Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

20.9.2021

Imieniny

Mieczysławy, Filipiny, Faustyny

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

Czy złośliwa teściowa może powstrzymać wybudowanie parku rozrywki?

Na pytania odnośnie planowanej budowy Park of Poland odpowiada burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. 

Panie burmistrzu,  rozpoczął pan cykl spotkań z mieszkańcami okolic - Wręczy, Świnic i Markowa, na temat planowanej budowy parku rozrywki, czyżby były, to konsultacje związane z wkroczeniem w kolejny etap tej inwestycji?

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami już  sie  odbyło. Doszło do niego 30 maja w Szkole Podstawowej we Wręczy. Powodem jego zorganizowania nie były wymogi  prawne związane  z realizacją inwestycji, ale dobry samorządowy zwyczaj konsultowania z mieszkańcami spraw szczególnie istotnych dla gminy.
Prace nad pobudowaniem parku toczą się nieprzerwanie. Gmina przystąpiła już do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, polegającego na odrolnieniu terenów pod park. Natomiast inwestor dalej pracuje nad sporządzaniem umów przedwstępnych na sprzedaż gruntów. Trwają ponadto działania odnośnie wypracowania odpowiednich połączeń komunikacyjnych dla tak potężnego obiektu. Trzeba go wpleść w istniejącą sieć dróg i sieci kolejowych, aby w przyszłości nie było problemu z dojechaniem do niego. To żmudne procedury, mało medialne. ale bez nich niestety nie będzie produktu finalnego w postaci gigantycznego parku rozrywki, na który wszyscy czekamy.

Na spotkaniu we Wręczy ponownie padały pytania, na które zarówno pan jak i przedstawiciele inwestora już wielokrotnie odpowiadaliście . Wnioskuję na podstawie tego, że mieszkańcy potrzebują zebrania  najczęściej stawianych pytań i udzielanych na nie odpowiedzi w jednym ogólnie dostępnym miejscu.  Proponuję, aby nasz wywiad posłużył temu właśnie celowi.

To dobry pomysł, który pozwoli może w końcu rozwiać szereg wątpliwości, jakie pojawiają się wśród mieszkańców.

Proszę, więc powiedzieć, jaki to obiekt ma powstać pod Mszczonowem. Czym ma być ten zapowiadany park rozrywki.

Faktycznie najczęściej planowany obiekt nazywany jest  parkiem rozrywki, ale w rzeczywistości ma on być  czymś więcej. Oprócz obiektów i atrakcji typowych dla tego typu, wielko powierzchniowych  parków mszczonowski obiekt będzie też  olbrzymim centrum konferencyjnym i wystawienniczym. Powstaną w nim multipleksy oraz teatry. Ma być ponadto centrum sportowym i edukacyjnym, w którym będzie można wypocząć i uczyć  się  poprzez dobrą zabawę. Do tego wszystkiego dojdzie też rozległe zaplecze gastronomiczne oraz hotelarskie.

Czy na te wszystkie rzeczy wystarczy miejsca?

Mówimy o olbrzymim terenie. Inwestor planuje zagospodarować  teren powyżej 620 hektarów. Inwestycja ma być  warta 600 milionów euro. W parku znajdzie zatrudnienie ok.  2 tysięcy osób, a liczbę odwiedzających obiekt  szacuje się w stali roku na poziomie 4 milionów osób i to w tzw. wariancie  pesymistycznym. Właściwie mówimy więc o wybudowaniu pod Mszczonowem drugiego miasta. Nadarza  nam sie niebywała szansa na niewyobrażalny rozwój naszej gminy.

Czy będzie to inwestycja prowadzona tylko na terenie naszej gminy?

Z tego co mi wiadomo inwestor liczy też  na zagospodarowanie części  terenów gminy Radziejowice. Natomiast wschodnią część gminy Puszcza Mariańska traktuje jak bezpośrednią strefę pod ewentualną przyszłą rozbudowę obiektu.

Kto stworzy Park of Poland?

Inwestorem Parku będzie grupa kapitałowa Global Parks International. Natomiast zrealizują  ją polskie spółki z grup, m.in. Global Parks Poland Sp. z o.o. Nad projektem pracuje grupa inwestorów zagranicznych, pod kierunkiem Mookiego Greidingera- biznesmena od dawna działającego na terenie naszego kraju, jak też całej Europy Środkowo –Wschodniej. Rodzinę Greidingerów należy kojarzyć  z tak znanymi spółkami jak: Cinema City  i Ronson Development. Cinema City to oczywiście największa w Polsce sieć  kin i trzeci co do wielkości operator kinowy w Europie. Spółka Ronson Development, to natomiast jeden z największych wśród działających w naszym kraju deweloperów mieszkaniowych.

Czy inwestorowi warto zaufać?  Przy takiej wartości inwestycji rodzą sie  obawy o jego wypłacalność?

Firmy Mookiego Greidingera to solidni płatnicy. Cinema City została w 2009 roku w sklasyfikowana na drugim miejscu w wiarygodnym rankingu najlepszych spółek giełdowych, jaki przeprowadził Puls Biznesu.
Dwie spółki, w których udziałowcem jest główny inwestor są notowane na warszawskiej giełdzie, czyli ich raporty finansowe są cyklicznie publikowane i dokładnie kontrolowane.

Skoro to tak pewny i wypłacalny inwestor, to dlaczego mieszkańcy po podpisaniu umów przedwstępnych muszą czekać aż  rok czasu na sfinalizowanie transakcji poprzez  podpisanie umów sprzedaży i otrzymanie stosownej zapłaty za swoje grunty?

Inwestorem  Park of Poland jest zagraniczna grupa kapitałowa, której zgodnie z polskim prawem nie można nabywać w naszym kraju ziemi rolniczej. Proces odrolnienia gruntów przewidzianych pod park rozrywki jest czasochłonny. Gmina juz do niego przystąpiła  i traktuje go priorytetowo, a i  tak potrwa on około roku. Zwłoka w realizacji transakcji wynika więc z naszych krajowych obostrzeń prawnych i nie ma nic wspólnego z wiarygodnością inwestora.

Osoby nastawione sceptycznie do tej inwestycji  zaczęły  zwracać  uwagę  na fakt, że gmina zarobi na odrolnieniu i dlatego tak jej zależy na przeprowadzeniu tego procesu. Na skutek  zmiany planu zagospodarowania przestrzennego  wzrosną ceny działek, a to umożliwi nałożenie przez gminę  specjalnej opłaty na właścicieli gruntów i będzie ona  sięgać  aż   30% z kwoty, o jaką  powiększy się wartość  działek po ich odrolnieniu. Czy jest to prawdą?

Nie jest to prawdą i chce  to podkreślić  z całą  stanowczością. Spieszę już  wyjaśnić  jak sprawa wygląda naprawdę.  Opłata planistyczna jest płacona  jednorazowo przez właściciela nieruchomości na rzecz gminy,  jeżeli wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wzrosła wartość objętej nim działki, a właściciel zbywa tę nieruchomość. Kwestię tej opłaty normuje art. 36 ust. 4 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednak w błędzie jest ten kto uważa, że aktywne  działania samorządu mszczonowskiego wokół parku rozrywki są   podyktowane chęcią „zarobienia” na tej opłacie. Byłoby to bardzo krótkowzroczne, a wręcz – w tym wypadku -  szkodliwe. My zdajemy sobie sprawę  z właściwego znaczenia parku rozrywki i nie zamierzamy torpedować  tej –jakże istotnej dla gminy – inwestycji naliczaniem wygórowanych opłat. Zgodnie z przepisami władze gminne mogą  ustalić  wysokość opłaty planistycznej do 30% kwoty,  o jaką  zwiększa się  wartość działki po zmianie planu, ale  w tym wypadku opłata ta zostanie jednak ustalona na poziomie minimalnym tj. 0.5 %. Prawdziwe korzyści dla gminnego budżetu przyniesie powstanie parku i jego funkcjonowanie. Nierozsądnym windowaniem stawek wspomnianej opłaty moglibyśmy jedynie zniechęcić  sprzedających do zawierania umów z inwestorem, a na tym na pewno nam nie zależy.

Czy inwestor skończył już zawieranie umów przedwstępnych z właścicielami gruntów w okolicach Wręczy?

90% osób, którym  inwestor zaproponował zawarcie umów przedwstępnych już je podpisało. Z pozostałymi rozmowy wciąż trwają. Liczę  na rozsądek ze strony tych osób.

Czy zapowiedzi powstania parków rozrywki w Grodzisku Mazowieckim i Piasecznie nie kolidują w planami Global Parks we Mszczonowie?

Tamte obiekty mają realizować inne grupy kapitałowe, które nie mają nic wspólnego z Global Parks. Nasz inwestor nie postrzega ich w kategoriach konkurencji. Ich ewentualne powstanie nie zablokuje naszej inwestycji.

Czy Global Parks nie prowadzi przypadkiem rozmów z innymi gminami na temat zlokalizowania u nich podobnej inwestycji i w pewnym momencie wycofa się  ze swoich planów we Mszczonowie?

Usłyszałem od przedstawicieli inwestora takie zabawne porównanie, że z tą inwestycją  jest jak z zalotami. Ponoć  oni przestali już biegać  po wsiach i szukać  dla siebie odpowiedniej partii. Wszystkie panny już  poznali i wybrali właśnie  tą  mszczonowską. Wprawdzie nie doszło jeszcze do ślubu, ale zaręczyny już  się według nich  odbyły i jeśli tylko na drodze do wspólnego szczęścia nie stanie złośliwa, przyszła   teściowa (czytaj.  inwestycji nie zablokują niechętni jej mieszkańcy) to na pewno ożenek się  odbędzie.

Mieszkańcy Wręczy zyskają na powstaniu Park of Poland. Dzięki planowanej inwestycji sprzedadzą po korzystnych cenach swoje działki, a w pozostawionych im siedliskach będą mogli urządzić pensjonaty dla osób odwiedzających park. A czy pozostali mieszkańcy gminy także skorzystają  na powstaniu parku rozrywki?

Park of Poland wpłynie znacząco na powiększenie naszego gminnego budżetu, czyli przełoży się bezpośrednio na poprawę warunków życia wszystkich mieszkańców. Gmina i jej mieszkańcy doświadczą ożywienia gospodarczego. Polepszy się  komunikacja Mszczonowa z największymi miastami. Park będzie dysponował bezpośrednimi połączeniami kolejowymi z takimi miastami jak chociażby –Warszawa, czy też  Łódź. Przy takiej inwestycji wyrośnie szereg lokalnych biznesów. Zyskamy wiele miejsc pracy. Z deklaracji inwestora wynika też, że inwestor chce być  aktywnym członkiem społeczności lokalnej, uczestniczyć w jej życiu: poprzez współpracę ze szkołami, organizacjami społecznymi i sportowymi, aktywnie włączyć sie w życie społeczności jako jej nowy członek.

Jaką mamy pewność, że zamiast parku rozrywki na skupionych terenach nie powstanie jakiś inny obiekt, chociażby spalarnia śmieci?

Wszystko będzie ściśle określone w planie zagospodarowania przestrzennego, który zatwierdzi  Rada Miejska. Plan ten będzie wyłożony do wglądu. Nic nie zostanie zaplanowane i zatwierdzone  poza plecami mieszkańców. Zapewniam wszystkich, że we Wręczy planowana jest budowa  parku rozrywki i nie będzie na jego terenie żadnych szkodliwych dla miasta  inwestycji.

Czy to dobrze, że sprzedamy ziemię  obcemu kapitałowi?

Polskiego o takim potencjale póki co nie mamy. Poza tym, ten temat już w Mszczonowie przerabialiśmy w przypadku dzielnicy przemysłowej. Czy tam teraz nie jest Polska? Czy ktoś  postawił szlabany i budki wartownicze jak na granicy państwa? A kto w końcu pracuje w tych firmach, jeśli nie Polacy? Nie dajmy się zwariować.

Czy osoby zainteresowane tą inwestycją mogą  nawiązać  bezpośredni kontakt z inwestorem?

Przedstawiciele inwestora  służą  informacjami dla osób zainteresowanych planowanym przedsięwzięciem. Można sie z nimi spotkać w pokoju nr 28 w budynku Urzędu Miejskiego.  Każdy, kto chciałby rozwiać dręczące go wątpliwości lub byłby  zainteresowany sporządzeniem umowy przedwstępnej na swoje grunty,  lezące w obrębie planowanego parku rozrywki,  może przyjść do ratusza i nawiązać  z nimi bezpośredni kontakt.  

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję

  • autor: Mateusz Milczarek

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7557697

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat