Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

25.11.2020

Imieniny

Erazma, Katarzyny, Jozafata

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Zmiany w OSP

W sobotę 7 maja w Domu Strażaka w Mszczonowie odbył się zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na którym podsumowano mijającą 5-letnią kadencję oddziału oraz dokonano wyboru nowego Zarządu i Prezesa, którym został dh. Waldemar Suski z OSP Mszczonów.
W składzie nowego zarządu znaleźli się ponadto wiceprezes dh. Grzegorz Koperski (naczelnik OSP Mszczonów), wiceprezes dh. Krzysztof Ścisłowski (prezes OSP Grabce Towarzystwo), komendant gminny dh. Mirosław Zielonka (wiceprezes zarządu powiatowego w Żyrardowie), sekretarz dh. Grzegorz Walczak (sekretarz OSP Mszczonów), skarbnik dh. Arkadiusz Bieńkowski (skarbnik OSP Mszczonów) oraz członek prezydium dh. Zenon Berneciak (naczelnik OSP Wręcza).
Pełniący do tej pory funkcję Prezesa Edmund Wiśniewski ze względu na stan zdrowia nie podjął się dalszej prezesury. Jednak jak sam stwierdził, nie zamierza on odjeść z OSP i zapewnił, że w przyszłości będzie służył pomocą i wsparciem nowo wybranemu Prezesowi.
Druh Edmund Wiśniewski jako gospodarz zjazdu zwrócił uwagę na ogromną ważność i użyteczność społeczną Ochotniczych Straży Pożarnych, która jest organizacją działającą głównie na wsi i w małych miastach.
Były Prezes zwrócił także uwagę na nieszablonowość członków OSP, którzy poświęcają często własne zdrowie, a nawet i życie służąc ludziom.
Druh Mirosław Zielonka będący wiceprezesem zarządu powiatowego OSP w Żyrardowie w swoim wystąpieniu zaznaczył, że cieszy fakt iż w czasie mijającej kadencji nastąpił wzrost liczby członków OSP, co rokuje nadzieje, że w przyszłości będzie miał kto zastąpić odchodzących najstarszych członków straży.
Warto podkreślić, że na chwilę obecną w szeregach oddziału miejsko-gminnego jest aż 402 druhów z czego 244 czynnych i 47 honorowych.
Przedstawione statystyki podkreśliły także, że OSP Mszczonów należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego uczestniczyła w wielu akcjach bojowych, będąc najprężniej działającą jednostką na terenie całego powiatu żyrardowskiego.
Tak dobre wyniki mszczonowska straż może zawdzięczać min. dzięki dobremu wyposażeniu.
Jak podkreślił druh Mirosław Zielonka, OSP Mszczonów posiada najwięcej wozów bojowych, które są dobrze wyposażone.
Prężność mszczonowskiej jednostki można zawdzięczać przekazanym środkom m.in. z Urzędu Miejskiego, który przekazał w minionej kadencji zarządu OSP, 60 tysięcy złotych.
Dzięki takiemu znaczącemu wsparciu ze strony mszczonowskiego samorządu można było wyposażyć jednostki w potrzebny sprzęt i samochody bojowe.
Władze OSP przy tej okazji podziękowały Burmistrzowi Mszczonowa Józefowi Grzegorzowi Kurkowi, Pani Mieczysławie Korzonkowskiej- inspektor d/s. p.poż. z Urzędu Miejskiego w Mszczonowie oraz Komendantowi PSP w Żyrardowie Andrzejowi Oklesińskiemu za wsparcie i pomoc na rzecz gminnych OSP.
W dalszej części zjazdu, podczas regulaminowej dyskusji omówione zostały przez druha naczelnika Grzegorza Koperskiego z OSP Mszczonów dwie kwestie.
Pierwszą sprawą o której wspomniał druh były utrudnienia jakie napotykają strażacy z Mszczonowa podczas brania udziału w akcjach, kiedy wzywani są do wypadków.
Według Druha Koperskiego podczas takiego rodzaju zdarzeń często dochodzi do wycieków paliwa, którego mszczonowska jednostka nie ma czym neutralizować.
Drugi temat dotyczył zawodów gaśniczo-pożarniczych i sfinansowania nagród dla najlepszych drużyn, które działają motywująco.
Druhowie w wywiązanej dyskusji zaznaczyli również ważność obozów strażackich dla młodzieży będącej w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. Koszty wysłania jednej osoby na taki wyjazd oscylują w granicach tysiąca złotych, co nie dla każdego z rodziców jest możliwe do zapłacenia.
W odpowiedzi na zgłoszone przez druhów problemy Burmistrz Józef Grzegorz Kurek podkreślił, że w obecnych czasach kryzysu środki jakie posiada samorząd zmniejszyły się na niemal każdej płaszczyźnie.
- Nie można jednak zapominać, że coraz większe pieniądze trzeba łożyć na bezpieczeństwo, gdyż przyroda lubi płatać figle. W związku z tym trzeba inwestować w młodych ludzi, którzy chcą uczestniczyć w obozach. My dołożymy pieniądze, żeby Ci młodzi ludzie którzy chcą działać mogli pojechać na te obozy i żeby w przyszłości działali. Bo jeżeli odejdą Ci starzy działacze z krwi i kości to musi być ktoś kto ich zastąpi- podkreślił Burmistrz Mszczonowa.
Następnie Burmistrz podziękował ustępującemu Prezesowi Edmundowi Wiśniewskiemu za wkład pracy i długoletnią działalność oraz wyraził ogromny szacunek dla wszystkich druhów, którzy poświęcają swój wolny czas na rzecz społeczeństwa.
Na koniec dyskusji głos zabrał Komendant PSP w Żyrardowie Andrzej Oklesińki, który zaznaczył, że władze samorządowe są otwarte na problemy jednostek, które dzięki min. pomocy płynącej z budżetu gminy mogą się odpowiednio doposażyć stając się tym samym bardziej użytecznymi społecznie.
Jak podkreślił komendant okres 2005-2010 to tysiące akcji w których aż 75% działań należała do OSP Mszczonów.
- Można powiedzieć, że prawie w 100% jesteście niezawodni. Przez co z satysfakcją jest czego pogratulować- powiedział Andrzej Oklesiński.
Na koniec zjazdu nowo wybrany Prezes Waldemar Suski zobowiązał się do odwiedzania w czasie trwania swojej kadencji wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Mszczonów.
Ponadto dodał, że jest wiele rzeczy do zrobienia, które będą zrealizowane.
- Zazwyczaj jak się za coś wezmę to będzie to dobrze zrobione- powiedział na koniec Druh Prezes Waldemar Suski.

  • autor: Łukasz Nowakowski
  • -
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6643675

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat