Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

25.11.2020

Imieniny

Erazma, Katarzyny, Jozafata

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Majowe święta i rocznice we Mszczonowie

3 Maja mieszkańcy Mszczonowa mieli aż cztery powody do świętowania. Uczestnicząc w nabożeństwie odprawionym dla całego miasta w kościele farnym bardzo uroczyście uczcili dzień Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wspominali też 220 rocznicę Konstytucji 3 Maja, 10 rocznicę powstania miejskiego Gimnazjum, a także coroczne święto strażaków, które w Mszczonowie tradycyjnie obchodzi się w wigilię Świętego Floriana.
Z samego rana ulicami miasta przeszedł strażacki pochód, prowadzony przez orkiestrę Dęta OSP. Dla wielu mieszkańców była to specjalna pobudka i zaproszenie do uczestnictwa w miejskim świętowaniu. Druhowie przemaszerowali, aż do nowego cmentarza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach swoich zmarłych kolegów. W drodze powrotnej na rynek do strażaków dołączyły poczty sztandarowe miejscowych organizacji i szkół. Gdy pochód zatrzymał się pod ratuszem prowadzący go naczelnik mszczonowskiej OSP Grzegorz Koperski złożył meldunek burmistrzowi Józefowi Grzegorzowi Kurkowi i jak nakazuje ceremoniał oprowadził go wzdłuż szeregu osób uczestniczących w patriotycznej demonstracji. Następnie przy dźwiękach hymnu wciągnięto na maszt narodową flagę. Później do zebranych zwrócił się burmistrz Kurek, który w swoim wystąpieniu przypomniał znaczenie Konstytucji 3 Maja dla historii Polski i złożył strażakom życzenia z okazji ich święta. Po przemówieniu przyszedł czas na udekorowanie zasłużonych druhów medalami i odznaczeniami. Członek orkiestry dętej, dh Jerzy Mroczkowski otrzymał z rąk burmistrza Medal Zasłużonego dla Kultury Polskiej, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie licznej grupie strażaków wręczono szereg odznaczeń organizacyjnych. Po zakończeniu dekoracji i koncercie orkiestry wszyscy udali się spod ratusza do kościoła farnego, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Celebrował ją zaproszony tego dnia do Mszczonowa ks. Adam Matysiak. Homilię wygłosił ks. dziekan Tadeusz Przybylski. Kazanie dotyczyło Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wpływu jej kultu na losy kraju oraz narodu. Ksiądz dziekan mówił również o 220 – rocznicy Konstytucji 3 Maja, która na przestrzeni lat był różnie oceniana, ale niewątpliwie odegrała kluczową rolę w kształtowaniu się postaw patriotycznych i do dziś pozostaje narodowym symbolem. Kończąc homilię ksiądz zaznaczył, że za chwilę miasto czeka wspaniała uroczystość w miejscowym Gimnazjum, podczas której odsłonięty zostanie pomnik jego patrona Jana Adama Maklakiewicza.
Czwarta część majowych obchodów odbyła się na gimnazjalnym placu i w szkolnej auli. Gimnazjalne uroczystości otworzyła dyrektor szkoły Anna Rusinowska, która powitała wszystkich przybyłych na nie gości. Szczególnie gorąco witała wszystkich członków rodu Maklakiewiczów, którzy tego dnia licznie stawili się w szkole. „Mszczonów jest Waszym domem”- takimi słowami zwrócił się do potomków Jana Adam Maklakiewicza burmistrz Kurek, który jako gospodarz miasta był współorganizatorem i głównym sponsorem pomnika, upamiętniającego wielkiego kompozytora. Pomnik wykonany przez rzeźbiarza Huberta Lipkę odsłoniła wnuczka Jana Adama Maklakiewicza Agnieszka Sienkiewicz, a poświęcił go dziekan Tadeusz Przybylski. Życiorys patrona Gimnazjum przypomniał zebranym Piotr Dziża. Dyrektor Rusinowska dziękując za ceny dar, jakim dla szkoły jest popiersie patrona, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Jak stwierdziła „nie byłoby go, gdyby nie życzliwość i zainteresowanie władz miasta – pana burmistrza Józefa Grzegorza Kurka, pana przewodniczącego RM Łukasza Koperskiego i pana wiceburmistrza Grzegorza Kozłowskiego oraz sponsorów pani Kariny Hłąd, pana Mariusza Ludwiniaka, pana Romana Chmielaka, pana Grzegorza Ludwiaka, pana Bogdana Federowicza, pana Stanisława Zarębskiego i oczywiście pani Barbary Gryglewskiej- która swoim dobrym duchem i troską otaczała całość projektu.” Inicjatorce powstania pomnika - Barbarze Gryglewskiej dziękował też w swoim przemówieniu burmistrz Kurek. Nie omieszkał on też wyrazić wdzięczności za koordynowanie wszystkich spraw związanych ze świętem szkoły dyrektor Annie Rusinowskiej. 
Druga część uroczystości gimnazjalnych odbyła się w szkolnej auli. Poprowadzili ją absolwenci Gimnazjum: Martyna Zabłocka i Bartłomiej Woźniak. Ich głównym punktem był koncert w wykonaniu uzdolnionych uczniów i członków rodu Maklakiewiczów. Jednak jeszcze przed koncertem wszystkim zasłużonym dla mszczonowskiego Gimnazjum oficjalne podziękowała dyrektor szkoły, wręczając wyróżnionym statuetki, pisemne podziękowania oraz kwiaty. Następnie dla zebranych historię szkoły odczytał Emil Hotkowski. W chwilę później w jubileuszowym koncercie wystąpili kolejno: Klaudia Brzezińska, Agata Baumel i Julia Słojewska, Karolina Rutkowska i Katarzyna Orlińska, Martyna Wiśniewska, Martyna Zabłocka, Klaudia Ochnik, Joanna Pawlak oraz zespół taneczny uczennic Gimnazjum, prowadzony przez Katarzynę Wójcik.
Na zakończenie przed zebranymi w auli mieszkańcami miasta swój muzyczny talent zaprezentowały członkinie rodu Maklakiewiczów: Małgorzata Hadyńska, Joanna Maklakiewicz, Jadwiga Stępkowska i Weronika Molińska, które włączając się czynnie w rocznicowy koncert oddały hołd swojemu wielkiemu przodkowi.
 • autor: Mateusz Milarczyk
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

6643513

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 18.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Ważny komunikat