Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

23.4.2021

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • Gratulacje z rąk Elżbiety Bieńkowskiej, ministra rozwoju...

Mszczonów najlepszą gminą w Polsce

W poniedziałek 18 lipca, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie ogłoszono wyniki tegorocznego Rankingu Samorządów dziennika "Rzeczpospolita".
W trzynastej edycji tego prestiżowego konkursu w kategorii "gminy miejskie i miejsko-wiejskie" zaszczytne pierwsze miejsce zajął Mszczonów ( z wynikiem 59,48 pkt), który okazał się niezaprzeczalnie najlepszą gminą w Polsce, co daje tej jednostce samorządu terytorialnego ogromny prestiż zarówno w kraju jak i za granicą.
Tuż za nim uplasował się Dzierżoniów (Dolnośląskie) oraz na trzeciej pozycji Dobczyce (Małopolskie).
W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężył Poznań, zaś w kategorii gmin wiejskich najlepszą okazała się Stępnica (Zachodniopomorskie).
Mszczonów został wyróżniony m.in. za wybudowanie jednego z pierwszych w Polsce kompleksów rekreacyjno-sportowych, który wykorzystuje wody termalne. Ponadto doskonałe położenie Mszczonowa między Warszawą i Łodzią oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi wpływa zachęcająco na inwestorów, co doskonale wykorzystują władze zwycięskiej gminy.
Jak jednak podkreśla Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, osiągnięcie tak dobrego wyniku i tak wysokiej lokaty oznacza wyróżnianie się danej jednostki samorządu terytorialnego w wielu dziedzinach. W tym rankingu bowiem sumuje się wszystkie dokonania danej gminy. Poza finansami brane są pod uwagę edukacja, inwestycje oraz inne czynniki, które wpływają na jakość życia- dodaje Józef Grzegorz Kurek.
Mszczonów powszechnie  postrzegany,   jako prężnie działający ośrodek logistyczno-przemysłowy,  inwestujący  w swoją infrastrukturę komunalną,  duży nacisk kładzie również  na rozbudowę  zaplecza rekreacyjno –turystycznego. Ten wszechstronny rozwój oraz stabilne i odważne zarządzanie włodarza gminy niewątpliwie zaowocowało pierwszym miejscem.
Trzeba podkreślić, że rywalizacja w tym roku była bardzo ostra, szczególnie jeżeli chodzi o pierwszą dziesiątkę. Wybór najlepszego z najlepszych nie był rzeczą prostą, dlatego przebiegał on w dwóch etapach. W pierwszym, wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2007 – 2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. W tym etapie dane pochodziły z Ministerstwa Finansów i dotyczyły wszystkich samorządów  Polsce mieszczących się w wyodrębnionych przez Rzeczpospolitą kategoriach.
Kapituła, aby wybrać samorządy do drugiego etapu punktowała poszczególne kategorie do których należała: dynamika wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2007 - 2010, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2008 - 2010 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2007 - 2010,  nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2007 - 2010, dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2007 - 2010, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2007 - 2010, a także dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2007 - 2010: transport i łączność, ochrona środowiska.
Łącznie w pierwszym etapie samorząd mógł uzyskać 60 procent punktów.
Na tej podstawie wytypowane zostały do II etapu 64 miasta na prawach powiatu, 250 gmin wiejskich oraz 250 miejskich i miejsko-wiejskich.
Do wybranych w pierwszym etapie gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich zostały wysłane ankiety składające się z 16 pytań, które dotyczyły m.in. rozwoju gmin, jakości zarządzania, wydatków, współpracy z jednostkami pomocniczymi, realizacji celów budżetowych, wspierania przedsiębiorczości, a także poziomu edukacji.
Łącznie w drugim etapie samorząd mógł uzyskać kolejne ponad 40 procent punktów.Te drugie sito przebrnęło już  zaledwie po 100 najsprawniej działających samorządów.
Wyboru najlepszych samorządów, sklasyfikowanych w rankingu Złotej Setki dokonuje co roku niezależna kapituła. W tym roku w jej skład weszli przedstawiciele różnych instytucji i środowiska, którym zależy na rozwoju samorządności w Polsce , a w tym: prof. Michał Kulesza - twórca reformy samorządowej, doradca społeczny Prezydenta RP, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Hanna Majszczyk - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, specjalizuje się w podatkach pośrednich i samorządach, Marceli Niezgoda - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, koordynuje m.in. wdrażanie programów regionalnych, Dariusz Daniluk - p.o. Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, wcześniej wiceminister finansów, ekonomista, bankowiec, Zbigniew Berdychowski - współzałożyciel Instytutu Studiów Wschodnich, które organizuje coroczne spotkania Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój, radny sejmiku małopolskiego, Paweł Tomczak - dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP, Andrzej Porawski - dyrektor Biura Związku Miasta Polskich (od 1991 r.), Adam Kowalewski - prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Łukasz Korycki – kierownik zespołu „firmy” w dziale ekonomicznym „Rzeczpospolitej”, redaktor „Rankingu Samorządów” oraz Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka działu ekonomicznej „Rzeczpospolitej”.
Warto dodać, że w tegorocznym Rankingu Samorządów, po raz pierwszy Rzeczpospolita podjęła się trudnego zadania wyłonienia najlepszego samorządowca. Lidera, który dzięki swojej aktywności wpływa na rozwój społeczności lokalnej i rozwój całej gminy – zarówno dużego miasta jak i małej gminy wiejskiej.
Na posiedzeniu 22 czerwca Kapituła konkursu Lider Samorządu lat 2007-2010 wybrała już zwycięzców w trzech kategoriach – dla miast na prawach powiatu, dla gmin miejskiej i miejsko-wiejskich oraz dla gmin wiejskich. Wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu podczas Forum Ekonomicznego-Forum Regionów 2011 w Muszynie.

 • autor: Łukasz Nowakowski, źródło dziennik „Rzeczpospolita”.
 • Zdjęcie grupowe laureatów rankingu samorządów...
 • Burmistrz Józef Grzegorz Kurek (w środku), obok Paweł...
 • Gratulacje Józefowi Grzegorzowi Kurkowi, burmistrzowi...
 • Panel dyskusyjny. Źródło. Fotorzepa.
 • Udział Burmistrza Mszczonowa w panelu dyskusyjnym...
 • Dyplom za I miejsce w Rankingu Samorządowym
 • -
 • -
 • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7152577

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat