Kontakt

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 858 28 20
e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl

Kalendarz

24.10.2021

Imieniny

Antoniego, Marcina, Rafała

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Minęło już 10 lat …

Z Beatą Sznajder, kierownikiem Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie rozmawia Rafał Wasilewski
 
Pani Beato właśnie zbliża się 10 lat odkąd Gminne Centrum Informacji pojawiło się w Mszczonowie. Jak zmieniło się w tym czasie samo GCI oraz potrzeby lokalnego rynku?
 
Tak w tym roku mija równo 10 lat odkąd rozpoczęliśmy swoją działalność w Mszczonowie. Najpierw jeszcze jako Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, potem już jako GCI. W tym czasie zmienił się zarówno rynek pracy, jak i oczekiwania mieszkańców wobec nas. I mimo, że coraz więcej osób z terenu naszej gminy posiada już dostęp do Internetu, zwiększają się też kompetencje cyfrowe społeczeństwa, ale mimo to odnotowujemy stały poziom zainteresowania mieszkańców zarówno usługami rynku pracy, pomocą w prawidłowym napisaniu C.V., usługami biurowymi czy też bezpłatnym dostępem do Internetu. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy ponad 100 osób w naszym „kiosku z pracą”, przyjęliśmy ponad 160 ofert pracy od pracodawców, z konsultacji związanych z rynkiem pracy i jej poszukiwaniem skorzystało ponad 1900 osób, zpracowni multimedialnej w ciągu ubiegłego roku skorzystało ponad 3200 osób, z usług biurowych ponad 1950 osób. Dane te pokazują, że nasza działalność jest nadal bardzo potrzebna.
 
Prowadzicie Państwo także działalność doradczą dla przedsiębiorców? Czy tego typu usługi są nadal potrzebne?
 
GCI prowadzi w szerokim zakresie konsultacje dotyczące działalności gospodarczej, zarówno dla przedsiębiorców jak i osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Konsultacje dotyczą programów Unii Europejskiej skierowanych do przedsiębiorców, możliwości finansowania działalności i poręczania kredytów inwestycyjnych oraz ogólnych informacji na temat prowadzenia działalności, procedury rejestracji, opłat etc. Mimo, że wiedza początkujących przedsiębiorców jest już znacznie lepsza niż w pierwszych latach naszej działalności to gąszcz przepisów i kłopoty w dotarciu do szczegółowych informacji sprawiają, że wciąż są zainteresowani poradami w tym zakresie.
Od listopada 2009r. działa u nas również punkt informacyjny, w którym konsultant ze Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza (ZPWiM), udziela bezpłatnych konsultacji przeznaczonych dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą .
 
GCI organizuje także kursy zwiększające kwalifikacje pracowników lub osób poszukujących pracy. Co działo się w tej dziedzinie w ostatnim roku i czy mieszkańcy mogą spodziewać się w bieżącym roku nowych kursów?
 
Tak, to także jeden z istotnych elementów naszej działalności. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy dwa kursy. Pierwszym było szkolenie komputerowe, drugi zaś dotyczył nauki języka angielskiego. Skorzystało z nich prawie 80 osób. Oba kursy były bezpłatne, uzyskaliśmy na nie dofinansowanie unijne. Wkrótce ruszamy z kolejnymi kursami. Na ostatni z napisanych przez nas projektów otrzymaliśmy dofinansowanie unijne przekraczające 1,5 mln zł. Będzie on realizowany od kwietnia 2011r. do maja 2013r. Tym razem będą to kursy językowe, komputerowe, jak również będziemy mogli zaoferować szereg kursów zawodowych, jak choćby kursy księgowości, kadry i płace, magazyniera, kurs projektowania stron www, prawa jazdy kat. C i C+E czy też kursy, na których można będzie zdobyć uprawnienia na wózki widłowe. Nabór na te kursy ruszy w kwietniu. Wszystkie szkolenia będą bezpłatne.
 
Wiem, że szkolenia, pracownia komputerowa, usługi rynku pracy to jeszcze nie wszystko czym zajmują się pracownicy GCI?
 
Tak, do naszych obowiązków należy także dbanie o promocję miasta i gminy Mszczonów, przygotowywanie materiałów promocyjnych, dbamy również o uczestnictwo gminy w wielu konkursach, jak choćby „Gmina Fair Play” czy „Teraz Polska”. Administrujemy trzy strony internetowe: oficjalną Gminy Mszczonów, Gminnego Centrum Informacji oraz Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Uśmiech Dziecka”. W związku z tym dbamy o aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej miasta jak również o wszystkie pozostałe działy ww. serwisów.  Współpracujemy z lokalnymi mediami, wydajemy gminny biuletyn informacyjny Merkuriusz Mszczonowski, który od początku tego roku zyskał zupełnie nową szatę graficzną. GCI angażuje się także w szereg innych inicjatyw gminnych jak na przykład przygotowanie inscenizacji bitwy mszczonowskiej czy współpraca przy tworzeniu produktu turystycznego „Weekend z Termami Mszczonów”. Mieliśmy także swój wkład w przygotowanie wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie dla Kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie na renowację ołtarza, a także w bieżące działania na rzecz programu LEADER. Ostatnio aktywnie włączyliśmy się także w działania zapewniające mieszkańcom naszej Gminy dostęp do szerokopasmowego Internetu, którego w szczególności brakuje na terenach wiejskich.
 
A co z Państwa filią w Osuchowie?
 
W naszej filii w Osuchowie udostępniamy pracownię multimedialną z szerokopasmowym, darmowym dostępem do Internetu. Są tam również oferowane usługi biurowe i szkolenia, jednak filia skupia swoją uwagę przede wszystkim na doradztwie dla rolników i pomocy w wypełnianiu wniosków do UE. Pomogliśmy w ten sposób w 2010 roku ponad 200 rolnikom. Z Internetu skorzystało tam przeszło 900 mieszkańców terenów wiejskich, z usług biurowych ponad 330 osób.
 
Jak posuwają się prace przy remoncie lokalu przy ul. Żyrardowskiej, gdzie działało wcześniej GCI?
 
Tu mam dla wszystkich dobrą wiadomość, gdyż już za kilka dni, a dokładnie 14 lutego zaplanowaliśmy otwarcie naszej wyremontowanej siedziby. Zaadoptowaliśmy tam na nasze potrzeby pomieszczenia po dawnej poczcie oraz po działającym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Dzięki temu wygospodarowaliśmy dwie duże sale. Jedna z nich będzie przeznaczona na potrzeby pracowni multimedialnej, drugą będziemy wykorzystywać na cele szkoleniowe. Będziemy też mieli wydzielone pokoje dla pracowników oraz pomieszczenie socjalne. Warunki, które będziemy mogli zaoferować mieszkańcom korzystającym z usług GCI znacznie się więc poprawią. Również my jako pracownicy będziemy mogli pracować w znacznie lepszych warunkach niż do tej pory. Nowy obiekt będzie także w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Dziękuję również. 
  • autor: Rafał Wasilewski

« Wstecz

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

7659949

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Mszczonowie
Plac Piłsudskiego 1, 96-320 Mszczonów

18° 47' 57" N 53° 13' 80" E

pokaż na mapie
centrala: +48 46 858 28 20

Sekretariat Burmistrza
tel.: 46 858 28 40, fax: 46 858 28 43

e-mail: urzad.miejski@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 8.00 - 16.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 16.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - Gmina Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
baner toplayer
Komunikat