Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

24.10.2021

Imieniny

Antoniego, Marcina, Rafała

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Zdobywca gór, który wspiął się do .... Boga

ZDISLAV DRILIK, zamieszkały na Słowacji Czech, uczestnik wielu międzynarodowych wypraw wysokogórskich, gościł 21 marca w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Podczas spotkania z mieszkańcami, jakie odbyło się w sali widowiskowej,  opowiadał  o swojej życiowej przygodzie,  zakończonej ... nawróceniem. 
Drilik ukochał góry i wspinał się na najwyższe szczyty świata, na wszystkich kontynentach. Z racji  tego, że poznał wiele pasm górskich – jak sam przyznał- nie chciałby, aby mówiono o nim konkretnie - himalaista, alpinista, czy taternik. Woli ogólne określenie „wspinacz”.  W swoim życiu podejmował się wielu ekstremalnych przedsięwzięć.  Wraz z przyjaciółmi decydował się na zdobywanie szczytów po ścianach, którymi nikt wcześniej nie próbował się wspinać.  Wybierał trudne drogi i pomimo olbrzymiego ryzyka zawsze wracał z wypraw cały i zdrowy. Zdarzyło się kiedyś, że cudem uszedł z lawiny, która jak sam wyznał, nie wiadomo dlaczego  tuż przednim rozdzieliła się na dwa śnieżne strumienie. Jego przyjaciele stojący niżej byli przekonani, że zginął  i z niedowierzaniem przecierali oczy, gdy się okazało, że po przejściu żywiołu ujrzeli go nawet niedraśniętego. Wtedy sam zadawał sobie pytanie – jak było to możliwe? Dziś wie, że chroniła go siła o wiele potężniejsza niż twory natury. Za każdym razem, gdy wyruszał w góry jego żona  pytała się go, czy może się za niego modlić. Przytakiwał jej, aby nie robić kochanej kobiecie przykrości. Podczas swojej ostatniej wielkiej wyprawy na Anapurnę zrozumiał,  iż  jego szczęście nie jest przypadkowe, a modlitwy żony to nie zabobony, ale siła, której zawdzięcza życie. 
Zdzislav Drilik mierzył się z monstrualnymi  wyniesieniami: Himalajów, Pamiru, Andów, Hindukuszu i rodzimych  Tatr.  Zaczął się wspinać w połowie lat 60-tych XX wieku. Pasją wspinaczki zaraził się od przypadkowo poznanego czeskiego nastolatka, który kiedyś pożyczając mu swój sprzęt pozwolił wspiąć się na niewielką skałkę.  Niestety nie udało mu postawić stopy na najwyższym szczycie świata.  Najwyżej wspiął się na wysokość 8200 m, gdy uczestniczył w wyprawie właśnie na Mount Everest. Największą zdobytą przez niego górą był natomiast Pik Komunizma 7495 m n.p.m. – najwyższy szczyt PAMIRU. Po zakończeniu kariery wspinaczkowej zajął się biznesem. Do dziś jest przedsiębiorcą. Od 40 lat mieszka w tatrzańskim Popradzie. Zajmował się także modelarstwem. Jego latające modele zdobyły wiele prestiżowych nagród. Twierdzi, że jest człowiekiem sukcesu, który może poszczycić się tym, że we wszystkim czego się podejmował udawało mu się święcić tryumfy. Jednak za swoje największe osiągnięcie uznał to, że  odnalazł Boga.  Docenia także wartość rodziny i przyjaźni. Do Mszczonowa  przyjechał nieprzypadkowo.  Został zaproszony przez zaprzyjaźnioną,   miejscową rodzinę Państwa Wasiaków. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze powróci do naszego miasta, a jego zapierającej dech w piersiach opowieści  będą mogli wysłuchać uczniowie naszych  szkół. Rzadko się zdarza, że spotyka się na swojej drodze człowieka utytułowanego i zarazem tak skromnego i sympatycznego. Osobiście chętnie ponownie spotkam się ze zdobywcą gór, który  wspiął się tak wysoko, że udało mu się  dojść do samego Jezusa.
  • autor: ML
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7660138

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat