Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Będzie film o Mszczonowie

W dniu, 14 lipca na terenie Geotermii Mazowieckiej oraz w obiekcie mszczonowskich Term odbyło się nagranie do filmu dokumentalnego pt.” Tydzień z dobrym klimatem”.
W filmie zaprezentowane będzie funkcjonalne wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim na terenie miasta Mszczonów są wody geotermalne, które dają ogromne możliwości zarówno w ciepłownictwie jak i w rekreacji.
W tym miejscu warto także dodać, że wody geotermalne stanowią nieograniczone źródło energii wykorzystywanej również w rolnictwie, ogrodnictwie i balneoterapi.
Sięgając nieco do historii Mszczonowa można dowiedzieć się, że pierwsze odwierty powstały w latach 70-tych. Jednak faktyczne wykorzystanie tego nieograniczonego źródła energii nastąpiło w latach 90-tych, kiedy to za sprawą Burmistrza Józefa Grzegorza Kurka, został reaktywowany stary odwiert, który zastąpił ówczesne kotłownie stanowiące ogromne źródło zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu ogrzewania pochodzącego z odnawialnych źródeł energii emisja pyłów spadła do zera.
W tamtych czasach taka inwestycja była bardzo ryzykowna, gdyż geotermia stanowiła pewne novum jak na tamte czasy. Projekt ten okazał się jednak ogromnym sukcesem dla miasta Mszczonów.
Mszczonowskie źródło służy bowiem nie tylko do celów grzewczych, a także spożywczych i rekreacyjnych czego przykładem jest zasilenie mszczonowskich Term, które będąc nowoczesnym kompleksem basenowym stanowią wspaniałe miejsce rekreacji zarówno dla mieszkańców miasta i gminy Mszczonów, ale również dla mieszkańców okolicznych miejscowości, a nawet dla mieszkańców aglomeracji warszawsko- łódzkiej.
Właśnie z tego względu większość zdjęć do filmu odbyła się właśnie na wyżej wspomnianym obiekcie.
Dyrektor Term Michał Szymański na potrzeby filmu, w kilku zdaniach opowiedział o historii powstania mszczonowskich basenów geotermalnych oraz o ofercie jaką dziś proponuje obiekt.
W zdjęciach do filmu uczestniczyli także sami mieszkańcy Mszczonowa, którzy opowiadali o zaletach płynących z wykorzystywania wód geotermalnych oraz o wrażeniach dotyczących korzystania z Term.
W filmie obok Mszczonowa zaprezentowane będą także inne miasta z terenu Polski, w których wykorzystuje się inne niż w Mszczonowie, odnawialne źródła energii, do których należą m.in.
energia słoneczna czy też energia wiatru.
Głównym motywem filmu będzie pokazanie obiektywnej prezentacji postaw i działań społeczności lokalnych, naukowców, środowiska biznesu w Polsce, które mają się przyczynić do wdrażania czystych technologii na terenie naszego kraju. Rosnąca aktywność społeczeństwa, pozytywne działania edukacyjne i biznesowe, a z drugiej strony brak spójnej polityki klimatycznej, brak przepisów, trudny dostęp do informacji.
Zakończenie prac związanych z powstaniem filmu planowane jest na jesień tego roku.

  • autor: Łukasz Nowakowski
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152329

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat