Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

18.10.2021

Imieniny

Łukasza, Juliana, Bogumiły

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Konwent w Mszczonowie

W czwartek 17 lutego w Mszczonowie odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Województwa Mazowieckiego. Przewodniczącym konwentu jest burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Głównym tematem, który zgromadził włodarzy mazowieckich gmin była oświata i jej finansowanie.
Podczas spotkania odbyła się prelekcja poprowadzona przez dr Bogdana Stępnia, który zapoznał zebranych z wynikami swoich analiz dotyczących finansowania szkolnictwa przez samorządy oraz subwencjami rządowymi na ten cel. Według dr Stępnia z punktu widzenia Jednostek Samorządu Terytorialnego nie jest ważny ani sam standard finansowy, ani sama kwota bazowa, która z kolei jest najważniejsza dla nauczycieli, bo od niej zależy wysokość ich wynagrodzenia. Z punktu widzenia JST najistotniejszy jest stosunek standardu finansowego do kwoty bazowej. Jako standard finansowy należy też rozumieć subwencję na ucznia przeliczeniowego, a nie tak jak to jest często błędnie podawane subwencję na ucznia. Są to bowiem dwie różne kwoty. A jest to bardzo istotny błąd, który tkwi we wszystkich rozporządzeniach dotyczących subwencji oświatowej do roku 2010 włącznie. Dopiero w nowy rozporządzeniu z roku 2011 roku sprawy te zostały uporządkowane.
Dr Stępień przybliżył także kwestie związane z tzw. bonem oświatowym. Zdaniem prelegenta aktualnie nie ma możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania, gdyż wówczas Ministerstwo musiałoby wziąć na siebie opiekę nad całą oświatą, a takiej możliwości aktualnie nie ma. Nie jest to też jego zdaniem dobre rozwiązanie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest właściwy podział subwencji oświatowej.
Wyniki analiz wskazują też jasno, że szkoły i samorządy nie powinny obawiać się przyznawania godzin ponadwymiarowych, gdyż są one znacznie tańsze niż godziny w ramach kolejnego etatu. Wniosek płynący z analiz prelegenta był bardzo prosty - powinno się ograniczać liczbę etatów na rzecz wzrostu godzin ponadwymiarowych. Powinno się jednak zawsze robić to ze szczególną rozwagą i w miarę istniejących potrzeb.
Odróżnić też należy liczbę uczniów od liczby zadań oświatowych. Jeśli szkoła ma np. 100 uczniów, z których żaden nie jest niepełnosprawny to wówczas liczba zadań wynosi 100, ale jeśli wśród uczniów znajdują się dzieci niepełnosprawne to wówczas liczba zadań dla takiego ucznia jest zupełnie inna i np. w przypadku dziecka z autyzmem wynosi 9,5. Zmienia to więc zupełnie kwotę dotacji oświatowej na takiego ucznia. Podobnie jest z liczbą zadań w szkołach miejskich i wiejskich. Na obszarze wiejskich liczba zadań jest większa o 38% niż w miastach.
Prelegent zburzył też mit dotyczący tego, że aby zmniejszyć koszty lepiej opłaca się zatrudniać np. nauczycieli stażystów niż np. nauczycieli dyplomowanych. Jak wykazała analiza i wyliczenia koszty zatrudnienia i jednego i drugiego są takie same. Oba stanowiska generują bowiem w ostatecznym rozrachunku takie same koszty dla JST. Najważniejszym kryterium powinno być więc czy dany nauczyciel jest dobry w tym co robi.
Wszelkie dane wskazują też, że największe koszty generują małe szkoły, w których uczy się do 50 uczniów. W ich przypadku warto czasem rozważyć ich zamknięcie i jednoczesne założenie stowarzyszenia, które będzie zarządzało takimi placówkami. Szkoły takie otrzymują i tak należne szkołom publicznym subwencje oświatowe.
Przedstawiciele władz samorządowych województwa mazowieckiego zgodzili się, że informacje, które uzyskali podczas mszczonowskiego konwentu będą dla nich cenne i pomocne przy planowaniu polityki oświatowej w swoich miastach i gminach. 
  • autor: Rafał Wasilewski
  • -
  • -
  • -

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7646699

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat