Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

24.10.2021

Imieniny

Antoniego, Marcina, Rafała

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • Bolesłw Piecha, członek sejmowej Komisji Zdrowia

„Zdrowa Gmina” na Mazowszu

W poniedziałek 7 lutego 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zainaugurowano II edycję konkursu „Zdrowa Gmina”. W spotkaniu tym gminę Mszczonów reprezentowała Beata Sznajder, kierownik Gminnego Centrum Informacji. W pierwszej edycji konkursu zakończonej jesienią 2010 roku ex aequo na I miejscu  znalazły się - Gmina Paprotnia i Gmina Wodynie, na II miejscu – Miasto i Gmina Pilawa, a na III miejscu - Gmina Stare Babice.
Na spotkanie inaugurujące konkurs zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich gmin województwa mazowieckiego. Wśród gości specjalnych znaleźli się: Bolesław Piecha (członek sejmowej komisji zdrowia), przedstawiciele urzędów wojewódzkich, partnerów projektu – Firm PZU Życie S.A. oraz Glaxo Smith Kline, a także  reprezentanci środowiska pacjentów, m.in. Jacek Gugulski (prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych), Ida Karpińska (przedstawicielka Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”), Urszula Skośkiewicz ze Stowarzyszenia „Amazonki-Warszawa”).
Uroczysta gala rozpoczęła się od odczytania listu od Pierwszej Damy - Anny Komorowskiej, która objęła konkurs swoim patronatem honorowym. List odczytała prowadząca spotkanie Małgorzata Wiśniewska. Następnie wszystkich zaproszonych powitał Bolesław Piecha, który wyraził zadowolenie, iż coraz więcej gmin jest zainteresowanych przystąpieniem do programu, a tym samym dba o zdrowie swoich mieszkańców.
Potem dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii przedstawił założenia konkursu „Zdrowa gmina”. I tak ma on na celu zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych – organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN). II edycja Konkursu została rozszerzona na 6 województw: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i opolskie. Docelowo Konkurs ma objąć całą Polskę.
W konkursie "Zdrowa Gmina" zostaną wyłonione te gminy, które będą miały największy wzrost procentowy liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne finansowane przez NFZ i NPZChN w okresie od 1 marca 2011 do 31 sierpnia 2011 r. Zadaniem gmin biorących udział w konkursie w pierwszym etapie jest przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych, a zwłaszcza raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego, w taki sposób, aby zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do wykonania badań przesiewowych. Jest to bardzo istotne, gdyż co roku w Polsce odnotowuje się ponad 150000 nowych zachorowań na nowotwory, a z ich powodu umiera w naszym kraju ponad 90000 osób rocznie.
Podczas gali na temat aktualnej sytuacji w zakresie profilaktyki nowotworowej w Polsce wypowiadali się eksperci z tej dziedziny, m.in.: dr n. med. Jerzy Giermek – kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, prof. dr n. med Jarosław Reguła Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii , Koordynator Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z prezentacjami doświadczeń gmin, które były laureatami I pilotażowej edycji konkursu. Zgromadzeni wysłuchali Artura Prusaczka, Wiceprezesa Zarządu CMD w Siedlcach, Albiny Łubian, burmistrza Pilawy, Alicji Naturki, przedstawicielki Urzędu Gminy Stare Babice oraz Mirosława Starzyńskiego, Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola Urzędu m.st. Warszawy.
Na zakończenie goście gali inauguracyjnej mieli zapoznali się jeszcze ze stroną internetową konkursu oraz mieli okazję do zadawania pytań i dyskusji, która okazała się bardzo cennym doświadczeniem szczególnie dla przedstawicieli gmin, które zamierzają w tym roku przystąpić do konkursu po raz pierwszy. 
  • autor: Rafał Wasilewski
  • Jacek Gugulski (prezes Polskiej Koalicji Pacjentów...
  • -
  • Przedstawiciel Centrum Nauki Kopernik, partnera projektu
  • Ida Karpińska (przedstawicielka Ogólnopolskiej Organizacji...

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7660002

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat