nie tylko na miejscowych pannach, które nie miały prawa suche wrócić ze świątecznej Mszy do domu, ale także na proboszczu, który tego dnia zawsze kilkakrotnie był zmuszony zmieniać  sutanny.

 • -

Święte Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne -to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Tak Triduum  przebiegało w parafiach mszczonowskich – Parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela oraz Parafii p.w. Świętego Ojca Pio.

 • -

Krzyż na ulicach Mszczonowa

W piątek (30.03) poprzedzający Wielki Tydzień mieszkańcy Mszczonowa przeszli ulicami miasta w tradycyjnej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo poprowadzili trzej duszpasterze- proboszcz parafii  p.w. Świętego Jana Chrzciciela  ks. dziekan Tadeusz Przybylski, proboszcz parafii p.w. Świętego Ojca Pio ks. Sławomir Tulin oraz ks. wikariusz Paweł Pietrzak. Droga mszczonowian,  podążających  za Krzyżem,  wiodła  od kościoła farnego do kaplicy.

 • -

Razem można więcej

Pasja, jaką odegrano (5.04) na Placu Jana Pawła II w Żyrardowie miała mszczonowskie akcenty. W przedsięwzięciu zorganizowanym  wspólnie przez żyrardowską Parafię p.w. Matki Bożej Pocieszenia i Stowarzyszenie Fabryka Feniksa uczestniczyli członkowie mszczonowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Rekonstruktorzy wcieli się w role rzymskich legionistów, oprawców Chrystusa, a także ludności izraelskiej, która towarzyszyła Panu Jezusowi w jego drodze na Golgotę.

 • -

Wielopokoleniowe dzieła sztuki

Przed niedzielą palmową  w Parafii w Lutkówce całe rodziny poświęcają swój cenny czas, aby stworzyć  prawdziwe dzieła sztuki. Konkurs  na najdłuższą i najpiękniejszą  palmę, jaki zainicjował przed kilku laty proboszcz Zbigniew Chmielewski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Współzawodnictwo pierwotnie wymyślone zostało  wprawdzie dla  najmłodszych parafian, ale teraz jury akceptuje  też   palmy wykonane tzw. „techniką  wielopokoleniową”.

 • -

Wielkanoc w Smerfolandii

W dniu 06.04.2012r, w Przedszkolu Niepublicznym Smerfolandia odbyło się spotkanie wielkanocne.
Wystawione zostało przedstawienie pt.” O tym jak jajko pisanką zostało" , w którym wzięli udział opiekunowie poszczególnych grup. Nauczyciele przygotowali także dla dzieci quiz wielkanocny w formie pytań związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Wszyscy chętnie odpowiadali na poszczególne pytania,  następnie zostały rozdane dzieciom drobne upominki.

     

 • -

KRÓL BUL – dzieci były zachwycone

Coraz częściej na scenie Mszczonowskiego Ośrodka Kultury odbywają się  przedstawienia dla dzieci. To  dobry pomysł, który sądząc po frekwencji na spektaklach, spodobał się mieszkańcom miasta. Na wystawiane bajki przychodzą całe rodziny. W ostatnią sobotę marca  (31.03) w MOK-u zaprezentowała się  grupa aktorów amatorów ze  Stowarzyszenia IMPULS, jakie działa w Gminie Teresin. Przedstawienie  zatytułowane  „Król Bul” przygotowane zostało w ramach projektu, finansowanego przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Chełmońskiego. Pomysłodawczynią całego  przedsięwzięcia  była Natalia Fijewska-Zdanowska. Tourne zespołu, jakie trwa od lutego tego roku, wiedzie przez wszystkie gminy  należące do Ziemi Chełmońskiego.

 • -

W poszukiwaniu miejsc spoczynku żołnierzy Wielkiej Wojny

Na terenie obecnej Gminy Mszczonów znajdują się dwa cmentarze, na których spoczęli żołnierze pierwszej wojny światowej. Na mszczonowskim cmentarzu przy ulicy Maklakiewicza, zwanym też potocznie „nowym cmentarzem”,  pochowano żołnierzy rosyjskich.  Jak wynika z przekazów ustnych są to głównie jeńcy, którzy stracili życie w wyniku wycieńczającej  pracy przy nasypach kolejowych w pobliskich Zboiskach i innych robotach, nadzorowanych przez  Niemców aż do roku 1918. Nie można  jednak wykluczyć, że  w Mszczonowie  chowano także Rosjan poległych w wyniku starć, do jakich dochodziło w okolicach miasta w czasie bezpośrednich działań wojennych.

 • -

Wojciech Horbot – Spółdzielcą roku 2011

W dniu 27 marca 2012 roku w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie odbyło się wręczenie dyplomów i medali laureatom konkursu „Samorządowiec- Spółdzielca 2011.
Była to IX edycja tego konkursu, którego celem było uhonorowanie osób zasłużonych w umacnianiu samorządu spółdzielczego i terenowego oraz działania dla dobra mieszkańców i rozwoju spółdzielczości lokalnej.

 

 • -

KONTRPEJZAŻE

W Małej Galerii Mszczonowskiego Ośrodka Kultury od 1 kwietnia można oglądać kolejną  wystawę.  Tym razem mszczonowianie mogą podziwiać akwarele i litografie Szymona  Adamczewskiego.
Wernisaż prac artysty odbył się w primaaprilisową niedzielę. Uczestniczyli w nim bliscy i znajomi  Szymona Adamczewskiego oraz pasjonująca się  malarstwem grupa mieszkańców Mszczonowa. Wszystkich przybyłych na wernisaż w imieniu dyrekcji Ośrodka  powitała  Anna Lipińska –Broda - opiekunka działającej przy MOK_u  Grupy Plastycznej KOLOR.
 

 • -

Dymy z płonącego lasu unosiły się nad miastem

Ostatnia środa marca (28.03) była dniem próby dla wszystkich strażaków.  Na terenie powiatu żyrardowskiego  zanotowano aż 22 pożary. Najgroźniejszy tego dnia okazał się   pożar w  Wólce Wręckiej, gdzie spłonęło  ponad 22 hektarów lasów.

 • -

Wiosenne przedstawienie

W dniu 4 kwietnia przedszkolaki z grupy „Gumisie” Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie wystąpiły na deskach Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, biorąc udział w przedstawieniu pt. „Nadeszła Wiosna”.
Mimo, iż nadejście wiosny i pożegnanie zimy przedszkolaki świętowały w swoim gronie tradycyjnie 21 marca, tak 4 kwietnia chciały oznajmić o przyjściu wiosny wszystkim dzieciom.

 

 • -

Komisja Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej, 3 kwietnia 2012r.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radna Barbara Gryglewska, radna Renata Siwiec, radny Krzysztof Krawczyk, radny Waldemar Suski, radny Ryszard Stusiński oraz radny Piotr Chyła, jako przewodniczący Komisji Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Tematem posiedzenia komisji była ocena działalności Mszczonowskiego Ośrodka Kultury za rok 2011.
Grażyna Pływaczewska, dyrektor MOK przedstawiła radnym zakres działalności Mszczonowskiego Ośrodka Kultury podkreślając, że zajmuje się on zarówno organizacją gminnych wydarzeń kulturalnych i rocznicowych, jak również prowadzeniem stałych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy Mszczonów.

 • Otwarcie obrad XX sesji Rady Miejskiej w Mszczonowie.

Z obrad XX Sesji Rady Miejskiej w Mszczonowie

W piątek, 30 marca 2012 roku, odbyła się XX sesja Rady Miejskiej w Mszczonowie, podczas której radni wysłuchali informacji z oceny stanu sanitarnego na terenie powiatu żyrardowskiego, oceny stanu ochrony środowiska, a także oceny stanu melioracji i urządzeń wodnych na terenie miasta i gminy Mszczonów. Ponadto, radni podjęli szereg znaczących uchwał.

 

 • -

Recytatorzy w MOK-u

We wtorek 3 kwietnia 2012r. w Mszczonowskim Ośrodku Kultury odbyły się miejskie eliminacje do 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestniczyli w nich uczniowie z mszczonowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół. Łącznie do zmagań konkursowych zgłosiło się trzydzieści dwie osoby. W turnieju recytatorskim Zespół Szkół miał sześciu przedstawicieli, LO zaś reprezentowało dwadzieścia sześć osób. Chętni zgłaszali się do swoich nauczycieli, którzy prowadzili wstępną selekcję i decydowali kto będzie reprezentował daną szkołę.

 • -

Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego, 29 marca 2012r.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: radny Jerzy Siniarski, radny Krzysztof Krawczyk, radny Wojciech Horbot, radny Waldemar Suski, radny Marek Baumel oraz radny Marek Zientek, jako przewodniczący Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego.
Głównym tematem posiedzenia komisji była analiza wydatków bieżących Gminnego Centrum Informacji za II półrocze 2011 roku oraz analiza wydatków ponoszonych na promocję gminy w roku ubiegłym.

 • -

Kolorowy tydzień w mszczonowskich zerówkach

W dniach 19 – 23 marca 2012 roku w klasach 0 a i 0 d Szkoły Podstawowej w Mszczonowie w ramach realizacji działań projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury dzieci realizowały wiele ciekawych działań związanych z przyrodą i ekologią.
W poniedziałek w DNIU MARCHEWKI dzieci wraz ze swoimi paniami Barbarą Oracz i Agatą Lesiak przyszły ubrane do szkoły na pomarańczowo.

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7651735

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat