Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

O parku rozrywki, nowych inwestycjach i 10-leciu GCI

Z burmistrzem Józefem Grzegorzem Kurkiem rozmawia Marcin Letkiewicz
 
Głównym pytaniem, które nurtuje obecnie mieszkańców Mszczonowa jest to, czy park rozrywki i nauki, zwany Park of Poland powstanie, czy też  podzieli los lotniska, jakie niestety jak wszystko na to wskazuje w naszej gminie nie zagości?
 
W sprawie Park of Poland przystąpiliśmy już  do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mszczonów i zaczęliśmy proces odrolnienia gruntów, jakie są  na park przewidziane.  Nie jest więc prawdą krążąca wciąż wśród mieszkańców plotka, że inwestor wycofał się  z tego przedsięwzięcia.  Co do lotniska,  to uważam, że takie sformułowanie pytania nie jest najwłaściwsze, gdyż może  sugerować, że gmina ponosi jakąś odpowiedzialność za niezrealizowanie tej zapowiadanej mega- budowy.  Przypomnę, że to nie gmina miała być  wykonawcą  portu  lotniczego,  ale rząd, jednak  teraz,  gdy rząd wycofuje się nawet z budowy dróg i obwodnic,   o autostradach już  nie wspominając,  to nie sądzę, aby dalsze rezerwowanie  terenów we Wręczy pod lotnisko miało jakiś  większy sens. Podsumowując,  to nie my zaniedbaliśmy sprawę  lotniska, ale  rząd, który  nie spieszy się  z jego wykonaniem. Być  może kiedyś  projekt powróci, a skoro okolice Mszczonowa zostały uznane za najbardziej atrakcyjne w Polsce pod tego typu przedsięwzięcie,  to z pewnością  nie odrzucimy takiej oferty i postaramy się wskazać z myślą o niej nowe, równie dobre  tereny.
 
Czyli mam rozumieć, że projekt budowy parku został już zaakceptowany i wszystkie tereny potrzebne pod jego budowę zostały  pozyskane?
 
Wciąż  jest jeszcze niewielka grupa osób, które nie godzą  się  na sprzedaż gruntów. Grupa ta nie ułatwia  nam  zadania, ale mam nadzieję, że w końcu jej członkowie zmienią zdanie. Najważniejsze, że inwestor ma wciąż zamiar realizować  budowę  parku. Pomożemy mu w tym przedsięwzięciu w miarę  naszych, gminnych możliwości. Grono niechętnych inwestycji wciąż się zmniejsza. Społeczny komitet na rzecz budowy parku, jaki zawiązali mieszkańcy działa bardzo skutecznie. Mieszkańcy przeprowadzają rozmowy z oportunistami. W jednym przypadku doprowadzili nawet do pikiety.  Inwestor widząc ich  determinację jest dobrej myśli i dlatego po raz kolejny zgodził się  na przedłużenie terminu negocjacji.
 
A czy możliwe jest dokonanie wywłaszczenia pod taką  inwestycję  jak park rozrywki?
 
Oczywiście, że Rada Miasta może zaplanować na działkach osób opornych inwestycje celu publicznego i dokonać po ich realizację   wywłaszczenia. Takie rozwiązanie traktujemy jednak jako  ostateczność, bo wszystko co do tej pory robiliśmy było czynione w zgodzie z mieszkańcami. Jestem zwolennikiem przysłowiowego stwierdzenia, iż zgoda buduje.
 
A może opór przy sprzedaży gruntów wynika z tego, że mieszkańcy obawiają  się, iż w okolicach Wręczy wcale nie powstanie park rozrywki, ale zupełnie inna, niechciana inwestycja? Czy przy sprzedaży gruntów będzie poczynione zabezpieczenie gwarantujące wykorzystanie nabytych terenów pod konkretną  inwestycję?
 
Inwestor może kupić wyłącznie ziemię odrolnioną pod cel, który planuje zrealizować tzn. park nauki i rozrywki. W planie zagospodarowania będzie zapis – „tereny przeznaczone pod budowę parku nauki i rozrywki”. Nie jest więc możliwe,  aby we Wręczy i okolicach  zostało zbudowane cokolwiek innego.
 
Proponuję przejść do bardziej przyziemnego tematu. Wciąż  doświadczamy roztopów. Z nieba leją  się strugi deszczu. Nasze drogi stają się nieprzejezdne, a na polach pojawiły się  prawdziwe jeziora. Jak poradzić  sobie z nadmiarem wody? Czy gmina może przeciwdziałać tej wodnej pladze?
 
Przez wiele wcześniejszych, suchych lat zapomnieliśmy co to znaczy problem z nadmiarem wody. Rowy wzdłuż dróg pozarastały krzakami i uległy częściowemu zasypaniu. Kanały odwadniające na polach zostały zaorane przez rolników. Teraz odczuwamy tego skutki.  Zwracam się  więc z apelem do wszystkich mieszkańców, aby nie czekali na przyjazd gminnej, powiatowej, czy też innej ekipy, ale sami zadbali o swoje najbliższe sąsiedztwo. Proszę o czyszczenie rowów wzdłuż  dróg i udrażnianie starych kanałów irygacyjnych. Cały czas czynimy stosowne działania, aby niwelować skutki tych podtopień. Gmina sama nie może finansować tych przedsiewzięć. Liczę na aktywną  postawę  wszystkich mieszkańców.
 
Jakie znaczące inwestycje na terenie gminy będą realizowane wraz z nastaniem wiosny?
 
Będzie budowana kanalizacja we wsi Grabce Józefpolskie. Wznowimy także prace na ulicy Sienkiewicza, która ma być  poddana gruntownej modernizacji. Zakończona zostanie budowa kanalizacji na osiedlu Spokojna oraz ogłoszony zostanie przetarg na budowę ulic na tym osiedlu.
 
Co jest budowane za zajazdem WODNIK, od strony ulicy Fabrycznej?
 
Są  to prace wykonywane w związku z budową dróg serwisowych, jakie mają funkcjonować wzdłuż trasy ekspresowej. To część inwestycji modernizacyjnej drogi Warszawa –Katowice, która na naszym odcinku realizuje firma Mostostal. 
 
14 lutego została oddana do użytku nowa siedziba Gminnego Centrum Informacji.  To wydarzenie pokryło się z 10 –leciem GCI.  Jak pan ocenia działalność Centrum?
 
Ujmę to krótko. To była dobra dekada. GCI zorganizowało dla mieszkańców wiele kursów i szkoleń, na które pozyskało znaczące środki unijne. Pomagało też  skutecznie mieszkańcom znajdować miejsca pracy. Oprócz tego znane jest z działalności promocyjnej gminy. Zajmuje się  wydawaniem naszego gminnego biuletynu informacyjnego, a teraz na swoje 10 –urodziny otrzyma do wykonanie kolejne zadanie, którym ma być  dbałość o lokalne dziedzictwo i promowanie Mszczonowa w oparciu o jego bogatą historię.  Gminne Centrum jest też  dla wielu mieszkańców gwarantem dostępu do  komputera i Internetu, a także urządzeń biurowych. Szczególnie chętnie z sali komputerowej korzysta miejscowa młodzież. Załoga GCI wraz z jego kierowniczką, panią Beatą Sznajder, sprawdziła się również w wielu zadaniach niestandardowych. Dla przykładu podam tu może przygotowania do wizyty Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w roku 2007. Pracownicy Centrum wykazują się inicjatywą, są  kreatywni i nie boją  się  wyzwań. Można na nich polegać. Dziękuje im za dotychczasową współpracę i liczę, że kolejne 10 lat będzie równie owocne. 
  • autor: ML

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646660

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat