Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Kolejny krok w relacjach Mszczonowa z Macedonią

W dniach 24-25 marca w Mszczonowie gościła po raz kolejny delegacja z partnerskiego miasta Kocani w Macedonii na czele z zastępcą burmistrza Peter'em Apostolov'em. Poza przedstawicielami władz samorządowych Kocani w skład delegacji weszła jeszcze 7 osobowa grupa biznesmenów zainteresowanych współpracą gospodarczą pomiędzy firmami z Macedonii a firmami z Mszczonowa. Przypomnijmy, że goście z Macedonii trafili do Mszczonowa w październiku ubiegłego roku w ramach międzynarodowego projektu geotermalnego Geocom – Geothermal Communities skupiającego naukowców, ośrodki badawcze oraz gminy z terenu Europy, które wykorzystują na swoim terenie źródła geotermalne. Wówczas też podpisana została umowa partnerska pomiędzy oboma miastami oraz ustalono, że Mszczonów odwiedzi wiosną grupa biznesmenów z Macedonii. Idea ta zrodziła się z inicjatywy Rady Miejskiej Mszczonowa oraz burmistrza miasta, którzy mając na względzie światowy kryzys gospodarczy i widząc potrzebę przeciwdziałania jego skutkom dla lokalnej przedsiębiorczości postanowili wykorzystać szansę na ożywienie gospodarcze w gminie Mszczonów.
Wizyta Macedończyków w Mszczonowie rozpoczęła się od roboczego spotkania wczesnym popołudniem w czwartek 24 marca z burmistrzem Mszczonowa Józefem Grzegorzem Kurkiem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Koperskim, podczas którego  omówiono możliwości i perspektywy przyszłej współpracy na polu gospodarczym. W spotkaniu wzięła także udział Prezes Towarzystwa Polsko-Macedońskiego dr Emilia Kotewska-Avramceva, pełniąc rolę honorowego gościa spotkania, a także tłumacza.
Następnie jeszcze tego samego dnia zorganizowane zostało spotkanie w Mszczonowskim Ośrodku Kultury, na które zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnego biznesu. Podkreślić tu należy osobiste zaangażowanie w to przedsięwzięcie Przewodniczącego RM Łukasza Koperskiego, który szczególną wagę przykłada do losu mszczonowskiego rzemiosła i biznesu. 
Podczas spotkania w MOK-u zarówno przedstawiciele miasta Kocani, jak i grupa biznesmenów mieli okazję do prezentacji zarówno swojego miasta i regionu oraz możliwości inwestycyjnych, jak i poszczególnych firm, których właściciele są zainteresowani nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z polskimi kontrahentami. Podczas spotkania mszczonowscy biznesmeni mogli bliżej zapoznać się z takimi branżami z Macedonii jak: przemysł graficzny, elektryka, akustyka, materiały wodno-kanalizacyjne, produkcja okien pcv, handel olejami silnikowymi i częściami zamiennymi do aut, dodatki do paliw firmy BASF, produkcja części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych, sprzedaż materiałów budowlanych i konstrukcji metalowych, sprzedaż komputerów oraz  e-handel.
Następnie przedstawiciele rzemiosła i biznesu z Mszczonowa mieli okazję do krótkiego przybliżenia zakresu działalności swoich firm oraz zadawania pytań poszczególnym przedstawicielom firm macedońskich. Niestety z przykrością trzeba stwierdzić, że spośród licznej grupy mszczonowskich przedsiębiorców zaproszonych na spotkanie przybyło jedynie kilkanaście osób. Wśród obecnych na spotkaniu znaleźli się m.in. Mariola Lewandowska, Robert Zatorski, Sławomir Konarski, Zbigniew Bednarek, Mirosław Wirowski, Slav Tonev, Krzysztof Śmiech, Marek Bińkowski, Sylwester Korzonkowski, Krzysztof Gołyński, Mariusz Dąbrowski, Rafał Kwaczyński oraz przedstawiciel firmy Piasek, a także radni – Andrzej Osiński, Andrzej Osial, Dariusz Olesiński i Zdzisław Banasiak.
Spotkanie to było także świetną okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy stronami. Po zakończeniu oficjalnej części związanej z prezentacjami firm biznesmeni z obu stron zostali zaproszeni na drobny poczęstunek, gdzie w nieco mniej formalnej atmosferze toczyły się dalsze rozmowy i ustalenia pomiędzy przedstawicielami firm z Mszczonowa i z Kocani.
Drugi dzień wizyty rozpoczął się od odwiedzin grupy macedońskiej w wybranych firmach na terenie miasta i gminy Mszczonów. Goście odwiedzili Grupę Producencką „Polsad”, gdzie prezes  Dariusz Walendzik oraz radny Andrzej Osiński zapoznali ich z dotychczasową działalnością grupy oraz niezwykle ambitnymi planami rozwoju na najbliższe miesiące. Goście mieli tu okazję zapoznania się z pracą sortowni owoców. Na zakończenie wizyty każdy z odwiedzających otrzymał w prezencie paczkę najlepszych polskich jabłek.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili macedońscy biznesmeni był zakład produkujący meble, gdzie po fabryce oprowadzał ich właściciel firmy Zbigniew Bednarek. Goście zobaczyli tu kolejne etapy produkcji mebli, a także materiały, z których są one produkowane oraz mogli zapoznać się ze wspaniałą ekspozycją gotowych wyrobów.
Następnym punktem była wizyta w piekarni Państwa Lewandowskich, gdzie z procesem produkcji i rozwiązaniami technicznymi zapoznał zwiedzających syn właścicieli piekarni Maciej Lewandowski. Goście mieli okazję do zobaczenia jak wygląda proces pieczenia chleba oraz spróbowania świeżo upieczonego pieczywa oraz wyrobów cukierniczych. Każdy też otrzymał bochenek świeżo upieczonego polskiego chleba.
Równolegle z wizytą biznesmenów w czwartek i piątek odbyły się także robocze spotkania przedstawicieli miasta Kocani z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem, panią skarbnik Jadwigą Barbulant oraz przedstawicielami Polskiej Akademii Nauk z Krakowa – dr Beatą Kempińską i dr Wiesławem Bujakowskim, dotyczące wspólnego projektu międzynarodowego Geocom. Projekt ten ma na celu aplikowanie bezpośrednio do Komisji Europejskiej o środki na rozwój i wykorzystanie źródeł geotermalnych. Podczas spotkań dopracowano szczegóły wspólnego projektu geotermalnego, który ma posłużyć dalszemu rozwojowi infrastruktury. Projekt ten powstaje we współpracy z kilkoma innymi partnerami europejskimi.
Ostatnim punktem wizyty delegacji macedońskiej było spotkanie podsumowujące, które zorganizowane zostało w piątkowe popołudnie w ratuszu. Zastępca burmistrza Kocani Peter Apostolov podziękował burmistrzowi Mszczonowa Józefowi Grzegorzowi Kurkowi oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Łukaszowi Koperskiemu za zorganizowanie spotkania oraz tradycyjną polską gościnność. Podkreślił, że współpraca zaczęła się od jednostek samorządowych, ale już teraz może powiedzieć, że na nadzieje na jej rozwinięcie na kolejne dziedziny działalności jak biznes i kultura. Wizyta i nawiązane podczas niej kontakty z pewnością zaowocują wkrótce konkretną współpracą pomiędzy firmami. Zaprosił też przedstawicieli Mszczonowa oraz lokalnego biznesu do złożenia rewizyty w Kocani. Datę spotkania w Macedonii ustalono wstępnie na drugą połowę czerwca bieżącego roku.
Burmistrz Kurek zaś dziękując za wizytę podkreślił, że właśnie takie bezpośrednie kontakty są najważniejsze. Podczas nich bowiem biznesmeni  mogą zobaczyć konkretne zakłady, konkretne rozwiązania techniczne, ale co jeszcze ważniejsze, mogą poznać konkretnych poszczególnych ludzi. A tym co liczy się najbardziej dla władz samorządowych są właśnie ludzie. Pozostaje więc mieć nadzieję, że wizyta ta ułatwi kontakty mszczonowskich przedsiębiorców z macedońskimi partnerami i będzie podstawą do dalszej owocnej współpracy pomiędzy oboma miastami.
Jednocześnie Burmistrz Mszczonowa i Przewodniczący Rady Miejskiej zwracają się z apelem do wszystkich firm z terenu gminy Mszczonów, których przedstawiciele nie wzięli udziału w spotkaniu, a są zainteresowani współpracą międzynarodową o kontakt z Gminnym Centrum Informacji, gdzie będzie tworzona lista lokalnych przedsiębiorców gotowych do podjęcia współpracy z firmami macedońskimi.  
 • autor: Rafał Wasilewski
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • Wizyta w Grupie Producenckiej "Polsad"
 • -
 • Wizyta u producenta mebli p. Bednarka
 • -
 • Wizyta w piekarni Państwa Lewandowskich
 • -
 • -
 • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646696

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat